Zakładamy agencje ochrony część 4
Urzędy oraz dokumentacja
Krok pierwszy jest niezbędny do założenia firmy. Zanim pojawisz się w Urzędzie Miasta powinieneś mieć nazwę firmy. Krok drugi, czyli logo jest ważny do uzyskania koncesji (ustawa o ochronie osób i mienia).
Inne dokumenty, które musisz posiadać, by móc rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej lub jako osoba fizyczna to m.in. NIP, Regon, Konto Bankowe, odpis potwierdzający uzyskanie licencji pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia z KWP właściwej do terenu zameldowania, Koncesja itp.
Zatem rozpoczynamy kompletowanie dokumentów.
Wpis do ewidencji działalności gospodarczej
Osoby fizyczne oraz wspólnicy spółek cywilnych muszą zacząć od złożenia formularza o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Formularz taki to, zgłoszenie do ewidencji, który otrzymasz i złożysz wypełniony w Urzędzie Miasta.
Koszt złożenia formularza dla osoby fizycznej lub wspólników spółki cywilnej wynosi po 100zł. Czas oczekiwania na wpis, do 14 dni lub jeszcze tego samego dnia.
W formularzu musimy podać:
imię i nazwisko przedsiębiorcy;
nazwę firmy (nieobowiązkowo);
nr ewidencyjny PESEL przedsiębiorcy;
adres zamieszkania przedsiębiorcy;
adres siedziby firmy;
rodzaj działalności określony zgodnie z symbolami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD);
miejsce/a wykonywania działalności;
datę rozpoczęcia działalności.
Myślę, że wszystko jest jasne, co do wniosku i opłat. Jednak z doświadczenia własnego trochę podpowiem, co należy zrobić, by nie zostać dwa, a nawet trzy miesiące bez firmy, a już z opłatami. Jako datę rozpoczęcia działalności podaj pierwszy dzień miesiąca. Powód? Czy podasz 25, 30 itp. i tak zapłacisz ZUS. Musisz również pamiętać, że jako przedsiębiorca, który będzie ubiegać się o wydanie koncesji podlegasz innym zasadom. Pomimo, że uzyskasz wpis do ewidencji działalności gospodarczej, NIP czy Regon to i tak nie rozpoczniesz działalności ochroniarskiej zanim nie uzyskasz koncesji. Wydanie koncesji na prowadzenie usług w zakresie ochrony osób i mienia może trwać nawet do 60 dni. Zatem przelicz sobie ile czasu zajmie załatwianie dokumentów i ustal datę, na co najmniej 120 dni od złożenia wniosku w Urzędzie Miasta.
Jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej możesz wskazać miejsce zameldowania(odejdą koszty związane z prowadzeniem biura, co na początku jest bardzo ważne).
W PKD możesz wybrać więcej niż jedną działalność. Zanim udasz się do Urzędu Miasta przejrzyj stronę internetową z PKD i rozważ możliwość wpisania do wniosku innych działalności. Oczywiście możesz wpisać tylko takie, które możesz zarejestrować bez konieczności zakładania oddzielnego biura.
Jest to bardzo ważne, ponieważ w późniejszym czasie możesz zająć się np. dodatkowo usługą sprzątania powierzchni biurowych czy wykonywaniem innych zleceń.
Numer REGON w Urzędzie Statystycznym
Po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej należy wystąpić do właściwego ze względu na adres zamieszkania urzędu statystycznego o dokonanie wpisu do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej w celu nadania numeru statystycznego REGON. Pamiętaj, że musisz to zrobić nie później niż 14 dni od daty otrzymania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Oczywiście im wcześniej to załatwisz tym lepiej dla ciebie. Musisz już teraz przyswoić sobie zasadę, że nie należy nic przekładać „na później”.
Formularz potrzebny do nadania numeru REGON, który musisz wypełnić i złożyć to formularz RG-1. W powyższym formularzu masz wskazać podstawowy rodzaj planowanej działalności. Działalność ta musi być zgodna z deklaracją, którą dokonałeś przy wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Do złożenia wniosku, poza wypełnionym formularzem, będziesz potrzebował:
kserokopii zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (oryginał dokumentu do wglądu) oraz dowodu osobistego.
Na wydanie numeru REGON możesz czekać do 14 dni. Wydanie wniosku jest bezpłatne.
W przypadku spółki cywilnej REGON nadawany jest samej spółce, a nie każdemu ze wspólników z osobna.
Pieczątka
Pieczątka firmowa jest niezbędna m.in. przy zakładaniu rachunku bankowego, stemplowania faktur czy deklaracji składanych do ZUS lub US. Wyrabiając pieczątkę firmową, sam wskażesz dane, które mają się na niej pojawić. Podpowiem ci, jakie dane najlepiej ma zawierać taka pieczątka. Są to:
oznaczenie firmy (imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwę firmy);
dane teleadresowe siedziby firmy;
numer NIP, a także możesz zamieścić numer REGON.
Koszt takiej pieczątki to wydatek od 30 do 100zł.
Firmowe konto bankowe
Każdy przyszły przedsiębiorca musi obowiązkowo założyć konto firmowe. Do twojego obowiązku należy również powiadomienie odpowiednich organów(Urząd Skarbowy) o wszelkich zmianach dotyczących rachunku bankowego Twojego przedsiębiorstwa w terminie najdalej 14 dni od daty ich powstania. Podanie numeru konta leży bardziej w twoim interesie, ponieważ w sytuacji, gdy nie podasz do Urzędu Skarbowego nowego numeru konta to pracownicy dokonają „przelewu” nadpłaty na wskazane wcześniej konto. Tu oczywiście wejdą w grę niepotrzebne nerwy oraz w wyjątkowych sytuacjach długotrwały proces odzyskania pieniędzy.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |