Przegląd elektronarzędzi niezbędnych przy budowie i remoncie
Nowoczesne elektronarzędzia to produkty, które stały się podstawowym elementem wyposażenia każdego majsterkowicza. Warto się w nie wyposażyć przed rozpoczęciem budowy lub generalnego remontu. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani do całego przedsięwzięcia, a nasze prace remontowe lub budowlane nie będą zakłócane poprzez brak odpowiednich maszyn budowlanych. W ofertach handlowych znajduje się wiele różnych rodzajów elektronarzędzi. Poniżej zaprezentujemy te, które przydadzą się podczas prac remontowo-budowlanych.
Najbardziej przydatne i funkcjonalne elektronarzędzia
Wiertarka
To bez wątpienia najważniejsze elektronarzędzie, które przyda się podczas każdego remontu i budowy. Głównym zadaniem wiertarki jest wiercenie, rozwiercanie oraz pogłębianie otworów. Wiertarka będzie także przydatna podczas mieszania zapraw gipsowych i betonowych. O funkcjonalności wiertarki decyduje jej moc, moment obrotowy, możliwości regulacji oraz wyposażenie dodatkowe. Dlatego przy zakupie wiertarki warto przy okazji dokupić niezbędne wiertła i końcówki, które usprawnią prace remontowo budowlane.
Wkrętarka
Wkrętarka jest podstawowym elektronarzędziem, które przydaje się podczas lekkich remontów. Nadaje się do składania szafek, skręcania sprzętów AGD oraz do delikatnego wiercenia. Wkrętarki są przeważnie znacznie lżejsze od wiertarek, co usprawnia drobne prace naprawcze. Kilkustopniowa regulacja momentu obrotowego sprawia, że wkrętarka nadaje się do bardziej precyzyjnych prac, niewymagających dużej mocy. Dzięki niezbyt wygórowanej cenie i wszechstronności, wkrętarki stały się podstawowym elementem wyposażenia każdego przydomowego warsztatu.
Szlifierka stołowa
To trwałe elektronarzędzie przydatne podczas wykonywania różnych prac budowlanych. Głównym zastosowaniem szlifierki stołowej stało się szybkie ostrzenie narzędzi, szlifowanie oraz usuwanie zadziorów. Szlifierka stołowa to ważne elektronarzędzie, które służy do wykańczania elementów drewnianych oraz metalowych. Przeważnie jest na wyposażeniu profesjonalnych firm remontowo wykończeniowych, rzadko spotyka się je w prywatnej „apteczce” domowego majsterkowicza.
Szlifierka kątowa
Szlifierka kątowa to elektronarzędzie, które powinno znaleźć się w każdym domowym warsztacie. Z pewnością przyda się podczas budowy oraz bardziej skomplikowanych prac remontowych. Głównym zadaniem szlifierki kątowej jest szlifowanie oraz cięcie metalu, betonu i innych twardych materiałów. Warto jednak pamiętać, że szlifierka kątowa to jedno z najbardziej wielofunkcyjnych elektronarzędzi. Możemy je wykorzystać także do polerowania, złuszczania farb, szczotkowania oraz oczyszczania niemal wszystkich nawierzchni.
Pilarka
To kolejne podstawowe narzędzie, które znacznie ułatwi prace remontowo budowlane. Pilarka to innymi słowy piła łańcuchowa. Możemy ją stosować do cięcia wszelkiego rodzaju drewna, sklejki, płyt wiórowych itp. Wybór konkretnej pilarki powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. W ofertach handlowych znajdziemy ogromny wybór owych elektronarzędzi. Największą popularnością cieszą się pilarki spalinowe. Odznaczają się dużą mocą, wydajnością oraz funkcjonalnością. Pilarki elektryczne i akumulatorowe to produkty o mniejszej mocy. Możemy stosować je jedynie do cięcia elementów o mniejszych gabarytach i o mniejszej grubości.
Wyrzynarka
Poręczne i łatwe w obsłudze elektronarzędzie, które może być z powodzeniem obsługiwane przez początkujących majsterkowiczów. Głównym zadaniem wyrzynarki jest cięcie i podcinanie różnego rodzaju materiałów (wystarczy zastosować odpowiedni brzeszczot). Wyrzynarka może na pozór przypominać pilarkę, jednak nadaje się do bardziej precyzyjnych prac oraz do tzw. cięcia krzywoliniowego. Elektronarzędzie może nadać materiałom odpowiedni kształt i jest bardzo wygodne podczas wielu prac wykończeniowych. Wyrzynarka może być przydatna podczas przycinania blatów kuchennych, drewna oraz płyt drewnopodobnych.
Przecinarka
Elektronarzędzie służące do przecinania różnego typu materiałów budowlanych. Przecinarka z pewnością przyda się podczas prac remontowo budowlanych. W ofertach handlowych znajdziemy wiele przecinarek o wszechstronnym zastosowaniu. W zależności od swojej specyfiki mogą przecinać metalowe i miedziane rury, kafelki, beton, drewno, płyty drewnopodobne, plastik itp. Największą popularnością cieszą się poręczne przecinarki elektryczne. Łączą w sobie wszechstronność, łatwość użytkowania oraz atrakcyjną cenę zakupu. Natomiast w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej stosuje się przecinarki spalinowe. Owe elektronarzędzia mogą mieć dość zróżnicowaną moc, jednak przeważnie wykorzystujemy je wyłącznie do niezbyt skomplikowanych cięć, które nie wymagają dużej precyzji.
Elektronarzędzia pojedynczo czy w zestawie
Powyżej przedstawiliśmy podstawowe elektronarzędzia, które przydadzą się podczas każdej budowy i większego remontu. Możemy kupować je pojedynczo lub w specjalnych zestawach. Zakupy pojedynczych produktów dają nam możliwość idealnego dopasowania elektronarzędzia do naszych potrzeb. Jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej kosztowne. W ofertach handlowych często pojawiają się wielofunkcyjne zestawy elektronarzędzi, dostępnych w atrakcyjnych przedziałach cenowych. Pamiętajmy, że zakup gotowego zestawu może być nawet o 25 % tańszy niż skompletowanie elektronarzędzi pojedynczo. Zakup gotowego kompletu wiąże się także z wygodniejszym przenoszeniem. Większość zestawów sprzedaje się w poręcznych walizkach, które ułatwiają przenoszenie elektronarzędzi z miejsca na miejsce.
Sposób zasilania
Większość elektronarzędzi jest zasilana energią elektryczną. Może to być akumulator bądź zwykły kabel sieciowy. Zaletą elektronarzędzi akumulatorowych jest ich mobilność. Z łatwością użyjemy ich w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Dodatkowo nie będziemy musieli martwić o zabezpieczenie kabla sieciowego, co znacznie podniesie bezpieczeństwo pracy. Niestety elektronarzędzia akumulatorowe przeważnie posiadają mniejszą moc, a długi czas ładowania baterii może być dość kłopotliwy. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup elektronarzędzi sieciowych. Standardowa długość kabla sieciowego wynosi 1,5 m. Jednak w ofertach handlowych znajdziemy także elektronarzędzia sieciowe wyposażone w kabel o długości 4 m. Nowością są urządzenia wyposażone w odczepiany przewód. Możliwość wybrania kabla o odpowiedniej długości znacznie podnosi komfort obsługi elektronarzędzi sieciowych.
Czy opłaca się kupować drogie elektronarzędzia?Dobre jakościowo elektronarzędzia są dość dużym wydatkiem. Za dobry jakościowo, profesjonalny zestaw zapłacimy ok. 2 – 3,5 tys. Skompletowanie takiego zestawu z pojedynczych elektronarzędzi będzie jeszcze bardziej kosztowne. Niemniej jednak jest to wydatek, który opłaca się profesjonalnym ekipom remontowo budowlanym, zapalonym majsterkowiczom oraz osobom planującym częste prace remontowo budowlane. Pamiętajmy, że produkty z górnej półki cenowej dają nam nie tylko gwarancję wysokiej jakości, ale także bezpieczeństwa pracy. Lepsze jakościowo pilarki, wiertarki, wkrętarki czy wyrzynarki posiadają dodatkowe zabezpieczania, które skutecznie chronią użytkowników. Z reguły są to także urządzenia o wyższej mocy, co przekłada się na zwiększenie komfortu użytkowego i szybkość wykonywania prac remontowo budowlanych. Osoby planujące jedynie podstawowy remont rzadko decydują się na zakup większego zestawu elektronarzędzi. W ich wypadku całkowicie wystarczą pojedyncze urządzenia ze średniej półki cenowej. Większość elektronarzędzi ze średniej półki cenowej świetnie sprawdza się podczas niezbyt intensywnego użytkowania. Pamiętajmy jednak, że elektronarzędzia z najniższej półki cenowej są mało żywotne i podatne na uszkodzenia. Większość z nich pochodzi z produkcji chińskiej, a jakość poszczególnych elementów pozostawia wiele do życzenia.
Czasem potrzebujemy specjalistycznych elektronarzędzi przeznaczonych do wykonania prac budowlanych, jednak są one nam potrzebne wyłącznie raz. W tym wypadku nie opłaca się kupować całych zestawów, ale osobno wiertarkę, wyrzynarkę, wkrętarkę czy szlifierkę kątową. Znacznie taniej będzie też skorzystać z oferty firm zajmujących się wypożyczaniem sprzętu budowlanego.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |