Kompresory – czym są i do czego służą
Sprężarki służą do uzyskiwania wysokich ciśnień sprężonego gazu lub wymuszania jego przepływu. Znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w sprzęcie domowego użytku, np. w suszarce czy w wentylatorze. Kompresor jest jednym z rodzajów sprężarki. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Niekiedy używa się błędnej nomenklatury sugerującej, że kompresor i sprężarka są tym samym. Wynika to ze zbyt kompresor castoramadokładnego tłumaczenia frazy z języka angielskiego (compressor). Sprężarki można podzielić na trzy rodzaje, w zależności od stosunku sprężania.
Wyróżniamy:
- wentylatory dla π <1,13 (przyrost ciśnienia nie przekracza 10 kPa)
- dmuchawy dla 1,13 < π < 3
- kompresory dla π > 3
Tak więc dla uproszczenia można używać tych słów zamiennie, ale pamiętajmy, że każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem.
Ze względu na wielość zastosowań w życiu codziennym, trudno jest wyliczyć wszystkie funkcjonujące typy i modele na rynku. Podstawowy podział ze względu na budowę kategoryzuje kompresory na dwie grupy, a te z kolei dzielą się na szczegółowe podgrupy:
- wyporowe – zwiększają ciśnienie poprzez zasysanie i tłoczenie danych objętości gazu w postaci kolejnych porcji za pomocą elementu znajdującego się w części napędzanej. Wśród nich wyróżniamy sprężarki tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, łopatkowe, z wirującymi tłokami.
- przepływowe – opierają się na zasadzie przepływu strumienia powietrza. Kluczowy dla nich jest wirnik, czyli obracający się z dużą prędkością element sprężający powietrze. Powoduje on powstanie podciśnienia od strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Jak wskazuje nazwa kompresorów, są one wykorzystywane w instalacjach, w których najważniejszym czynnikiem jest duże natężenie przepływu. Sprężarki przepływowe mogą być promieniowe, diagonalne, osiowe, wirowe, typu Comprex.
Zastosowanie kompresorów
Z kompresorem wszyscy się spotkaliśmy na stacji benzynowej, służy on do pompowania opon. Należy podjechać samochodem jak najbliżej urządzenia, a następnie bierzemy w dłoń węża przymocowanego do urządzenia i kierujemy go do koła. Węża nakładamy na wentyl i pamiętając o założeniu blokady, lekko dociskamy, a następnie zwalniamy blokadę. Kompresor może być elektryczny lub mechaniczny. W tym pierwszym przypadku wystarczy nacisnąć przycisk „start”, w tym drugim, niestety, trzeba pompować samodzielnie. Po napompowaniu znów naciskamy język blokady, a potem energicznie uwalniamy wentyl.
Kompresory przydają się nie tylko w zakładach wulkanizacyjnych. Kompresor olejowy stosuje się też w zakładach lakierniczych lub do zasilania narzędzi pneumatycznych. Jego wydajność wynosi 310 litrów na minutę. A kompresor bezolejowy wykorzystamy samodzielnie w naszym domu. Przeczyścimy nim szybko kosiarkę z trudno dostępnych zakamarków, napompujemy koło bez wycieczek na stację paliw, napompujemy piłkę czy basen na wodę. Można go też zastosować do malowania lub restaurowania mebli czy ogrodzeń. kompresor
Zagrożenia dla kompresora
Ponieważ kompresory wykorzystują do funkcjonowania powietrze, przeszkody w ich działaniu znajdują się w powietrzu. Do środka urządzenia może przeniknąć wilgoć i uszkodzić jego metalowe części. Zapobiega się temu zjawisku przez stosowanie osuszaczy sprężonego powietrza. Ich zadaniem jest zamrozić wodę, a następnie ją wytrącić.
Kolejnym niebezpieczeństwem jest olej. W wielu miejscach układu jest niezbędny, ponieważ zapewnia potrzebne naoliwienie. Ale w innych stanowi zagrożenie. W układzie przenosi się z wodą. Mieszaninę oleju i wody nazywa się kondensatem i do jej usunięcia używa się tzw. spustów kondensatu.
Kompresory stosuje się więc wszędzie, bo bardzo ułatwiają życie. Ciekawostką jest, że w karabinach do paintballa również znajduje się kompresor, gdzie wykorzystuje się jego właściwości pneumatyczne. Z tego samego powodu wykorzystuje się je w pistoletach sportowych używanych na igrzyskach olimpijskich. Z kompresorów korzysta się także przy pompowaniu butli z tlenem dla nurków.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |