Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - OCHRONA MIENIA
   
COUNTRY:
         
 
   
Home news
 
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Inne
   
Promowane
   
Ogłoszenia
   
 
 
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   

 

 
   

 

 
Ochrona mienia
     

Ochrona mienia - w ramach szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób, mienia i danych, można zaproponować różnorakie wyspecializowane usługi w zakresie omawianej tematyki.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Psychologia tłumu

Czym jest psychologia tłumu?

Próby zrozumienia psychologii grup społecznych znajdujących się w danym miejscu, czasie i w tym samym celu były podejmowane od zarania wiekow. Jedną z pierwszych prób zarządzania tłumem może być rozplanowanie Koloseum w Rzymie. Jego pojemność była na tyle duża, że Rzymianie zdali sobie sprawe, iż „bezpieczne zarzadzanie tlumami” jest potrzebne do płynnej obsługi tej 50.000 areny. Poprzez labirynty korytarzy wewnątrz budynku, ówcześni stewardzi potrafili opróżnić arenę w przeciągu kilku minut. Metoda jaką do tego celu stosowali była dość skuteczna i dawała oczekiwane rezultaty - „służba porządkowa” była wyposażona w drewniane pałki do pospieszania tych mniej gorliwych widzów.

Oczywiście kwestia zarządzania tłumem nie nawiązuje tylko do miejsc rozrywki, ale również do wszelkich innych miejsc codziennej użyteczności publicznej, jakimi są np.: transport publiczny- podróże do pracy, lotnisko czy też kolejka w supermarkecie. W większości osoby znajdujące się w tych miejscach  nie zdają sobie sprawy z wszelkich zagadnień związanych z kompleksowością ich rozplanowania czy też stojących za tym planowaniem aspektów psychologii tłumu/jednostki.

Jedna z najbardziej znanych tez na temat psychologii tlumu pochodzi od Gustava Le Bon i jego badań przeprowadzanych w czasie Komuny Paryskiej.  Zjawiska zaobserwowane podczas zamieszek w 1891 roku opisał w swojej książce: ‘The Crowd: A study of the popular mind. (Le Bon, 1895)’

Wysunął on tezę,  że jednostka w tłumie jest nieobliczalna, zniża się do poziomu ‘barbarzyńcy’ i cofa w ewolucyjnym rozwoju o kilka stopni zamieniając się w zwierzę podążające za instynktami, zamiast posługiwać się logiką. Kolejna jego teza znana jako ‘Contagion’ (zarażenie)  przedstawia proces, w którym nieracjonalne oraz gwałtowne zachowanie jednostki przechodzi i rozprzestrzenia się w tłumie.

Jak wiadomo ta teza (Le Bon) jest już od dawna obalona. Próba zarządzania tłumem, gdzie zakładamy  z góry, że jest on niebezpieczny, nielogiczny i nieobliczalny najprawdopodobniej zakończy się katastrofą.

Antytezą tego procesu Le Bon’a może być zachowanie ludzi w ‘mosh pit’ -pogujących i zachowujących się agresywnie w tłumie. Jednak poprzez solidarność w tymże tłumie pojedynczym osobom, które się przewrócą natychmiastowo jest udzielana pomoc przez pozostałych członków grupy –  „rodziny”.

Niestety, podejście niektórych służb organizacyjnych/porządkowych (przede wszystkim do kibiców piłkarskich) jest nadal zacofane. Rozumowanie, że każdy kibic to chuligan dążący do „zadymy” jest błędne i często prowadzi do konfliktów między tymi dwiema stronami. Służbom nie wolno zapominać o powodach, dla których owi fani przychodzą na stadion, czyli rozrywka i dopingowanie swojej „ukochanej” drużyny. Oczywiście byłbym hipokrytą sądząc, że wszyscy kibice maja pokojowe nastawienie do służb porządkowych lub do kibiców wrogiej drużyny. Aczkolwiek jak wcześniej wspominałem, zakładanie że dana grupa jest agresywna i nieobliczalna jest bardzo błędne, a wysuwanie przedwcześnie takich opinii doprowadzi do konfliktu.

J.D. Sime w swojej publikacji : Design for People or Ball Bearings? (Smith and Dickie, 1993)  napisał, że jednostka nie działa jako obiekt ale jako osoba podejmująca świadoma decyzję na podstawie odebranych informacji. Aczkolwiek publikacja Sime’a podejmuje temat kalkulacji odnośnie zachowania tlumu w różnych okolicznościach, a nie samą psychologię. 

Biorąc pod uwagę różne zachowania lub też profile uczestników,  imprezę masową można zaplanować poprzez sporządzenie planu i procedur odnośnie nieplanowanych incydentów (tj. atak terrorystyczny, pożar, zamieszki, ewakuacja itp).

W zaistniałych okolicznościach jeżeli tłum otrzyma odpowiednie informacje dotyczące incydentu, jest w stanie właściwie zareagować. Ciekawym przypadkiem było badanie zachowania pasażerów na jednej ze stacji - Newcastle Metro, Anglia. Mianowicie podano cztery różne sposoby powiadamiania o incydencie: Alarm, alarm i światło ostrzegawcze, PAVA (Public Address Voice Alarm) w formie automatycznej wiadomości i ostatni również PAVA- powiadomienie ale tym razem ogłoszone na żywo z podaniem dokładnego miejsca oraz przyczyny incydentu. Ku zdumieniu badaczy, największa rzesza ludzi zareagowała na tę ostatnią formę anonsu. Po zakończeniu  doświadczenia zapytano dlaczego osoby poddane eksperymentowi zareagowały w ten a nie inny sposób. Odpowiedz byla zdumiewajaca; „ponieważ przyczyna a także miejsce incydentu byly zawarte w alercie,  oznaczalo to że ryzyko jest realne i w pobliżu”. 

Tego typu przedsięwzięcia dowodzą, że istnieje ciągła potrzeba prowadzenia badań na temat bezpieczeństwa tłumu, nie tylko na poziomie inżynieryjnym (gęstość tłumu, szerokość bram czy też czas ewakuacji), ale również psychologicznym (przedstawienie profilu danej grupy i jej zachowania). Okazuje sie to bardzo pomocne, a wręcz niezbędne w przypadku planowania imprez masowych, ponieważ trzeba najpierw zrozumieć kim się zarządza i w jakim miejscu aniżeli kierować się z góry ustalonymi szablonami. 

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
19 - 11.01.2013          
  vip

OCHRONA MIENIA - w ramach szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób, mienia i danych, można zaproponować różnorakie wyspecializowane usługi w zakresie omawianej tematyki.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  vip

OCHRONA MIENIA - w ramach szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób, mienia i danych, można zaproponować różnorakie wyspecializowane usługi w zakresie omawianej tematyki.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  vip

OCHRONA MIENIA - w ramach szeroko rozumianego bezpieczeństwa osób, mienia i danych, można zaproponować różnorakie wyspecializowane usługi w zakresie omawianej tematyki.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.