Technologie kosmiczne
Adaptowanie rozwiązań tworzonych na potrzeby eksploracji kosmosu czy obserwacji Ziemi pozwala na wprowadzanie innowacji w znanych już technologiach i tworzenie rozwiązań, które rewolucjonizują gospodarkę. Polskie firmy z branży kosmicznej nie tylko ugruntowują swoją pozycję na międzynarodowym rynku, ale też wykorzystują doświadczenia na nim zdobyte w innych sektorach. Migracja technologii kosmicznych do przemysłu to coraz mocniej dostrzegany w Polsce trend, który może przysłużyć się rozwojowi wielu obszarów naszej gospodarki i wzrostowi jej konkurencyjności - podkreślają w swoim komentarzu branżowym przedstawiciele wrocławskiej spółki Scanway.
Kosmiczne technologie wracają na Ziemię
Choć rzadko zwraca się na to uwagę, technologie wywodzące się z sektora kosmicznego towarzyszą współczesnemu człowiekowi każdego dnia. To, co pierwotnie miało przysłużyć się obserwacji Ziemi, wysłaniu ludzi na orbitę czy też na Księżyc, odpowiednio zaadaptowane, spotykane jest w powszechnie dostępnych urządzeniach, produktach i usługach. Przykładowo, dzięki programom NASA stało się możliwe dziś korzystanie ze skutecznych filtrów wody, słuchawek bezprzewodowych czy detektorów dymu. Bezpośrednimi pochodnymi technologii kosmicznych są również pompy insulinowe, laserowa korekta wzorku metodą LASIK oraz bezpieczniejsze podróże samochodem i samolotem.
Amerykańska agencja kosmiczna nie wprowadziła ich jednak na rynek samodzielnie. Innowacje i know-how tworzone przez branżę kosmiczną przenikały do różnego typu firm i instytucji wraz z doświadczonymi specjalistami pracującymi wcześniej dla NASA. W ten sposób zaawansowane wzorce technologiczne, opracowane według restrykcyjnych norm działania w kosmosie znalazły liczne zastosowania w przemyśle konwencjonalnym i produkcji kierowanej do pospolitego użytkownika.
Kosmos to poligon technologii
Technologie opracowywane dla sektora kosmicznego mają swój znaczący, coraz bardziej namacalny udział w rozwoju przemysłowego potencjału gospodarczego. Kosmos stał się swoistym poligonem testowym dla nowych technologii – jeśli sprawdzą się one w jego rygorystycznych warunkach lub spełnią kryteria dyktowane przez ośrodki realizujące największe projekty z nim związane (np. ESA), można mieć pewność, że przy odpowiedniej adaptacji sprawdzą się w przemyśle.
Polski przemysł a technologie kosmiczne
Z rozwiązań wywodzących się z technologii kosmicznych korzysta coraz więcej polskich podmiotów rynkowych. Wrocławska firma Scanway, mająca w swojej ofercie usługi z tego zakresu, realizowała już zamówienia m.in. na rzecz Grupy Kapitałowej PGE oraz Zakładów H. Cegielski-Poznań. W tym przypadku komercjalizacja przyjęło formę użytkowego zastosowania systemów laserowego wykrywania uszczerbków materiałowych i konstrukcyjnych – głównie pod kątem monitorowania procesu eksploatacji turbin wiatrowych.
Innym przykładem zastosowania kosmicznej optyki w przemyśle są systemy wizyjne, pozwalające na określenie z dużą precyzją aspektów takich jak jakość produktu, czy efektywne wykorzystanie materiału produkcyjnego.
Spółka dostarcza na rynek systemy wizyjne służące kontroli jakości. Takie rozwiązania znajdują swoje zastosowanie w szerokim zakresie form działalności przemysłowej, od automotive aż po przemysł ciężki. Scanway rozwija też technologie obserwacji multispektralnych, czyli umożliwiających rejestrowanie obrazów w innych barwach niż rejestruje ludzkie oko, dedykowanych do sektorów food&pharma. Systemy multispektralne umożliwią dokładniejszą analizę jakości oraz wykrywanie defektów, np. pleśni na jabłkach, pomidorach czy mięsie, długo przed tym, jak staną one widoczne dla ludzkiego oka. To przykład tego, jak know-how z branży kosmicznej przekłada się na inne sektory rynku.
Profity z wykorzystania technologii kosmicznych w przemyśle
Transfer technologii kosmicznych do gospodarki doceniają zarówno instytucje badawczo-naukowe, jak i znaczący gracze na rynku firm przemysłowych. Sektor kosmiczny nad Wisłą zaczął bujniej się rozwijać w obliczu uzyskanego 7 lat temu przez Polskę członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Przed polskimi inżynierami otworzyły się wtedy nowe możliwości organizowania zaawansowanych technologicznie projektów, które wielu z nich wykorzystało. Polskie firmy aktualnie zaznaczają coraz bardziej swoją obecność na międzynarodowym rynku i podejmują udane próby komercjalizacji kosmicznych technologii. Zyska na tym cały krajowy przemysł.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |