Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - NEWS PROFESSIONAL
   
COUNTRY:
         
 

 
 
 
 
Imieniny
   
 
 
 
 
Pogoda
   
 
   
 
 
   
Kontakt:
 
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
   
 
   
   
 
 
   
Katalogi GMI  
   
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 
   
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
Witaj na Portalu Grupa Media Informacyjne - zapraszamy do współnej zabawy
 
 

 10 przełomowych technologii przyszłości

Czy sztuczna inteligencja może mieć uprzedzenia? Jak blisko jest do stworzenia maszyny odczytującej myśli? Czy sztuczny embrion to zbyt duża ingerencja w proces powstawania życia? Takie pytania stawia Jason Pontin – poszukiwacz technologii, które przyczynią się do rozwiązania globalnych problemów. Na niektóre próbuje nawet odpowiedzieć.

Pontin jest optymistą. Wierzy, że nowe technologie mogą wpłynąć na poprawę warunków życia, a także rozwiązać problemy takie, jak kryzys klimatyczny, które realnie zagrażają przyszłości życia na Ziemi. W tym wszystkim jest też realistą: technologia może rozwiązać „wielkie problemy ludzkości“, ale muszą zostać spełnione pewne warunki, np. musimy rozumieć naturę problemu i jako społeczeństwo (nie do przecenienia jest rola przywództwa politycznego) chcieć go rozwiązać.

O przełomowych technologiach, z których spora część jest już dostępna lub w zasięgu ręki, Jason Pontin mówił w czerwcu 2019 r. w Warszawie podczas konferencji MIT Sloan Management Review Polska.

Sztuczna inteligencja

Na pierwszym miejscu wymienił sztuczną inteligencję (AI) i koncepcję głębokiego uczenia się (ang. deep learning), która – choć przydatna – ma swoje ograniczenia związane przede wszystkim z tym, że potrzebuje olbrzymich zbiorów danych, a cały proces wymaga nadzoru. Przykład tych ograniczeń, który podaje Pontin, przemawia do wyobraźni: nawet 90 proc. skuteczności to za mało w przypadku autonomicznych (samoprowadzących się) samochodów.  Dla sztucznej inteligencji Pontin widzi zastosowanie m.in. w nowoczesnych branżach (takich jak biotechnologia czy energetyka) i co do zasady wszędzie tam, gdzie da się zautomatyzować proces – od linii produkcyjnych po zbieranie i przetwarzanie danych.

Obliczenia ilościowe

Jason Pontin szacuje, że za dwa do dziesięciu lat komputery kwantowe – o znacznie większych możliwościach niż tradycyjne – będą powszechnie dostępne dla biznesu, a przy tym ich rozwój przyczyni się np. do tworzenia skuteczniejszych leków czy usprawnienia energetyki, zarówno w zakresie wytwarzania, jak i dystrybucji energii.

Sztuczne embriony

Czy nie posunęliśmy się za daleko, tworząc sztuczne embriony bez użycia komórek jajowych i plemników, za to z wykorzystaniem komórek macierzystych? Tego Jason Pontin nie jest pewien, ale wierzy, że badania nad sztucznym embrionem przybliżą nas do zrozumienia skomplikowanego mechanizmu ludzkiego życia, w tym funkcji genów.

Druk metalu

To jedna z tych już dostępnych technologii, które oznaczają prawdziwą rewolucję – w przemyśle. Druk 3D metalu oznacza, że tworzenie metalowych części będzie tańsze, realna stanie się produkcja części (i maszyn), których do tej pory nie można było skonstruować, i że będą powstawać indywidualne projekty na żądanie. A to przyniesie zmiany w całym łańcuchu dostaw, w fabrykach i magazynach.

Internet rzeczy w miastach

Toronto chce jako pierwsze miasto zintegrować jedną ze swoich dzielnic z nowoczesną technologią i wykorzystać internet rzeczy do wykreowania smart city – miasta przyjaźniejszego zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Inwestorzy w Toronto nie otrzymali jeszcze pozwolenia na budowę, ale Jason Pontin jest przekonany, że śladem kanadyjskiego miasta pójdą inne metropolie.

Prywatność online

Trudno stwierdzić, czy to postulat, nadzieja czy technologia. Jason Pontin wskazuje jednak, że informatycy nieustająco pracują nad narzędziem szyfrującym, które ma zapewnić tzw. doskonałą prywatność online (ang. perfect online privacy). Chodzi o to, by osoba, która musi ujawnić jakieś swoje dane, nadal mogła zabezpieczyć swoją prywatność.

Technologia blockchain dla przemysłu

Technologia blockhain to inaczej rozproszona baza danych, gdzie informacje (np. o transakcjach) ułożone są w postaci bloków, połączonych ze sobą, ale niewymagających używania jednego centralnego komputera. Obecnie technologia ta coraz powszechniej używana jest w bankowości i usługach finansowych. Jej przyszłością zaś ma być zastosowanie w przemyśle wytwórczym.

Machine-brain interface

Naukowcy stworzyli system obrazowania optycznego, który rozprasza światło podczerwieni wewnątrz naszego ciała, tworząc hologramy. Najdalej za dwa lata – zdaniem Jasona Pontina – możliwe będzie dzięki temu np. diagnozowanie nowotworów czy chorób układu krążenia. Wizjoner rysuje jednak i inny scenariusz: długość fali światła bliskiej podczerwieni jest mniejsza niż najmniejszy neuron, a to oznacza, że będziemy mogli uwidaczniać myśli drugiej osoby. Czy, albo raczej kiedy powstanie maszyna do czytania myśli?

Przechwytywanie dwutlenku węgla

Za pięć do dziesięciu lat przechwytywanie dwutlenku węgla z powietrza będzie tanie, to znaczy będzie kosztowało mniej niż 100 dolarów za tonę. Tego spodziewa się Jason Pontin i w tym widzi jedyny realny sposób na zapobiegnięcie kryzysowi klimatycznemu.

Mikrobiom

Mikrobiom nie jest rozległą kolekcją różnych gatunków mikroorganizmów, ale niejako organem o krytycznych funkcjach u ludzi, roślin i owadów. To odkrycie pozwala tworzyć leki wpływające na mikrobiom, a także lepiej leczyć choroby metaboliczne, zapalne i zakaźne. Inne korzyści z tego odkrycia to np. możliwość zwiększenia plonów rolniczych albo wykorzystywania populacji owadów.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
   
   
 
   
 
 Oferty promowane              
                   
                   
             
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.