Parki Narodowe w kilku słowach
Park Narodowy Denali (ang. Denali National Park and Preserve) – jeden z największych parków narodowych w USA, w południowej części stanu Alaska. Nazwa parku pochodzi od znajdującego się na jego terytorium szczytu Denali (McKinley) o wysokości 6190 m n.p.m.
Historia
W 1917 roku ustanowiono park narodowy obejmujący ten szczyt, który nosił nazwę Mount McKinley National Park. Obowiązująca do 2015 roku nazwa góry, Mount McKinley, upamiętniała prezydenta USA, Williama McKinleya i została nadana po jego zabójstwie. Nazwa parku stała się przedmiotem sporu zażegnanego w 1980 roku, gdy połączono park z osobnym obszarem ochrony, Denali National Monument, tworząc Park Narodowy Denali. Ostatecznie w 2015 roku także góra oficjalnie odzyskała rdzenną atapaskańską nazwę.
Geografia
Denali stanowi najwyższy szczyt Ameryki Północnej i wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi. Masyw Denali zbudowany jest głównie z granitów i łupków krystalicznych, około połowy masywu pokrywa lodowo-śnieżną warstwa o grubości kilkuset metrów.
Park zajmuje powierzchnię ponad 6 milionów hektarów[2]. Na jego terenie znajdują się czynne wulkany. Największy lodowiec dolinny parku nosi nazwę Muldrow, ma długość ok. 50 km. Po parku jeździ się busikami, kursującymi po jedynej drodze między jednym a drugim końcem rezerwatu (ponad 150 km). Na terenie parku istnieje możliwość uprawiania narciarstwa i snowboardingu.
Klimat
W obszarze parku panują surowe warunki klimatyczne. Temperatura w okresie letnim waha się w granicach kilkunastu stopni, zimą natomiast wynosi ona ok. –30 °C. W partiach szczytowych temperatura nierzadko spada poniżej –50 °C. Na terenie parku występują silne wiatry. Zima trwa tam ok. 9 miesięcy.
Gleba ulega silnemu przemarznięciu. Występuje wieloletnia zmarzlina. W okresie letnim gleba ulega płytkiemu odmarznięciu.
Flora i fauna
Występująca na terenie parku roślinność jest typowa dla tej szerokości geograficznej, tj. świerk, osika, olcha. Także przedstawiciele fauny reprezentują ekosystem typowy dla Alaski i ogólnie północnych obszarów kontynentu. Należą do nich:
niedźwiedź grizli
łoś alaskański
karibu
owca jukońska
wilk szary
niedźwiedź polarny
łosoś
Source: Wikipedia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |