Wyrzynarka – przegląd najlepszych wyrzynarek do użytku domowego
Wyrzynarka to niezbędny element wyposażenia warsztatu każdego majsterkowicza. Te elektronarzędzia służą do cięcia prostoliniowego w tworzywach metalowych, drewnianych i drewnopodobnych. W ofertach sklepowych znajdziemy wiele modeli wyrzynarek, dostępnych w dość szerokim przedziale cenowym. W poniższym artykule scharakteryzujemy podstawowe rodzaje tych produktów, wskażemy czym sugerować się podczas zakupów i ustalimy, który model jest warty polecenia.
Podstawowe rodzaje wyrzynarek
Wyrzynarki to dość jednolita grupa narzędzi, ale nawet wśród nich producenci oferują kilka rodzajów sprzętu. W ich ofertach handlowych możemy znaleźć cztery rodzaje wyrzynarek. Są nimi:
Wyrzynarki tradycyjne
Cieszą się dużą popularnością i są dostępne w każdym sklepie branżowym. Brzeszczot wyrzynarki tradycyjnej (zwanej także klasyczną) porusza się naprzemiennie w dół i w górę. Podczas pracy z tym elektronarzędziem musimy używać siły. Konieczne jest dociśnięcie wyrzynarki w taki sposób, by brzeszczot zagłębił się w materiał i poruszał wzdłuż wyznaczonej przez użytkownika linii.
Wyrzynarki z podcinaniem
Do tej grupy produktów należą wyrzynarki oscylacyjne oraz wahadłowe. Są nieco droższe w zakupie niż ich tradycyjne odpowiedniki jednak zapewniają większy komfort użytkowy. Brzeszczot wycinarki z podcinaniem porusza się w górę i w dół, a także w przód oraz w tył. Dzięki dodatkowym ruchom brzeszczotu nie musimy wywierać zbyt dużego nacisku na urządzenie. Elektronarzędzia z podcinaniem są szczególnie przydatne podczas cięcia materiału o większej grubości. Większość z nich posiada też możliwość regulacji podcinania. Dzięki temu można dopasować specyfikę pracy wyrzynarki do grubości i twardości ciętego materiału. Owa funkcja przekłada się na komfort pracy oraz na zwiększenie precyzji cięcia.
Wyrzynarki stołowe
To urządzenia dedykowane dla profesjonalistów. Charakteryzują się dużą precyzją cięcia oraz wysokim komfortem użytkowym. Tego typu wyrzynarka zostaje osadzona na stabilnym stole, co przekłada się na zwiększenie precyzji cięcia. Najczęściej używamy jej do cięcia większych elementów z drewna, metalu, a także tworzyw sztucznych. Większość dobrych jakościowo wyrzynarek stołowych posiada już systemy usuwania pyłu oraz wiele możliwości regulacji.
Największą wadą tego rozwiązania jest wysoka cena zakupu. Wyrzynarki stołowe nie będą zbyt dobrym rozwiązaniem dla majsterkowiczów, którzy nie planują wykonywania bardzo precyzyjnych cięć. Warto także pamiętać, że większość elektronarzędzi stołowych nie posiada zbyt dużej głębokości cięcia. Ich głównym zadaniem jest precyzyjne cięcie w materiałach o mniejszej grubości.
Wyrzynarki włosowe
Wyrzynarki włosowe charakteryzują się najwyższą precyzją pracy. Nadają się do dokładnego cięcia elementów w kształcie półkola czy okręgu. W tego typu produktach montuje się tzw. brzeszczoty włosowe. Całe urządzenie jest najczęściej osadzone na stabilnym stole. Można nim wycinać zarówno elementy o większych jak i o mniejszych rozmiarach. Warto jednak pamiętać, że wyrzynarka włosowa będzie sporo droższa od innych rodzajów wyrzynarek. Nie warto w nią inwestować, jeśli nie zamierzamy wykonywać bardzo precyzyjnych, wieloetapowych cięć.
Czym sugerować się podczas zakupu wyrzynarki?
Pierwszą decyzją, którą musimy podjąć jest rodzaj wyrzynarki. Wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz od budżetu, który chcemy przeznaczyć na zakup.
W drugiej kolejności warto zwrócić uwagę na parametry techniczne. Najważniejsze z nich są:
Moc – powinna być precyzyjnie wskazana przez producenta urządzenia. Moc ma przełożenie na długość pracy urządzenia, a często także na maksymalną głębokość cięcia. Pamiętajmy, że wyrzynarki o większej mocy mogą zapewnić nam długotrwałą, nieprzerwaną pracę. Mniejsza moc oznacza konieczność wykonywania częstszych przerw. Jest to dość istotne, bowiem zbyt długotrwała praca urządzenia może spowodować jego przegrzanie, a w konsekwencji uszkodzenie.
Maksymalna głębokość cięcia – to ważny parametr, który wskaże nam maksymalną grubość materiałów, które możemy poddawać obróbce. Maksymalna głębokość cięcia podawana jest w odniesieniu do jednego wybranego materiału (drewna, metalu lub tworzywa sztucznego).
Liczba skoków na minutę – to parametr, który określa nam szybkość cięcia. Im większa jest liczba skoków tym lepiej. Podstawowe, najsłabsze wyrzynarki osiągają ok. 400 skoków na minutę. Nadają się do podstawowych prac, jednak nie zapewniają zbyt dużego komfortu użytkowego. Lepsze jakościowo, mocniejsze wyrzynarki osiągają do 3000 skoków na minutę. Są to urządzenia dedykowane dla bardziej wymagających użytkowników, planujących częste użytkowanie urządzenia.
Typ uchwytu brzeszczotu – kolejny ważny parametr, który przekłada się na komfort i precyzje użytkowania. W ofertach handlowych znajdziemy wyrzynarki wyposażone w trzy rodzaje uchwytów. Symbol T oznacza typ uchwytu z jedną wypustką. Jest przeważnie montowany w dobrych jakościowo wyrzynarkach o większej mocy. Pojedyncza wypustka oznacza większy komfort pracy oraz zwiększenie bezpieczeństwa użytkowego. Uchwyty oznaczone symbolem 2T to produkty z dwiema wypustkami. Obecnie odchodzi się od tego rozwiązania, a uchwyty typu 2T są już dostępne jedynie w urządzeniach starszego typu. Trzeci rodzaj to uchwyty uniwersalne, oznaczane symbolem U. Do wyrzynarki z uniwersalnym uchwytem możemy montować wszystkie rodzaje brzeszczotów. Dzięki owej możliwości zwiększa się funkcjonalność całego urządzenia.
Rodzaj zasilania – W ofertach handlowych znajdziemy zarówno brzeszczoty zasilane sieciowo, jak i produkty akumulatorowe. Produkty sieciowe umożliwiają ciągłą pracę i z reguły posiadają większą moc. Niestety kabel utrudnia użytkowanie w miejscach pozbawionych dostępu do energii elektrycznej. Dlatego wielu użytkowników wybiera wyrzynarki akumulatorowe. Przed zakupem tego typu elektronarzędzia należy zwrócić szczególną uwagę na typ akumulatora. W ofertach producentów znajdziemy wyrzynarki wyposażone w akumulatory:
Li-Ion – najlepsze jakościowo i cieszące się największą popularnością. Możemy je ładować w dowolnej chwili, co nie ma przełożenia na zmianę ich żywotności. Akumulatory Li-Ion są dość lekkie. Mniejsza waga baterii przekłada się na zmniejszenie masy całkowitej urządzenia, a to z kolei zwiększa komfort jego użytkowania. Czas ładowania (w zależności od pojemności) może wynosić od 4 do 9 godzin. Po zakończeniu ładowania trzeba jeszcze odczekać kilkanaście minut do całkowitego ostygnięcia akumulatora.
NiCd – akumulator niklowo-kadmowy. Stosowany w wyrzynarkach starszego typu. Pamiętajmy, że tego typu akumulatory są cięższe niż ich litowo-jonowe odpowiedniki. Dodatkową niedogodnością jest pamięć ładowania. Akumulatory tego typu mogą być ładowane dopiero po całkowitym rozładowaniu. Może się to przełożyć na znaczne zmniejszenie funkcjonalności wyrzynarki.
NiMH – akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe. Posiadają te same właściwości co akumulatory NiCd. Jedyną ważną różnicą jest brak związków kadmu. Niestety akumulatory NiMH są także najbardziej kosztowne, co przekłada się na ich niską popularność.
Wyrzynarka w trakcie cięcia drewnaFunkcje dodatkowe – mogą znacznie ułatwić prace z urządzeniem i z pewnością warto zwrócić na nie uwagę przed zakupem. Do najbardziej przydatnych funkcji dodatkowych należy możliwość regulacji natarcia brzeszczotu, laser wskazujący linię cięcia oraz prowadnice, które pozwalają na wykonanie cięcia dokładnie po wyznaczonej linii. Specyfika funkcji dodatkowych powinna być dobrana do naszych potrzeb. Dzięki temu elektronarzędzie stanie się lepiej spersonalizowane i wygodniejsze w użytkowaniu.
Rodzaj brzeszczotu –podczas zakupu wyrzynarki warto się także zaopatrzyć w dobre jakościowo brzeszczoty. Najlepiej kupić po kilka brzeszczotów do każdego typu materiału. Przed zakupem brzeszczotów zwróćmy uwagę na sposób ich oznaczenia.
CV, HSC –To uniwersalne brzeszczoty, które możemy używać do cięcia twardego i miękkiego drewna oraz tworzyw sztucznych.
HM, TTC – posiadają różnorodny kształt ostrzy. Są to brzeszczoty specjalistyczne, których używamy do cięcia ceramiki, cegieł oraz stali nierdzewnej.
HSS – brzeszczoty przeznaczone do cięcia materiałów drewnopodobnych oraz metalu.
Przed zakupem brzeszczotu upewnijmy się, czy sposób jego mocowania pasuje do wyrzynarki.
Którą wyrzynarkę wybrać do użytku domowego?
Wszystko zależy od tego jak zamierzamy użytkować owe elektronarzędzie. Do najprostszych i mało skomplikowanych prac warto wybrać lekkie, a jednocześnie łatwe w użyciu urządzenie. Proste wyrzynarki sieciowe o mocy 400W i maksymalnej głębokości cięcia dochodzącej do 60 mm nie będą zbyt dużym wydatkiem.
Do znacznie bardziej skomplikowanych prac lepiej wybrać urządzenia o większej mocy i zwiększonej precyzji cięcia.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |