Sposoby reprodukcji u spodoustnych
Najpierwotniejszą formą rozrodu u spodoustych Elasmobranchii jest jajorodność. Występowała ona u najpierwotniejszych form. Jednak w niektórych płaszczek wykształciła się wtórna jajorodność - w tym przypadku nie jest to cecha pierwotna lecz zaawansowana. Współczesne płaszczki wytwarzają kapsuły jajowe o skomplikowanej budowie. Przyczepiane są one do podwodnych obiektów, zapewniają bezpieczne środowisko dla rozwijających się zarodków. Ze względu na żelową strukturę i nieprzyjemny smak bardzo dobrze zabezpieczają przed drapieżnikami.
Modyfikacją jajorodności jest jajożyworodność. W nowszych klasyfikacjach jest uznawana za formę żyworodności. W tym przypadku jaja nie są składane na zewnątrz tylko cały rozwój płodu ma miejsce w ciele samicy, łącznie z opuszczeniem jaja przez płód.
Najbardziej zaawansowaną ewolucyjnie strategią rozrodczą u spodoustych jest żyworodność. W toku ewolucji wykształciły się u nich różne typy żyworodności ze względu na różne sposoby odżywiania się płodu:
z pseudoplacentą - wytwarzany jest twór analogiczny do łożyska i pępowiny u ssaków łożyskowych. Ten typ rozrodu powszechnie występuje u żarłaczokształtnych Carcharhiniformes. kanibalizm wewnątrzmaciczny - rozwijający się płód zjada niezapłodnione komórki jajowe (oofagia), lub zapłodnione komórki jajowe (adelfofagia) lub inne płody z miotu (embriofagia)z mleczkiem uterynowym - płód jest odżywiany wytwarzanym przez macicę "mleczkiem", które jest bogate w składniki odżywcze.
U licznych gatunków rekinów może występować kilka sposobów odżywiania płodu jednocześnie lub różne sposoby odżywiania rozwijającego się płodu w zależności od etapu ciąży.
Wszystkie rekiny i płaszczki wykazują strategię rozrodczą typu K i tak jak inne grupy, w których ta strategia występuje charakteryzują się następującymi cechami:
wytwarzają względnie niewielką ilość potomstwa, ale o większych rozmiarachmłodociane osobniki mają długi okres juwenilny i adolescentny, zanim osiągną dojrzałość płciowąsą to organizmy względnie długowiecznecharakteryzują się niskim tempem rozrodu
®© GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |