Szwajcaria
Szwajcaria, Schweiz, Suisse, Svizzera, Svizera, Helvetia, Konfederacja Szwajcarska, Schweizerische Eidgenossenschaft, Confédération Suisse, Confederazione Svizzera, Confederazium Svizera, państwo w centralnej części Europy, na terenie Alp, bez dostępu do morza. Na północy graniczy z Niemcami, na wschodzie z Austrią i Lichtensteinem, na południu z Włochami, na zachodzie z Francją. Powierzchnia 41,3 tys. km2.
Szwajcaria to Alpy pełne turystów i narciarzy, ale też pokryte lodowcem Aletsch
Ustrój
Prezydentem Szwajcarii jest 47-letnia Doris Leuthard. Czy ktoś o tym wie?! Pasjonaci politologii. Ustrój Szwajcarii bardzo różni się od polskiego. Panuje tam demokracja bezpośrednia, czyli mówiąc żartem wtrącanie się obywateli w kompetencje ustawodawcy. W każdej niemal sprawie można w Helwecji ogłosić referendum i na przykład minister edukacji nie wprowadzi obowiązku noszenia mundurków w szkołach. Z drugiej strony, parlament Szwajcarii jest nierozwiązywalny, a powołuje rząd, prezydenta, sądy. Trójpodział władzy nie polega tam na równouprawnieniu władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Granicząc z potęgami często stojącymi po różnych stronach barykady: Austrią, Francją, Niemcami, Włochami, a także z Liechtensteinem, Szwajcaria zachowuje neutralność od 1815 roku. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych wstąpiła dopiero w 2002 roku, oczywiście za sprawą referendum. Warto te parę zdań o ustroju Szwajcarii przeczytać, bo przecież rzadko o tym słyszymy, czy może słabo się interesujemy.
Symbole
Dla nas Szwajcaria pozostanie krajem szczęśliwości – banków, jubilerów, czekolady, serów i punktualnych zegarków. Można więc powiedzieć, że nasza wiedza o tym kraju posiada dziury jak ser Szwajcarski. A najpopularniejszy jest ementaler oraz gruyere. Tych dwóch gatunków używa się najczęściej do robienia narodowej potrawy fundee, czyli roztapianego w specjalnym kociołku sera z dodatkiem wina białego, pieprzu, gałki muszkatołowej, w którym zanurza się kawałki chleba. Potrawę wymyślili pasterze owiec jako sposób na wykorzystanie wysuszonego sera. Szwajcaria posiada bardzo rozwinięte rolnictwo, które skupia się przede wszystkim na hodowli krów mlecznych. Pastwiska, łąki i inne użytki rolne zajmują około połowę powierzchni kraju. A mleko, wiadomo, w dużym stopniu wykorzystuje przemysł spożywczy, a głównie tamtejszy czekoladowy potentat Nestle. Wszystkie oblicza Szwajcarii: rolnicze i przemysłowe, wsi i miast o bogatej kulturze, nieskażonej przyrody i nowoczesnej technologii możemy zobaczyć, możemy do nich dotrzeć, bo żaden inny kraj nie dysponuje siecią transportu publicznego o porównywalnej gęstości. Pociągiem, autobusem pocztowym, statkiem czy kolejką górską można według rozkładu jazdy dojechać do najbardziej oddalonych zakątków Szwajcarii.
Turystyka
Na przykład do średniowiecznych zamków Castelgrande, Castello Montebello i Castello Sasso Corbaro. Są to fortece obronne Bellinzony, a ich mury, wieże, blanki i bramy robią wielkie wrażenie, mimo iż pozostały z nich głównie ruiny. Albo stare miasto w Bernie, jednym z największych miast Szwajcarii, które wznosi się wysoko ponad rzeką Aare i zajmuje podłużny półwysep, który przed wieloma wiekami uformowany został przez lodowiec. Wyjątkowe są zegarków - miasta Le Locle i La Chaux-de-Fonds. Mamy w nich ciekawą architekturę, która ze względu na specyficzną działalność mieszkańcom dawała pierwszeństwo światłu. Pod dyktando światła budowano ulice, budynki i fabryki.
Przyroda
Szwajcaria to również przyroda. W rezerwacie biosfery Entlebuch znaleźć można ciągnące się niemal w nieskończoność torfowiska, surowe, kamienne pola i dziko płynące górskie potoki. Bogata w atrakcje jest Góra Jaszczurów. San Giorgio jest górą z licznymi odciskami skamienielin. Na górze kiedyś tętniło życie i pozostały po nim tysiące skamieniałych ryb i morskich skorupiaków do sześciu metrów długości. Monte San Giorgio wznosi się na południowym krańcu jeziora Lago di Lugano. Kto nie ma ochoty na wykopaliska, może pospacerować po południowych, zalesionych zboczach, wśród winnic.
Alpy
Szwajcaria to oczywiście Alpy i nie tyko te pełne turystów i narciarzy, ale też magiczne, pokryte lodowcem Aletsch, który wije się wokół szczytów osiągających 3 i 4 tys. km n.p.m. Można wynająć przewodnika i podziwiać niezwykłe krajobrazy. Będzie nam miło w tym jednym z najbogatszych krajów świata, bo pracę, także dla turystów, traktuje się bardzo poważnie, żeby nie powiedzieć, że z przesadą i zbytnim poświęceniem czasu. Każdy tam dumny jest z tego, co robi. Uprzejmość, profesjonalizm to bardziej cechy charakteryzujące Szwajcarów niż otwartość i serdeczność.
Informacje ogólne
Oficjalna nazwa: Konfederacja Szwajcarska
Powierzchnia: 41 284 km2
Ludność: 7 074 000; na 1 km2 171
Stolica: Berno
Ustrój: republika związkowa
Waluta: 1 frank szwajcarski = 100 rappów (centymów)
Język: niemiecki, francuski, włoski, retoromański
Religie: chrześcijaństwo (katolicyzm 46%, protestantyzm 40%)
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |