Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - WYPIEK CHLEBA
   
COUNTRY:
         
 
   
Home news
   
Info
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

   
   
   
   
   

 

 
Wypiek chleba
     

Wypiek chleba Współcześnie chleb jest często wynikiem masowej, maszynowej produkcji. Na łamach tego działu grupa Media Informacyjne postaramy się powrócić do starodawnych receptur jego wypieku, odnajdując tym samym prawdziwy jego smak oraz radość jego spożywania.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
             
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Mąka - rodzaje, znaczenie

Czas na notkę teoretyczną. Szczególnie przydatną dla tych, którzy wypiekają własne chleby, lub tych którzy w swoich wypiekach eksperymentują z różnymi mąkami.

Po pierwsze- o co chodzi z tą całą numeracją?

Typy mąki określają ilość popiołu (a co za tym idzieotrąb i zawartości bielma, czyli tych najcenniejszych w zbożu składników odżywczych). Cennymi składnikami popiołu są m.in. błonnik czy substancje białkowe. Zasada jest prostaim wyższy numer, tym lepsza jakościowo mąka (mniej przetworzona). Np. mąka typu 500 to taka mąka, w której zawartość popiołu wynosi 0,5%

Dlaczego żytnia jest lepsza od pszennej?

Mąka pszenna zawiera mniej cennych składników odżywczych, bo jest bardziej oczyszczona. To w mące żytniej będzie więcej witamin z grupy B lub błonnika. Za to mąka pszenna zawiera gluten (zbudowany głównie z dwóch białek- głównie gluteniny i gliadyny), natomiast w mące żytniej gluten jest osłabiony przez śluzy- związki, które pęcznieją rozdzielając gluteniny  od gliadyn tak, że te nie mogą spełniać swojej roli.

Co tak w ogóle robi gluten?

Gliadyna i glutenina, podczas dojrzewania ciasta, wchłania wodę tworząc gluten. Wygląda on jak siatka, która w swoich "oczkach" może magazynować gazy (dwutlenek węgla). Dzięki  temu nadaje on ciastu strukturę gąbczastą (powstają pory). Oprócz tego gluten wpływa na elastyczność pieczywa i jego sprężystość.

Gluten mąki żytniej tworzy luźniejszą strukturę, więc jego rolę przejmują śluzy. Utrudniają one pęcznienie skrobii i białek. Podczas fermentacji ciasta powstają kwasy organiczne, które rozkładają śluzy do cukrów prostych, a dzięki temu białka i skrobia mogą swobodnie pęcznieć. Ziarna skrobii podczas wypieku pękają, nadając ciastu lepkości.

Mąkami bezglutenowymi są: kukurydziana, amarantusowa, gryczana, sojowa, jęczmienna, ryżowa i owsiana

Tyle tych mąk, że nie wiadomo, którą wybrać...

Mąka pszenna jest otrzymana z oczyszczonego ziarna, dlatego też zawiera mniej składników odżywczych. Najbardziej powszechna, jasna mąka typu 500 i 550, jest polecana do wypieków cukierniczych (obecność mocniejszego glutenu ułatwia wyrastanie ciasta, mąka żytnia potrzebuje do wyrośnięcia zajścia fermentacji). 

Mąka pszenna razowa (typ 2000) jest nieoczyszczona, więc zawiera dużo otrąb. Dzięki temu jest bardziej polecana do wypieku pieczywa.

Mąka orkiszowa powstaje z ziaren pszenicy (orkisz jest jego starą odmianą). Ma gorsze właściwości  fermentacyjne od klasycznej mąki pszennej. Plusem dla fanów orzechów jest to, że mąka ta nadaje wypiekom lekko orzechową nutę

Mąka jęczmienna zawiera mało glutenu, co powoduje, że chleb z niej upieczony jest ciężki i ma zbity miękisz. Dlatego też najlepiej stosować ją jako dodatek do mąki pszennej (zaleca się 10-15% tej mąki)

Mąka owsiana również jest głównie stosowana jako dodatek. Dzięki niej nasz chleb ma lepszy aromat, konsystencję i jest bogatszy w składniki odżywcze

Mąka amarantusowa, jako dodatek, nadaje mąkom pszennym lepsze właściwości- poprawia się tekstura miękiszu. Co ważne- ma ona bogatszy skład aminokwasowy, dlatego polepsza wartość odżywczą innych mąk. Dodatkowo jest ona lepszym źródłem tłuszczy (ale nie bójmy się- mam tu na myśli te"dobre" tłuszcze- NNKT)

Mąka sojowa  to kolejna mąka wzbogacająca wartość odżywczą wypieku. Oprócz dodatku białka ma też inną pozytywną cechę- opóźnia czerstwienie pieczywa. A przy okazji nadaje lekko migdałowy posmak

Mąka gryczana jest polecana głównie do wyrobu placków i naleśników. Nadaje smak goryczki, czasami można wyczuć w niej ziemniaczany posmak. W wyrobie pieczywa poleca się ją jako dodatek do mąk pszennych

Wartość odżywcza

Pieczywo to zmora ludzi na diecie. Odchudzanie bardzo często zaczynamy od eliminacji chleba, bo "przecież jest takie kaloryczne". Szkoda, że eliminujemy w pierwszej kolejności tabliczek czekolady i alkoholu, który w przeciwieństwie do pieczywa, można spokojnie zakwalifikować do tzw. pustych kalorii...

Ale wracając do tematu- dlaczego chleb jest dobry?

W mąkach możemy znaleźć wiele dobrych składników odżywczych- od witamin, poprzez tłuszcze NNKT i białka, a na błonniku i złożonych węglowodanach kończąc.

Pieczywo (zwłaszcza żytnie) jest dobrym źródłem witamin z grupy B (dzięki czemu jest to produkt dobry dla wegetarian- witaminy te znajdujemy w dużej mierze w rybach i produktach pochodzenia zwierzęcego). Mąki są też źródłem potrzebnych nam pierwiastków- np. fosforu, wapnia czy żelaza. Pieczywo żytnie zawiera więcej fosforu, niż jasne pieczywo pszenne. Odwrotna sytuacja jest z wapniem- w przypadku tego składnika mineralnego, to pieczywo pszenne jest jego lepszym źródłem. Uwaga. Im dłużej wypiekamy chleby, tym mniej witaminy B1 nam pozostanie w produkcie gotowym!

Pieczywo jest produktem wysokoenergetycznym. Jednak jest "mała" różnica między węglowodanami zawartymi w chlebie, a tymi, które spotykamy w wyrobach cukierniczych i słodyczach. Na cukry pieczywa składają się w większej mierze cenniejsze węglowodany złożone, a w tym błonnik, który ma wiele pozytywnych właściwości (jedną z najbardziej znanych jest przyspieszenie trawienia, ale poza tym zapobiega powstawaniu chorób serca i nowotworów, obniża wchłanianie cholesterolu czy też obniża ciśnienie krwi). Jeżeli słowo "węglowodany" przyprawiają nas o dreszcze i wywołuje koszmary senne- wybierajmy pieczywo razowe, w którym jest ich najmniej.

Pod względem zawartości białka- wygrywa pieczywo pszenne, ze względu na większą zawartość glutenu. Niestety, w chlebach białko jest niepełnowartościowe i brak mu niektórych aminokwasów. Aby wzbogacić pieczywo, można albo użyć białkowych dodatków lub miksu mąk (np. pszenna z amarantusową czy sojową) albo odpowiednio połączyć pieczywo w posiłku. Zasadniczo pieczywo powinno łączyć się z produktami bogatymi głównie w metioninę i lizynę oraz tryptofan i treoninę- przykładem takich produktów jest mleko i jego przetwory czy też nasiona roślin strączkowych.

A co z przechowywaniem?

Zapewne znajdzie się wiele osób, które gromadzą mąki latami. Owszem, możliwe jest przetrzymywanie mąk nawet kilka lat, ale w odpowiednich warunkach, czyli uwzględniając odpowiednią temperaturę i wilgotność. Czy nasze kuchenne szafki spełniają tym wymaganiom? Coś wątpię...

Generalnie mąki można przechowywać do 5 miesięcy. Mąki żytnie- ok. 4 miesięcy. Mąki pszenne- od 3 do 5, w zależności od typu (im wyższy typ, tym krócej)

Przy nieodpowiednim przetrzymywaniu może dojść do niekorzystnych reakcji. Przy złej wilgotności mąka jest zbrylona, utleniają się kwasy tłuszczowe i może dojść do rozwoju drobnoustrojów. Pieczywo z takiej mąki będzie miało gorzkawy, pleśniowy smak, czasem nawet stęchły zapach.

Nie warto kupować mąki "na zapas, bo promocja w Carrefourze". Nie dość, że wypiek ze starej mąki może być gorszej jakości, to jeszcze musimy walczyć z wołkami, które bardzo chętnie się w naszych przecenionych mąkach gromadzą.

Przechowywanie pieczywa

Wszyscy wiemy jak to jest, gdy pieczywo leży zbyt długo i powoli nam się psuje. Skutki znane z autopsji- czerstwienie, stwardnienie i chleb już nie jest taki pyszny jak ten, który jedliśmy zaraz po wypieku.

Jest kilka zależności, między składem pieczywa, a jego trwałością.

1. Im więcej tłuszczu jest w pieczywie, tym wolniej ono czerstwieje

2. Pieczywo z mąki pszennej nie nadaje się do dłuższego przechowywania

3. Chleb na zakwasie wolniej czerstwieje, niż ten na samych drożdżach

Jest kilka magicznych tricków, które można zastosować w celu opóźnienia czerstwienia.

- stosowanie mąki o mocniejszym glutenie

- zaparzanie mąki przed wypiekiem

- dodatek polepszaczy (ale to raczej stosujemy w produkcji masowej) lub np. mąki sojowej

Mieszanki

Na blogach można znaleźć mnóstwo przepisów na chleby orkiszowo- razowe, pszenno-żytnie lub jakiekolwiek inne mączne mieszanki. Z technologicznego punktu widzenia, najlepsze są takie miksy, w których mąka dominująca stanowi 60% (zasada jest prosta- różnica udziału między mąką o większym udziale, a mąką o mniejszym powinna być większa od 10%)

W mieszankach pszenno- żytnich, udział mąki żytniej powinien stanowić min. 15%

Opr. ZIOS

 
 
19 - 11.01.2013          
  Pozostałe

Chleb wypieka się od około 12 tysięcy lat, składnikami pierwszych było ziarno pokruszone na grubą . Z dodatkiem wody ugniatano ciasto, które kładziono na rozgrzane kamienie i przykrywaśrutęno gorącym popiołem. Drożdże i piec chlebowy wynaleźli Egipcjanie. Grecy z wypieku chleba uczynili niemal sztukę, która obejmowała 70 gatunków pieczywa.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
 

Pozostałe

Chleb wypieka się od około 12 tysięcy lat, składnikami pierwszych było ziarno pokruszone na grubą . Z dodatkiem wody ugniatano ciasto, które kładziono na rozgrzane kamienie i przykrywaśrutęno gorącym popiołem. Drożdże i piec chlebowy wynaleźli Egipcjanie. Grecy z wypieku chleba uczynili niemal sztukę, która obejmowała 70 gatunków pieczywa.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  Pozostałe

Chleb wypieka się od około 12 tysięcy lat, składnikami pierwszych było ziarno pokruszone na grubą . Z dodatkiem wody ugniatano ciasto, które kładziono na rozgrzane kamienie i przykrywaśrutęno gorącym popiołem. Drożdże i piec chlebowy wynaleźli Egipcjanie. Grecy z wypieku chleba uczynili niemal sztukę, która obejmowała 70 gatunków pieczywa.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.