Zakładamy agencje ochrony część 2
Nazwa Firmy
To, co nas odróżnia, czy też wyróżnia na rynku to nazwa i logo naszej firmy. Musimy pamiętać, że dopiero wkraczamy na ten teren i nie należy sugerować się wyglądem i nazwami innych firm, które są na rynku, od co najmniej piętnastu, czy dwudziestu lat.
Pomyśl chwilę i postaraj się sobie przypomnieć logo jakiejś firmy ochrony. Co z niego zapamiętałeś? Kolor? Nazwę? Czy może znak graficzny?
Im więcej szczegółów pamiętasz tym lepiej… dla właściciela firmy.
Pamiętaj! Twoje logo i nazwa muszą być proste i związane z branżą firmy.
Możesz nadać firmie każdą nazwę, jaka wpadnie ci do głowy, ale nie może odbiegać ona od tematu działalności. Jeżeli masz problem z nazwą proponuję ci byś zrobił prostą czynność. Otwórz słownik łaciny, mitologię czy słownik epoki średniowiecza i zacznij szukać natchnienia. Nazwa musi być prosta i jeżeli ma trafić w gust naszych rodaków nie może doprowadzać ich do łamania języka przy jej wymawianiu. Ty oszczędzisz sobie kłopotu z poprawianiem innych, a ludzie z kolei nie będą źle wymawiać nazwy firmy np. dzwoniąc do twojego biura. Osobiście uważam, że nazwa typu Shunkjing itp. kojarzy się bardziej z barem szybkiej obsługi serwującym ostatnio bardzo popularne jedzenie od przyjaciół z obszernego Państwa położonego na kontynencie Azjatyckim.
Przez wiele lat przyglądam się nazwom firm ochroniarskim i niektóre przyznam szczerze nie wiem jak wpadły ich twórcom do głowy. Zastanów się przez dłuższą chwilę nad nazwą, bo od tej chwili stanie się ona twoją wizytówką można nawet rzecz, że stanie się twoim drugim nazwiskiem.
Jak już wspomniałem wcześniej, nazwa ma być krótka, chwytliwa, oraz musi nawiązywać do działalności firmy. Błędy, których należy się wystrzegać, to m.in. wstawiania inicjałów np. żony, kochanki, męża, dzieci, itp. Każdy rozumie miłość i sympatię, jaką darzymy najbliższych i może w ten sposób chcemy im jakoś podziękować dając im taki wspaniały prezent. Jednak droga nie tędy prowadzi. Jeżeli zamierzasz rozszerzyć działalność firmy po za obszar swojego „podwórka” to poważnie zastanów się nad „wkładaniem” inicjałów do nazwy firmy. Przykład, błędnej nazwy naszej firmy to np. A.Z Nowak czy J. Nowak i Syn itp. Prawdopodobnie odniosłeś takie samo wrażenie jak ja. Te nazwy nie bardzo kojarzą się z działalnością ochrony i zapewne już teraz wiesz, że ludzie mogą mylić nas z np. piekarnią czy warsztatem samochodowym.
Pamiętaj, że nazwa musi byś kojarzona z twoja branżą, dlatego najlepiej w nazwie dodać również słowo Ochrona. Może to być np. „Ochrona osób i mienia Herkules”. W pierwszej części nazwy zainteresowany wie, z jaką branżą ma do czynienia, a druga część, czyli Herkules kojarzy się pozytywnie z siłą, bezpieczeństwem, ochroną. Oczywiście nazwę tą można zapisać w odwrotnej kolejności tj. Herkules- ochrona osób i mienia. W tym przypadku możemy spodziewać się, że więcej osób choćby przez przypadek szukając innej firmy w innej branży odwiedzi naszą stronę i możliwe, że zainteresują się ofertą.
Pamiętaj również o zapoznaniu się z historią postaci, jeżeli zamierzasz użyć jej w nazwie firmy. Pozwoli ci to na niepopełnienie drobnego błędu. Mianowicie złego dopasowania grafiki postaci z nazwą i na odwrót.
Innym błędem przy nadawaniu nazwy firmie są końcówki typu rex, ax, ex itp. Spójrz na nazwę firmy np. Tadex- ochrona osób i mienia. Z czym ci się to kojarzy? Mi tylko i wyłącznie z Panem Tadkiem, który tak kocha swoje imię, że zapragnął użyć go do nazwy swojej firmy. Oczywiście, jeżeli masz problemy z pamięcią to takie rozwiązanie jest super z uwagi na to, że nigdy nie pomylisz czy nie zapomnisz nazwy własnej firmy. Takie końcówki były modne w latach 80/90 XX w. Co byś powiedział na nazwę Firmy np. Radpol s. c.? Tu autorzy tworu, czyli dwóch kolegów zapragnęli założyć firmę, jako spółka cywilna. Kolega Radek wraz z kolegą Pawłem. Wiesz już skąd taka nazwa? Oczywiście niejednokrotnie zauważyłeś nazwy firm, których końcówki to Pol. Bardzo patriotyczne posunięcie i jakie praktyczne.
Zapewne firma ma 100% kapitału polskiego i chce się tym pochwalić. Niestety nadając firmie taką końcówkę utkniesz z setkami innych Pol w jednym worku i nie będzie kojarzony z branża, w której zamierzasz się rozwinąć.
Uważaj również na nazwy, których nie rozumiesz, nie wiesz, jakie jest pochodzenie słowa lub nie masz pojęcia czy nie jest ono śmieszne lub obraźliwe. Przykładem takiej nazwy jest bardzo znana firma o mało efektownie brzmiącej w naszym kraju nazwie Osram. Pozostawiam ci tę kwestię do przemyślenia.
Podsumuję tą część rozdziału. Powtórzę się, ale dla twojego dobra i jeszcze raz napiszę to, co powinieneś zapamiętać. Nazwa firmy ma być krótka, zrozumiała dla mieszkańców (ma być skierowana na nasz rynek), kojarzyć się branżą. Unikaj nazwy, która doprowadza do przekręcania liter w nazwie. Nie wstawiaj inicjałów, czy końcówek typu ex, rex czy pol itp. Nie nadawaj firmie nazwy zbliżonej do konkurencyjnej firmy, która już osiągnęła sukces.
Logo firmy
Czym jest logo firmy? Jest to graficzny znak, który spełnia rolę marketingową i informacyjną dla danej firmy. By logo było zauważalne, rozpoznawalne i kojarzone z marką musi spełniać pewne warunki. Ma być proste, bez zbędnych upiększeń, zestawienie kolorów odpowiednio dobrane tak, by nie nadawać całości chaosu. Znak graficzny ma być czytelny i wyraźny, idealnie wkomponowany.
Logo firmy jest tak samo ważne jak nazwa. Jeżeli człowiek nie zapamięta nazwy to zapamięta logo i na odwrót. Te dwa elementu uzupełniają się nawzajem i są nierozłączne.
Masz dwa sposoby na wykonanie logo twojej firmy. Pierwszy sposób trochę kosztowny, drugi nieobciążający znacznie twojego budżetu.
Sposób pierwszy. Możesz dać zlecenie specjalistom od grafiki i im powierzyć tą część pracy. W sytuacji, gdy otwierasz swój własny biznes każda złotówka jest cenna, ale jeżeli już zdecydujesz się na to rozwiązanie to powinieneś poszukać firmy może nie najtańszej, ale takiej nazwijmy to ze „średniej półki cenowej”. Osobiście sam zawiodłem się kilka razy na tanich usługach. Produkt, jaki otrzymałem albo był niezgodny z zamówieniem albo wykonany tak, że miałem przypuszczenie, że zlecenie wykonały dzieciaki na zajęciach przedszkolnych. Poświęć trochę czasu i poczytaj referencje i opinie o firmach to może pomóc podjąć ci właściwą decyzję.
Na Rynku jest duży wybór firm graficznych, które z chęcią przedstawią ci nieodpłatnie projekty dla twojego logo. Możesz wysłać zamówienia do kilku firm i wybrać spośród tych firm taką, która przedstawiła ci najlepszy twoim zdaniem projekt. Zanim podejmiesz decyzję przedstaw kilka wariantów znajomym i posłuchaj ich opinii.
Po wyborze firmy i projektu należy opłacić zlecenie i cierpliwie czekać na efekt końcowy.
Druga opcja wyklucza konieczność korzystania z usług firmy graficznej i tu zdasz się na twórczość swojej wyobraźni. We wstępnej fazie projektowania, kiedy mamy już nazwę firmy należy ustrzec się przed pewnym niewybaczalnym błędem, który może wprowadzić ciebie i odbiorcę w zakłopotanie. Skorzystam z nazwy naszej firmy przedstawionej powyżej tj. Herkules.
Początkowo Herkules był czczony w Rzymie, jako opiekun własności, strażnik wejść i opiekun podróżujących oraz handlujących, a jego atrybutem była lira.
Znając historię Herkulesa i jego zalety czy atrybut możesz dopasować do tego element graficzny. Błąd, o którym mowa to niedopasowanie znaku graficznego do nazwy. Przykładem złego doboru znaku do nazwy Herkules może być np. piorun, który nijak nie jest kojarzony z tym bóstwem.
Do nazwy firmy Herkules można przypisać kilka grafik np., tarczę i włócznię, co kojarzone jest ze strażnikiem wejść. Może to być również część górnej części sylwetki żołnierza, z umięśnionym ramieniem trzymającym w dłoni włócznie itp. Tak na marginesie dodam, że nazwę Herkules można wykorzystać w innych branżach, np. w biurach podróży, jako że Herkules był także opiekunem podróżnych.
Innym ważnym elementem grafiki to kolor. Należy pamiętać, że do tego celu potrzeba nam nie więcej niż trzech kolorów. Człowiek najszybciej przyswaja i zapamiętuje mało kolorystyczne grafiki, które są używane do logo firmy. Kolory również należy dobierać z umiarem i pojęciem estetyki i elegancji. W tej branży niemile widziane są jaskrawe kolory, które będą kojarzyć się bardziej z klubem nocnym niż z firmą ochrony. Jak wiadomo logo zbyt „naładowane” kolorami i elementami jest ciężko zapamiętać.
Następny element to grafika. Może lubisz obrazy Matejki czy niesamowite dzieła Leonarda, ale pamiętaj, że logo to nie obraz i nie musi być dziełem sztuki takiego formatu. Przeglądając logo różnych firm ochrony natknąłem się wielokrotnie na przedziwne wyrazy twórczości. Poniżej podam przykład takiego tworu oczywiście bez podania nazwy firmy, by nie robić reklamy konkurencji oraz nie być posądzonym o szydzenie z twórczości ich autorów. Mogę tylko nadmienić, że programy graficzne nie maja tak bogatej palety kolorów, jakie były użyte do stworzenia grafiki użytej do logo danej firmy. Również liczba szczegółów, które artysta wykorzystał mogłyby wskazywać na dusze niespełnionego malarza, który w końcu dał upust swojemu dziecięcemu marzeniu o byciu jak Leonardo i mógł wprowadzić w życie swoje „dzieło”. Logo takie może brać udział na konkursie artystycznym, ale ty na pewno masz inny cel, dlatego wystrzegaj się tego typu błędów i swoje pragnienia artystyczne odłóż na później.
Wspomniane logo to znak graficzny pewnej firmy ochrony, które kojarzy mi się z Gwardią Watykanu. Dużo żółtego koloru, gwardziści, wielkie pióra i jakiś herb na samym środku. Twórca trochę przesadził i namieszał nie tylko kolorami, ale również liczbą szczegółów. Czy zamierza wygryźć Gwardzistów i zająć ich miejsce? To wie już tylko on sam.
Inne bardzo twórcze logo, które zapadło mi w pamięci to stworzenie przypominające gryfa trzymające w łapach znak Yin i Yang, czyli znak antycznej filozofii chińskiej. Podaję ci ten przykład tylko, dlatego żebyś wystrzegał się połączenia w znaku graficznym elementów, które nie zawsze pasują do siebie. Co ma gryf do firmy ochrony? To jeszcze da się jakoś wytłumaczyć. Należy pamiętać, że oprócz odwagi, szybkości, siły, gryf ma również chciwość i pychę. Gryf jest również pewnym symbolem chrześcijańskim o znaczeniu bardzo religijnym utożsamianym z Jezusem Chrystusem. Co do znaku Yin Yang, brak mi słów na określenie tego twórczego bałaganu.
Teraz już wiesz, czego należy się wystrzegać przy tworzeniu znaku graficznego. Więc jak ma wyglądać nasz znak?
Ponownie skorzystam z firmy Herkules. Jak już powyżej ustaliliśmy grafiką do firmy Herkules, ma być symbol włóczni lub tarczy. Może być jedno i drugie. Mówiąc o włóczni i tarczy nie mam na myśli ich szczegółowego odwzorowania z użyciem palety barw. Proponuję ci raczej iść w innym kierunku. Oprawimy nasze logo, które będzie np. tarczą(symbol ochrony) z ciemnym tłem, a w środku umiejscowimy rękę trzymająca włócznię. Oczywiście ręka i włócznia w kolorze jasnym. U góry umieszczamy nazwę firmy tj. Herkules a u dołu np. Ochrona. Tak wykonane logo będzie kojarzyć się z firma zajmująca się ochroną osób i mienia.
Możesz również skorzystać z Internetu i przejrzeć logo innych firm z branży ochrony. Możliwe, że w trakcie przeglądania wpadniesz na własny pomysł.
Ubezpieczenie Firmy
Wkraczasz w świat biznesu i w tym świecie każdy się zabezpiecza. Zanim kontrahent zacznie prowadzić z tobą rozmowy niewątpliwie musisz posiadać ubezpieczenie firmy tzw. OC Deliktowe oraz OC Kontraktowe. Są to specjalne ubezpieczenia dla firm prowadzących ten rodzaj działalności. Nie przejmuj się, jeżeli zobaczysz, że „wielkie” firmy ochrony posiadają ubezpieczenia na kwoty nawet do 20 mln zł. Ty na początku nie musisz się tak nadwyrężać. W zupełności wystarczy ci ubezpieczenie na kwotę rzędu 100 lub 200 tyś zł. Dla mniejszych firm, którym złożysz ofertę takie zabezpieczenie w zupełności wystarczy. Poszukaj firmy ubezpieczeniowej, która za niewielkie pieniądze podpisze z tobą taką polisę. Złóż zapytania do kilku firm, a nie bierz tzw. „pierwszej lepszej”. Szybko przekonasz się jak wielkie różnice mogą być w wysokości składek.
Masz już wszelkie dokumenty oraz złożony wniosek o uzyskanie Koncesji, dlatego trzeba się sprężyć i przejść do kroku czwartego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |