Piękny stół
Sztućce na stół! Etykieta i zastosowanie
Ilu sztućców używamy na co dzień? Łyżka, widelec i nóż, to podstawa w każdym domu. We współczesnych kompletach znajdziemy jeszcze łyżeczki do herbaty i czasami widelczyki do ciasta. Trudno to sobie wyobrazić, ale w XIX wieku na mieszczańskich stołach pojawiało się nawet 100 rodzajów sztućców o różnym przeznaczeniu! O ile najpopularniejszy zestaw w zupełności nam wystarczy do spożycia posiłku, to w trakcie eleganckiego przyjęcia lub wizyty w restauracji przyda nam się odrobina wiedzy o sztućcach, abyśmy nie popełnili towarzyskiej gafy.
W zależności od rodzaju przyjęcia i planowanego menu wyróżniamy dwa rodzaje zastawy – podstawową i rozszerzoną. W obu przypadkach sztućce układamy według zasady – te, które używane są w pierwszej kolejności, znajdują się po zewnętrznej stronie. Widelce umieszczamy po lewej stronie talerza, noże i łyżki po prawej. Łyżeczka i widelec do ciasta i deserów powinny zostać ułożone na górze, tuż nad talerzem.
Sztućce do ryb, mają charakterystyczny kształt. Widelec ma formę widełkowatą i jest odrobinę szerszy od widelca stołowego. Nóż jest ostro zakończony, ale jego krawędź jest tępa. Nóż nie służy do krojenia, tylko do filetowania i oddzielania płatów ryby od ości.
Osobną kategorią są sztućce służące do nakładania jedzenia, czasami nazywane sztućcami środka stołu. Dobierając nakrycie, kierujmy się nie tylko etykietą, ale przede wszystkim wygodą gości. Każdy z elementów ma swoje przeznaczenie i wąską specjalizację. Widelce do mięs i wędlin są wyposażone w długie, ostre zęby. Łyżka do sałatki jest dość duża i służy do nakładania drobno posiekanych sałatek. Jeśli lubimy sałatki obficie polane sosem, to warto się dodatkowo zaopatrzyć w specjalistyczny widelec, który służy do odsączania jego nadmiaru. Elegancki nóż i łopatka do tortu uświetnią przyjęcie urodzinowe. Wybór sztućców na rynku daje nam mnóstwo możliwości i pozwoli spełnić każdą kulinarną fantazję. Ogranicza nas tylko pojemności kuchennej szuflady.
Na koniec kilka słów o zachowaniu przy stole. Etykieta nakazuje, aby zupę jeść końcem łyżki, nigdy bokiem. Nóż do dania głównego ma jedną, podstawową funkcję – służy do krojenia mięsa. Ziemniaki i gotowane warzywa dzielimy na mniejsze kawałki przy pomocy widelca. Warto pamiętać, aby użytych sztućców nie odkładać na obrus. Nie opierajmy ich też o brzeg talerza, tylko połóżmy bezpośrednio na talerzu. Układ sztućców po skończonym posiłku ma określoną symbolikę. Zaintrygowani? Zachęcamy do przyjrzenia się naszej infografice.
®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |