Zakładamy agencje ochrony część 5
Urząd Skarbowy - NIP
Musisz udać się do urzędu skarbowego, w którym wypełnisz formularz NIP-1. Po wypełnieniu formularza zostanie nadany ci numer NIP(numer identyfikacji podatkowej). Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą twój NIP stanie się numerem firmowym. Jeżeli działasz w spółce otrzymacie oddzielny numer NIP.
Wybór formy opodatkowania
W urzędzie skarbowym musisz wybrać formę opodatkowania, a jakie są dostępne, to poinformuje cię osoba przyjmująca wniosek. Jednak możesz już wcześniej zapoznać się formami opodatkowania, by móc bez pośpiechu podjąć właściwą decyzję.
Formy opodatkowania:
zasady ogólne
ryczałt przychodów ewidencjonowanych
kartę podatkową
19% podatek dochodowy
podatek od towarów i usług (VAT)
Składki na ubezpieczenie społeczne w ZUS
Oczywiście na koniec musisz odwiedzić instytucję, która nie ma zbyt wielu zwolenników, a mianowicie ZUS. Na pocieszenie dodam, że od dnia 24 sierpnia 2005 r. początkujący przedsiębiorcy mają prawo skorzystania z możliwości odprowadzania niższych składek na ubezpieczenie społeczne (dziś jest to ok. 340zł).
Pamiętaj, że do ZUS musisz się zgłosić w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej (daty rozpoczęcia działalności).
Każda osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą podlega obowiązkowym ubezpieczeniom:
emerytalnemu
rentowemu
wypadkowemu
zdrowotnemu
dodatkowo opłacanie składki na Fundusz Pracy
dobrowolne ubezpieczenie - ubezpieczenie chorobowe
Jeśli zatrudniasz pracowników, dodatkowo opłacasz:
składki ZUS dla pracowników
składki na Fundusz Pracy
składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
Formularze potrzebne do zgłoszenia firmy w ZUS:
ZUS, ZFA (zgłoszenie płatnika składek - osoby fizycznej) - zgłoszenie firmy
ZUS ZPA (zgłoszenie płatnika składek - spółki cywilnej)
ZUS ZUA (zgłoszenie do ubezpieczenia osoby ubezpieczonej) - dotyczy sytuacji, w której poza prowadzeniem firmy podatnik nie będzie uzyskiwał dochodów w inny sposób; dotyczy również wszystkich pracowników bez względu na to, czy uzyskują dochody w inny sposób, czy nie.
ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego) - dotyczy sytuacji, gdy poza prowadzeniem firmy przedsiębiorca uzyskuje dochody w inny sposób, np. wykonuje pracę, za którą otrzymuje płacę w wysokości minimalnego wynagrodzenia lub wyższą; można je uzyskać w oddziale ZUS.
Możesz się cieszyć, bo właśnie zostałeś przedsiębiorcą. Teraz już tylko musisz uzyskać Koncesję.
Uzyskanie Koncesji
Jest to ostatni krok do zakończenia zakładania. Nie będę za bardzo się rozpisywał na ten temat, bo zakładam, że masz już licencję pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia i ukończone egzaminy. Podam ci tylko, co musisz przygotować dla MSWiA. Dodatkowo powinieneś wiedzieć, że zasady prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz kontrola tej działalności znajdują się w punkcie 4 ustawy o ochronie osób imienia z 1997r. Podpowiem, że koncesja jest wydawana na czas określony i to ty sam wskazujesz ilość lat. Maksymalnie możesz podać 50 lat minimalnie 5 lat.
Do wniosku o udzielenie koncesji musisz dołączyć następujące dokumenty:
Dokument określający:
status przedsiębiorcy (przedsiębiorca będący osobą fizyczną- zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej),
adres jego siedziby lub miejsca zamieszkania, wraz ze wskazaniem obszaru i miejsca wykonywania działalności,
zakres oraz formę usług ochrony,
datę planowego rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia,
dokument potwierdzający posiadanie licencji drugiego stopnia osoby lub osób, o których mowa w art. 17, ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy, (uzyskasz w KWP właściwej do terenu zameldowania)
zaświadczenie o niekaralności przedsiębiorcy oraz osób, o których mowa w art. 17, ust. 1 pkt. 2 ustawy, wystawione nie wcześniej niż trzy miesiące przed złożeniem wniosku(koszt 50zł),
dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu będącego siedzibą przedsiębiorcy i miejscem wykonywania działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia(musisz przedstawić umowę najmu części izb lokalu, jeżeli mieszkanie nie stanowi twojej własności), podpowiem, że umowa może być zawarta w formie bezpłatnego użyczenia.
zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON, wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku,
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego, że przedsiębiorca nie zalega z wpłatami należności budżetowych(koszt 20zł),
informację o numerze identyfikacji podatkowej (NIP).
Przedsiębiorca niebędący osobą fizyczną obowiązany jest ponadto dołączyć:
umowę (statut) spółki, akt założycielski lub inny przewidziany przepisami prawa dokument dotyczący utworzenia, działalności i organizacji przedsiębiorcy, statuujący dana jednostkę oraz określający jej strukturę organizacyjną,
odpis z właściwego rejestru, jeżeli przedsiębiorca podlega wpisowi do rejestru, wydany nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożenia wniosku,
wykaz członków zarządu, prokurentów i pełnomocników z podaniem adresów ich miejsc zamieszkania,
listę udziałowców lub akcjonariuszy, posiadających, co najmniej 50% udziałów lub akcji,
dokument określający proporcję udziału kapitału polskiego i obcego w spółce oraz jego wysokości, z podaniem adresów siedziby lub miejsc zamieszkania wspólników-, gdy spółka jest podmiotem z udziałem zagranicznym,
zapytanie o udzielenie informacji o podmiocie zbiorowym z Krajowego Rejestru Karnego.
Z takim kompletem dokumentów musisz udać się osobiście na Dziennik Podawczy MSWiA – w Biurze Przepustek MSWiA, przy ul. Rakowieckiej 2A, czynny codziennie w godzinach 8:00 – 16:00.
msw
Musisz wiedzieć, że zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy o ochronie osób i mienia, przedsiębiorca jest obowiązany zawiadomić Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie 14 dni, o zmianie następujących okoliczności prawnych i faktycznych:
firmy przedsiębiorcy, oznaczenia jego siedziby i adresu zamieszkania,
numeru w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej oraz numeru identyfikacji podatkowej NIP,
imion i nazwisk wspólników lub członków zarządu, prokurentów oraz pełnomocników w razie ich ustanowienia, ze wskazaniem osób posiadających licencję drugiego stopnia,
miejsc wykonywania działalności gospodarczej.
Wniosek o dokonanie zmian w koncesji należy złożyć wraz z oryginałem dowodu uiszczenia opłaty skarbowej za dokonanie czynności urzędowej w wysokości zależnej od zakresu zmian. Załączniki składane do wniosku o zmianę koncesji musza być złożone w oryginale lub urzędowo poświadczonej kopii.
Opłaty związane z uzyskaniem koncesji
Opłaty skarbowe musisz dokonać przelewem na podany numer rachunku bankowego lub w kasie Urzędu Miasta St. Warszawy Dzielnica Mokotów.
Numer rachunku bankowego, na który należy wpłacać należności z tytułu opłat skarbowych:
Urząd Dzielnicy Mokotów m., st. Warszawy
Wydział Budżetowo-Księgowy
02-517 Warszawa, ul. Rakowiecka 25/27
Bank Handlowy w Warszawie S.A.
18 1030 1508 0000 0005 5002 3113
Koszty, jakie musisz ponieść w związku z uzyskaniem Koncesji to 616 zł, za wydanie dokumentu.
Koszty, jakie możesz ponieść w związku z uzyskaniem Koncesji to:
decyzja dotycząca przedłużenia terminu ważności koncesji-308 zł
inne decyzje zmieniające koncesję- 10 zł
promesa- 98 zł
za wydanie zaświadczenia- 17 zł
pełnomocnictwo dot. reprezentowania przedsiębiorcy przed sądami i organami administracji rządowej- 17 zł
Wszystkie niezbędne informacje możesz przeczytać na stronie internetowej MSWiA pod adresem www.mswia.gov.pl/portal/pl/654/8699/Uslugi_Ochrony_Osob_i_Mienia.html
Dodatkowo możesz uzyskać informacje dzwoniąc na numer 22-621-20-20 i prosząc o połączenie z działem Pozwoleń i Koncesji.
Na koniec powinieneś wiedzieć, że masz sześć miesięcy od chwili rozpoczęcia działań koncesyjnych, aby rozpocząć działalność w zakresie ochrony osób i mienia. Oznacza to, że od dnia, jaki zadeklarowałeś na rozpoczęcie działalności, a nie od dnia otrzymania koncesji masz wskazany czas na podjęcie działań. Co to oznacza? Musisz wysłać do MSWiA do departamentu pozwoleń i koncesji pismo informujące o podjęciu przez ciebie działań zmierzających do pozyskania kontrahentów.
Wszelkie informacje na temat uzyskania Koncesji pochodzą ze strony internetowej MSWiA podanej powyżej.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |