Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NEWS PROFESSIONAL
   
COUNTRY:
         
 

 
 
 
 
Imieniny
   
 
 
 
 
Pogoda
   
 
   
 
 
   
Kontakt:
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
   
 
   
   
 
 
   
Katalogi GMI  
   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
Witaj na Portalu Grupa Media Informacyjne - zapraszamy do współnej zabawy
 
 

 Jeziora górskie regionu Stubai – nowość, która fascynuje

W dolinie Stubai można doświadczyć jej imponującego naturalnego piękna. Często prawdziwe klejnoty są dobrze ukryte i niewidoczne na pierwszy rzut oka.

W samym środku wspaniałego górskiego świata, w pozornie tajemniczych miejscach, turyści korzystają z górskich jezior regionu Stubai.Oprócz Seven Summits Stubai i sztubajskich cudów natury można odkryć zachwycające górskie jeziora regionu Stubai.

Spokój, ale także witalność, jakimi emanuje dziewięć najpiękniejszych górskich jezior w regionie Stubai sprawiają, że są to pożądane miejsca energetyczne, a także cele i etapy wędrówek.

Fascynują one na różne sposoby. Czasami pokryte śniegiem szczyty zdają się kłaniać wodzie, w innych miejscach bogata szmaragdowa zieleń wywołuje entuzjazm, a niezliczone „Stoanmandl” ponownie oddają hołd innemu górskiemu jezioru Stubai.

Mutterbergersee (2.485 m)

Ze względu na położenie jeziora Mutterberger See na wysokości 2485 m n.p.m., w jego lustrze odbijają się najbardziej imponujące trzytysięczniki doliny Stubai, m. in. Wilder Freiger, Wilder Pfaff i Zuckerhütl. Tysiące lat temu basen jeziora został wycięty przez lodowce w skalistym podłożu jeszcze w czasach epoki lodowcowej. Ten cyrk lodowcowy, który uszczelnił drobny piasek, tworzy obecne koryto jeziora. Pośród wielu mniejszych jezior i mokradeł jezioro Mutterberg See jest największym akwenem wodnym. Jest zabezpieczone przed lawinami i zasilane podziemnie. Przez to do jeziora nie dostają się materiały klastyczne, dzięki czemu jego charakter jest całkowicie zachowany. Dalej na wschód, w „Unteres Hölltal”, znajduje się jezioro niemal w połowie porośnięte wełnianką. Jeszcze dalej na wschód, w „Hoachgruaba” znajduje się mokradła, na których niemal nie występują otwarte obszary wodne. Na odcinku niespełna jednego kilometra można tu zatem zaobserwować rozwój wód wysokogórskich na przestrzeni tysięcy lat, od otwartych jezior po zamulone tereny podmokłe.

OPIS TRAS

Punkt początkowy / punkt końcowy: Stacja dolna Stubaier Gletscher (1.749 m)
Czas przejścia: 4 godziny
Różnica wysokości: ↑ 800 HM ↓ 800 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Restauracja „Wilde Grube“ (1.749 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Samochodem lub autobusem do końca doliny do dolnej stacji kolejek linowych Stubaier Gletscherbahnen. Do dyspozycji są również liczne bezpłatne miejsca parkingowe.

OPIS TRAS

Trasa pętli do jeziora Mutterberger See rozpoczyna się na parkingu przy dolnej stacji lodowca Stubai. Na końcu stacji dolnej kolejki linowej Gamsgarten należy najpierw podążać leśną ścieżką w kierunku Wilde Grube. Po pierwszym stromym podejściu szlak skręca w prawo przez mały mostek i prowadzi serpentynami do dwóch pierwszych jezior i dalej do Mutterberger See (czas przejścia: ok. 2,5 godziny). Stamtąd szlak biegnie w kierunku południowo-wschodnim, aż w końcu dochodzi się do leśnej ścieżki w Wilde Grube, a następnie ponownie do stacji dolnej (czas zejścia: ok. 1,5 godziny)

Grünausee (2.335 m)

Grünausee, o powierzchni prawie 50 000 metrów kwadratowych, jest największym z dziewięciu jezior górskich regionu Stubai. Leży na wysokości 2335 m n.p.m. i jest jeziorem karowym, którego dno zostało dodatkowo uformowane przez moreny lodowca Wilde-Freiger-Ferner. Te pozostałości mas skalnych sięgają wysokości lodowca, jakie osiągał w 1850, a nawet 1920 roku. Okolice jeziora charakteryzują się również występowaniem skał pochodzących z epoki lodowcowej pozostawionych przez masy lodowe ponad 10 000 lat temu. Jezioro Grünausee było zasilane przez lodowiec Kleiner Grünauferner, który zalewał je mlekiem lodowcowym – wodą roztopową zawierającą drobną mąkę skalną – powodując jego mętnienie. Od czasu całkowitego stopienia lodowca, woda w jeziorze jest przezroczysta i prezentuje wspaniałą grę kolorów. Jezioro ma swoje ujście do strumienia lodowcowego Freigerbach, dopływu Sulzenaubach, który wpływa do rzeki Ruetz w Grawa Alm. Bezpośrednio wzdłuż brzegów rzeki Grünausee przebiega etap Sztubajskiej trasy wysokogórskiej pomiędzy Sulzenauhütte i Nürnberger Hütte.

Wariant 1

Punkt początkowy / punkt końcowy: Parking Sulzenauhütte (1.590 m)
Czas przejścia: 5 godziny
Różnica wysokości: ↑ 850 HM ↓ 850 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Sulzenau Alm (1.857 m), Sulzenauhütte (2.191 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Dojazd samochodem do parkingu schroniska Sulzenauhütte tuż za wodospadem Grawa, lub autobusem do przystanku „Sulzenauhütte”. Dostępne są tam bezpłatne miejsca parkingowe.

OPIS TRAS

Z parkingu w Sulzenauhütte, tuż za Grawa Alm, szlak prowadzi przez most, a następnie kilkoma serpentynami w górę przez las. Powyżej granicy lasu po około 1 godzinie dociera się do Sulzenaualm. Stamtąd w ciągu kolejnej godziny dochodzi się serpentynami do schroniska Sulzenauhütte. Od Sulzenauhütte ścieżka prowadzi na wschód przez kilka strumyków aż do jeziora Grünausee, największego jeziora w Alpach Sztubajskich. Do Grünausee można dotrzeć po około 45 minutach. Do punktu wyjściowego dochodzi się tą samą drogą.

Wariant 2

Punkt początkowy / punkt końcowy: Parking Sulzenauhütte (1.590 m) / Parking Nürnberger Hütte (1.370 m)
Czas przejścia: 6 ½ godziny
Różnica wysokości: ↑ 1.100 HM ↓ 1.300 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Sulzenau Alm (1.857 m), Sulzenauhütte (2.191 m), Nürnberger Hütte (2.297 m), Bsuachalm (1.580 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Dojazd samochodem do parkingu schroniska Sulzenauhütte tuż za wodospadem Grawa, lub autobusem do przystanku „Sulzenauhütte”. Dostępne są tam bezpłatne miejsca parkingowe.

OPIS TRAS

Z parkingu w Sulzenauhütte, tuż za Grawa Alm, szlak prowadzi przez most, a następnie kilkoma serpentynami w górę przez las. Powyżej granicy lasu po około 1 godzinie dociera się do Sulzenaualm. Stamtąd w ciągu kolejnej godziny dochodzi się serpentynami do schroniska Sulzenauhütte. Od Sulzenauhütte ścieżka prowadzi na wschód przez kilka strumyków aż do jeziora Grünausee, największego jeziora w Alpach Sztubajskich. Do Grünausee można dotrzeć po około 45 minutach. Mijając kilka krystalicznie czystych jezior górskich, trasa prowadzi teraz pod górę w kierunku północno-wschodnim do przejścia w Niederl – najwyższego punktu pętli. Stamtąd zaczyna się zejście do schroniska Nürnberger Hütte i dalej do hali Bsuachalm. Z hali w ciągu kolejnych 30 minut można dotrzeć do parkingu Nürnbergerhütte na dnie doliny. Wskazówka: Jeśli samochód został zaparkowany na parkingu przy Sulzenauhütte, można do niego dojechać autobusem.

Freiger See (2.497 m)

Z dala od głównych szlaków turystycznych, znajduje się jezioro Freiger See położone na wysokości 2497 metrów. Na południu rozciągają się pozostałości lodowca Grüblferner. Na południowy zachód majestatycznie wznosi się szczyt Wilder Freiger, któremu jezioro zawdzięcza swoją nazwę, na wysokości 3419 metrów n.p.m. Ta imponująca góra jest jednym z Seven Summits doliny Stubai i może ją zdobyć z kilku stron. Jezioro Freiger See o powierzchni 23 450 m2 jest prawie o połowę mniejsze od niżej położonego Grünausee. Warunki życia w tak wysoko położonych wodach są niezwykle surowe. Tafla lodu ustępuje późno w trakcie roku i tworzy się ponownie na długo przed nastaniem zimy w dolinie. Często fascynujące zielono-niebieskie zabarwienie takich wysokogórskich jezior wynika m.in. z ich wyjątkowo niskiej zawartości składników odżywczych. W związku z tym życie w nich jest ograniczone. Jest ono w dużej mierze zdominowane przez algi i małe zwierzęta, takie jak małe raki. Naukowcy uważają jeziora na takich wysokościach za czułe wskaźniki zanieczyszczenia atmosfery oraz prehistorycznych i aktualnych wydarzeń klimatycznych.

OPIS TRAS

Punkt początkowy / punkt końcowy: Parking Nürnberger Hütte (1.370 m)
Czas przejścia: 6 ½ godziny
Różnica wysokości: ↑ 1.135 HM ↓ 1.135 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Bsuachalm (1.580 m), Nürnberger Hütte (2.297 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Dojazd samochodem na parking przy schronisku Nürnberger Hütte albo autobusem do przystanku „Nürnberger Hütte”. Dostępne są tam bezpłatne miejsca parkingowe.

OPIS TRAS

Trasa do jeziora Freiger See rozpoczyna się na parkingu przy Nürnberger Hütte. Stamtąd należy podążać za znakami „Nürnberger Hütte / Bsuachalm” i wędrować wzdłuż leśnej ścieżki aż do wejścia do doliny Langental. Po około 45 minutach dochodzi się do hali Bsuachalm. Zaraz za halą Bsuachalm szlak pnie się serpentynami w górę aż do Nürnberger Hütte (całkowity czas przejścia: 2,5 godz.). Ze schroniska droga początkowo wiedzie w górę do Wilder Freiger, mijając po lewej szlak w kierunku Bremer Hütte, a następnie zgodnie z kierunkowskazami w kierunku „F.See-Roter Grat”. Szlak wiedzie na południe w górę do wysoko położonej doliny, gdzie znajduje się jezioro Freiger See. Do jeziora Freiger See można dotrzeć ze schroniska Hütte Nürnberger w około 45 minut.

Blaue Lacke (2.294 m)

„Blaue Lacke” to młode jezioro powstałe w wyniku zmian klimatycznych. Po ostatniej epoce lodowcowej masy lodowe cofnęły się. Ale ustępowanie tego terytorium nie przebiegało w sposób ciągły, gdyż co jakiś czas lodowiec się nasuwał. Ostatnia duża transgresja lodowca jest datowana na rok 1850. Świadczą o tym liczne moreny w wysokich partiach gór. Za jedną z nich, na wysokości 2295 metrów, utworzyła się depresja tworząca dzisiejsze jezioro „Blaue Lacke”. Gra kolorów wody zależy od podłoża, ale także od stopnia zachmurzenia i zawsze jest spektakularna. Obszar ten, zdominowany niegdyś przez duże lodowce, wielokrotnie powodował osuwiska daleko w dół doliny z powodu częściowo masowych ruchów mas lodowych. Kroniki podają, że w latach siedemdziesiątych XVIII wieku lodowiec Apere Freiger Ferner pękł, a oddzielony blok lodu uderzył z dużą siłą o znajdujący się pod nim akwen a następnie rozpadł się na kawałki. Powstała w ten sposób fala przeszła przez dolinę Sulzenautal i wodospad Grawa aż do rzeki Ruetz, powodując wiele zniszczeń w dolinie. Między innymi zniszczona została stara gospoda w Ranalt.

OPIS TRAS

Punkt początkowy / punkt końcowy: Parking Sulzenauhütte (1.590 m)
Czas przejścia: 4 ½ godziny
Różnica wysokości: ↑ 720 HM ↓ 720 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Sulzenau Alm (1.857 m), Sulzenauhütte (2.191 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Dojazd samochodem do parkingu schroniska Sulzenauhütte tuż za wodospadem Grawa, lub autobusem do przystanku „Sulzenauhütte”. Dostępne są tam bezpłatne miejsca parkingowe.

OPIS TRAS

Z parkingu w Sulzenauhütte, tuż za Grawa Alm, szlak prowadzi przez most, a następnie kilkoma serpentynami w górę przez las. Powyżej granicy lasu po około 1 godzinie dociera się do Sulzenaualm. Stamtąd w ciągu kolejnej godziny dochodzi się serpentynami do schroniska Sulzenauhütte. Bezpośrednio przy schronisku Sulzenauhütte przekracza się most nad potokiem, a następnie skręca w prawo w kierunku Blaue Lacke (należy kierować się znakami). Po około 30 minutach dociera się do Blaue Lacke. Szlak powrotny wiedzie tą samą drogą. Cała trasa trwa około 4,5 godziny.

Schlicker See (2.450 m)

Przy tym jeziorze o powierzchni około 3900 m2, najmniejszym z dziewięciu jezior górskich regionu Stubai, przebiega Sztubajska trasa wysokogórska od schroniska Starkenburger Hütte w kierunku schroniska Franz-Senn-Hütte. Patrząc z Seejöchl w dół na jezioro Schlicker See, można bardzo dokładnie zobaczyć granicę między dolomitem szczytu Kalkkögel a krystaliczną skałą doliny Ötztal w Stubai. Tutaj rozległe gołoborza wapienne spotykają się z łagodnymi, bujnie porośniętymi roślinnością rumowiskami krzemianowymi. Ten geologiczny obszar graniczny stanowi ostoję dla bogatej różnorodności flory. Koryto jeziora Schlicker See jest uformowane przez rozłożyste pola bloków krzemianowych. W szczelinach pomiędzy tymi blokami skalnymi można często spotkać świstaki. Głośnymi gwizdami zwierzęta ostrzegają licznych członków swojej kolonii przed niepożądanymi intruzami. Mały podwodny świat jeziora ożywiają pstrągi alpejskie, które mają niewielkie rozmiary a ich głównym pożywieniem są owady. Jednakże ci mistrzowie przetrwania nadal się rozmnażają, tworząc dziś silną populację.

Wariant 1

Punkt początkowy / punkt końcowy: Neustift Parkplatz Freizeitzentrum (990 m)
Czas przejścia: 6 ¾ godziny
Różnica wysokości: ↑ 1.600 HM ↓ 1.600 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Starkenburger Hütte (2.237 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Dojazd samochodem do publicznego parkingu przy ośrodku wypoczynkowym w Neustift, bezpośrednio za rondem lub autobusem do przystanku „Ortsmitte”.

OPIS TRAS

Z ośrodka wypoczynkowego w Neustift skręca się na rondzie w prawo i jedzie drogą do następnego skrzyżowania. Następnie przechodzi się na drugą stronę ulicy i podąża pod górę w kierunku schroniska Starkenburger Hütte. Należy podążać tą drogą w górę, aż dotrze się do lasu. Stamtąd ścieżka prowadzi serpentynami w górę, a po ok. 2,5 godz. dochodzi do Starkenburger Hütte. Ze schroniska Starkenburger Hütte należy iść przez około 40 minut Sztubajską trasą wysokogórską, aż dotrze się do skrętu w kierunku jeziora Schlicker See. Po kolejnych 20 minutach od skrętu dociera się do Schlicker See. Stamtąd ta sama droga wiedzie z powrotem do doliny.

Wariant 2

Punkt początkowy / punkt końcowy: Bergstation Schlick 2000, Kreuzjoch (2.136 m)
Czas przejścia: 4 ½ godziny
Różnica wysokości: ↑ 765 HM ↓ 765 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Starkenburger Hütte (2.237 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Dojazd samochodem do Fulpmes, a stamtąd do stacji dolnej kolejki Schlick 2000, lub autobusem do przystanku „Fulpmes Schlick 2000”.

OPIS TRAS

Z górnej stacji kolejki Kreuzjoch idzie się lekko wznoszącą się trasą widokową w kierunku schroniska Starkenburger Hütte. Za schroniskiem Sennjochhütte należy podążać za znakami do Hoher Burgstall. Ścieżka prowadzi przez grzbiet w górę, skręca w prawo i przebiega pod południową ścianą Niederer Burgstall. Wkrótce potem szlak odbija w prawo w kierunku Schlicker Schartl. Stamtąd jest już około 15 minut do jeziora Schlicker See. Całkowity czas przejścia do Schlicker See wynosi około 2,5 godziny.  Droga powrotna prowadzi Sztubajską trasą wysokogórską w kierunku Starkenburger Hütte. Tuż przed schroniskiem należy skręcić w lewo i podążać drogą powrotną do schroniska Sennjochhütte, a stamtąd do górnej stacji Schlick 2000. Droga powrotna zajmuje ok. 2 godziny.

Rinnensee (2.648 m)

To najwyżej położone jezioro dziewięciu jezior górskich regionu Stubai. Tuż pod szczytem Rinnenspitze rozciąga się jezioro Rinnensee na wysokości 2648 metrów nad poziomem morza. Jego basen powstał w wyniku modelowania się ostatnich lodowców epoki lodowcowej. To właśnie dzięki swojemu położeniu dziś, po ponad 10 000 lat, wciąż nie zostało zasypane i prezentuje swoje otwarte wody. Nie dotarły tu ani osuwiska, ani lawiny błotne, jak to miało miejsce w przypadku wielu innych jezior wysokogórskich. Obecnie jego powierzchnia wynosi około 18 000 m2. Pomimo wysokości i warunków na niej panujących występuje tu duża różnorodność fauny. Żyją tu nieliczne pstrągi alpejskie. Ze względu na brak pożywienia ryby z gatunku łososiowatych – które charakteryzują się bardzo dużą różnorodnością rozmiarów – osiągają niewielkie rozmiary. Płazy takie jak traszki górskie odwiedzają tę wodną oazę pośród jałowych obszarów wysokogórskich, aby złożyć jaja. Ponadto żyją tu głównie larwy widelnic, chruścików i jętek. Na tej wysokości to rzadkość.

OPIS TRAS

Punkt początkowy / punkt końcowy: Parking Oberiss Alm (1.742 m)
Czas przejścia: 5 godziny
Różnica wysokości: ↑ 900 HM ↓ 900 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Almwirtschaft Oberiss (1.750 m), Alpeinalm (2.040 m), Franz-Senn-Hütte (2.147 m)
Trasa rozpoczyna się w Oberissalm w dolinie Oberbergtal, do której można dotrzeć z Neustift (Milders). Znajdują tu płatne miejsca parkingowe. Alternatywnie można dojechać autobusem do przystanku Neustift Milders Ort i stamtąd skorzystać z autobusów kursujących wahadłowo (tel.: +43(0)5226 3500).

OPIS TRAS

Szlak prowadzi serpentynami przez drzewostany i kosodrzewiny aż do hali Alpeinalm, z której widać już schronisko Franz-Senn-Hütte. Bezpośrednio za schroniskiem przechodzi się przez potok Alpeiner Bach, gdzie szlak wiedzie na północ w kierunku jeziora Rinnensee. W sumie wejście trwa około 3 godziny. Szlak powrotny wiedzie tą samą drogą.

Alfaier See (2.394 m)

Nad tym jeziorem, oddalonym zaledwie o pół godziny marszu od schroniska Innsbrucker Hütte, najpiękniejszą porą dnia jest wschód słońca. Panorama górska ze szczytami Tribulaune na południu i nisko położoną doliną Gschnitztal aż do Alp Zillertalskich na wschodzie jest imponująca. Wiosną to położone w cyrku lodowcowym jezioro zasilane jest przez wody roztopowe potężnego szczytu Habicht zaliczanego do siedmiu szczytów Seven Summit. W zależności od dostępności wody roztopowej jego głębokość waha się od ośmiu do dwunastu metrów. Jezioro otoczone jest potężnymi skałami i wygładzonymi płytami skalnymi. Podobnie jak jego koryto, te wygłady lodowcowe stanowią pozostałości ostatniej epoki lodowcowej, kiedy to ponad 1000-metrowej grubości masy lodu pokrywały Alpy. Tylko najwyższe szczyty, jak Habicht, wznosiły się ponad masami lodu. Bogate w zioła łąki górskie wokół jeziora i chaty są od wieków wykorzystywane przez rolników jako pastwiska dla tyrolskich owiec górskich. Nazwa jeziora pochodzi od niżej położonej, bardzo starej hali Alfair Alm.

OPIS TRAS

Punkt początkowy / punkt końcowy: Neder (Neustift) - Parking Zegger (970 m)
Czas przejścia: 8 ½ godziny
Różnica wysokości: ↑ 1.400 HM ↓ 1.400 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Herzebenalm (1.338 m), Issenangeralm (1.380 m), Pinnisalm (1.550 m), Karalm (1.737 m), Innsbrucker Hütte (2.369 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Trasa rozpoczyna się na płatnym parkingu Zegger (bezpłatny dla gości posiadających ważną kartę Stubai) w dzielnicy Neustift w Neder. Bezpośrednio przy parkingu znajduje się przystanek autobusowy Neustift Neder.

OPIS TRAS

Z parkingu można dojść w ok. 2,5 godziny doliną Pinnistal przez hale Issenanger Alm i Pinnisalm do Karalm. Alternatywnie na trasie Neder – Karalm można skorzystać płatnego przewozu kursującymi wahadłowo autobusami (tel.: +43 (0)5226 2877). Z Karalm w ok. 1,5 godziny można dojść szlakiem obfitym w liczne serpentyny do schroniska Innsbrucker Hütte. Stamtąd można wejść na Sztubajską trasę wysokogórską i po około 30 minutach dotrzeć do jeziora Alfaier See. Szlak powrotny do doliny wiedze tą samą drogą.

Falbesoner See (2.850 m)

Idąc ze schroniska Neue Regensburger Hütte w kierunku Dresdner Hütte, wzdłuż jeziora Falbesoner See przebiega Sztubajska trasa wysokogórska. To jezioro morenowe leży na wysokości 2850 metrów i jest zatamowane przez lewą morenę boczną lodowca Hochmoosferner. Woda roztopowa lodowca, która zasila jezioro, przepływa następnie przez Hohe Moos. Wciąż można tu zobaczyć mętną, lodowcową wodę, która meandruje przez torfowiska. Basen jeziora, w którym leżą tereny podmokłe, jest znacznie starszy od samego jeziora. Został on odkryty przez lodowce wkrótce po ustąpieniu ostatniej epoki lodowcowej. Początkowo powstało tam jezioro, które przez tysiąclecia zarastało, przekształcając się w torfowisko. Dziś pozostało już tylko kilka siedlisk torfu. Wczesnym latem tereny podmokłe są gęsto pokryte białą wełnianką i są szczególnie warte zobaczenia. Ślady lodowców, z wałami morenowymi i wygładzonymi płytami skalnymi, kształtują wysokogórski krajobraz na każdym kroku.

OPIS TRAS

Punkt początkowy / punkt końcowy: Parking Waldcafe (Falbeson) (970 m)
Czas przejścia: 7 godziny
Różnica wysokości: ↑ 1.360 HM ↓ 1.360 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Falbesoner Ochsenalm (1.822 m), Neue Regensburger Hütte (2.286 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Trasa zaczyna się przy Waldcafe w Falbeson. Bezpośrednio przy Waldcafe znajdują się liczne bezpłatne miejsca parkingowe i przystanek autobusowy (Neustift Falbeson).

OPIS TRAS

Z hotelu Waldcafé można wybrać drogę leśną lub szlak turystyczny prowadzący licznymi serpentynami przez las Falbesoner Wald do wzniesienia tuż przed halą Falbesoner Ochsenalm. Stamtąd podąża się lekko wznoszącą się leśną drogą do Falbesoner Ochsenalm (czas przejścia: 1,5 h). Szlak z licznymi serpentynami prowadzi dalej obok wodospadu do schroniska Neue Regensburger Hütte (czas przejścia: 1,5 godz.). Z Neue Regensburger Hütte szlak najpierw prowadzi stosunkowo łagodnie wzwyż aż do Hohe Moos, a następnie bardziej stromo w górę do doliny Hochtal. Tam przechodzi się przez potok lodowcowy lodowca Falbeson Kräulferner i w końcu dociera do moreny lodowca Hochmoosferner. Na prawo od niej szlak prowadzi do jeziora Falbeson See (czas przejścia: 1 godz.). Szlak powrotny do punktu wyjściowego wiedze tą samą drogą.

Turmferner See (2.890 m)

To jezioro polodowcowe na wysokości 2890 metrów nad poziomem morza ma zaledwie kilkadziesiąt lat. Turmferner See powstało w wyniku ostatniego cofania się lodowca Turmferner. Ten lodowiec utworzył koryto jeziora i wypełnił je wodą roztopową. Nawet po zakończeniu epoki lodowcowej takie typy jezior powstawały w wielu miejscach. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest Jezioro Bodeńskie. Woda jeziora Turmferner See jest zmętniona przez tzw. mleko lodowcowe – wodę, zawierającą pylasty materiał skalny wynoszony z lodowca. Jezioro ma powierzchnię wynoszącą około 14 500 m2 i znajduje się w jałowym krajobrazie wysokich gór pod szczytem Aperer Turm. Pomimo prawie 3000 metrów wysokości szczyt jest osiągalny bez konieczności przechodzenia przez lodowiec. Stąd w jego nazwie słowo „aper”, co oznacza „bezśnieżny”. Okolice jeziora charakteryzują się występowaniem wygładów lodowcowych i moren, będących pozostałościami po potężnych niegdyś lodowcach. Jezioro Turmferner See ma około 175 metrów długości i około 100 metrów szerokości.

OPIS TRAS

Punkt początkowy / punkt końcowy: Parking Oberiss Alm (1.742 m)
Czas przejścia: 7 godziny
Różnica wysokości: ↑ 1.200 HM ↓ 1.200 HM
Możliwość zrobienia przerwy: Almwirtschaft Oberiss (1.750 m), Alpeinalm (2.040 m), Franz-Senn-Hütte (2.147 m)

DOJAZD / PUNKT WYJŚCIOWY

Trasa rozpoczyna się w Oberissalm w dolinie Oberbergtal, do której można dotrzeć z Neustift (Milders). Znajdują tu płatne miejsca parkingowe. Alternatywnie można dojechać autobusem do przystanku Neustift Milders Ort i stamtąd skorzystać z autobusów kursujących wahadłowo (tel.: +43(0)5226 3500).

OPIS TRAS

Szlak prowadzi serpentynami przez drzewostany i kosodrzewiny aż do hali Alpeinalm, z której widać już schronisko Franz-Senn-Hütte. Do schroniska można dotrzeć w około 1,5 godziny. Ze schroniska Fanz-Senn Hütte szlak prowadzi dalej wzdłuż potoku Alpeiner Bach w kierunku lodowca Alpeiner Ferner. Po drodze mija się via ferratę „Höllenrachen” i podąża dalej w dół doliny aż do mostu nad potokiem. Zaraz za mostem należy skręcić w prawo i iść w kierunku Berglastal. Stamtąd należy kierować się znakami w kierunku Aperer Turm, a tuż przed szczytem dociera się do jeziora Turmferner See. Czas przejścia ze schroniska Franz-Senn-Hütte wynosi około 2,5 godziny. Szlak powrotny do punktu wyjściowego wiedze tą samą drogą.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
   
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
   
   
 
   
 
 Oferty promowane              
                   
                   
             
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.