Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - PORADNIK BUDOWLANY
   
COUNTRY:
         
 
 
   
 
 
   
Magazyn GMI
   
Home news
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Kontakt
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 

 
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
   
 
Poradnik budowlany
     

Współczesne budownictwo indywidualne, komercyjne stawia przed projektantami, producentami jak i wykonawcami coraz większe wymagania. Łączenie budownictwa tradycyjnego z nowoczesnym to stosowania nowych rozwiązań w zakresie materiałów, technologii i architektury. Celem Naszego poradnika jest pełne przedstawienie zagadnień budowlanych, które pozwoli wybierać najlepsze dla Nas rozwiązania. Współpracujemy z wieloma ekspertami, to pozwala Nam budować, Fanpage oparty o wiedzę i doświadczenie. Zapraszamy do współpracy.

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Wiertła do różnych zastosowań - które wybrać?

Wiertarki dostępne w sprzedaży handlowej różnią się od siebie mocą, jakością wykonania oraz ceną. Jednak nawet najlepszej jakości elektronarzędzia nie spełnią swojego zadania bez dobrze dobranego wiertła. Dlatego w poniższym artykule opiszemy jak wybrać wiertła do różnych zastosowań.

Szukasz sprawdzonych firm remontowo-budowlanych? Wypełnij ten formularz i otrzymaj oferty od rzetelnych wykonawców.

Wybieramy najlepsze wiertło do drewna

Drewno jest bardzo popularnym materiałem, które wykorzystujemy w pracach wykończeniowych i meblarskiej. Wiertło powinno być dobrze dopasowane do twardości tego materiału, a także średnicy otworu, który chcemy wykonać. W ofertach handlowych znajdziemy wiele typów wierteł do drewna. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością, twardością oraz specyfiką pracy.

Wśród najpopularniejszych produktów wyróżniamy:

Wiertła kręte – najpopularniejsze wśród wierteł dostępnych w ofertach rynkowych. Ich budowa zawsze wygląda tak samo. Dwa zwoje (ułożone śrubowo) kończą się ostrzami skrawającymi. Równolegle do nich biegną dwa rowki, które odprowadzają wióry powstające podczas wiercenia. Tego typu wiertło do drewna może być z powodzeniem wykorzystane do prac wykończeniowych, a także do rozwiercania i pogłębiania otworów. Zaletą wierteł krętych jest duża precyzja wiercenia. Możemy wiercić nimi otwory o średnicy od 3 do 30 mm, przy głębokości do 150 mm.

Płaskie wiertło do drewna – nazywamy je też łopatkowymi bądź piórkowymi. Tego typu wiertła służą do wykonywania otworów o większych średnicach. Nie są tak precyzyjne jak wiertła kręte, jednak świetnie sprawdzają się do tworzenia otworów o średnicy dochodzącej do 45 mm. Budowa wiertła płaskiego jest dosyć prosta. Dwa zwoje/ostrza ułożone są prosto, a wiertło nie posiada rowków odprowadzających wiór.

Wiertła spiralne (świdry) – akcesoria przystosowane do wiercenia otworów o dużych średnicach i głębokościach. Tego typu wiertło do drewna posiada jeden spiralny zwój zakończony ostrzem, a także pojedynczy rowek do odprowadzania wiór. Cechą charakterystyczną wierteł spiralnych jest obecność stożka centrującego. Stożek wciąga wiertło w drewno, stabilizuje je i umożliwia bezproblemowe wykonanie otworu. Średnica wiertła spiralnego dochodzi do 40 mm, a jego długość niejednokrotnie przekracza pół metra. Dzięki temu jesteśmy w stanie wywiercić głębokie otwory w balach, deskach czy drewnianych kłodach.

Wiertło do konfirmatów – konfirmaty to specyficzne wkręty stosowane w przemyśle meblarskim. Ich zastosowanie wymaga użycia odpowiednich wierteł, które nadają się do wiercenia w płytach wiórowych, sklejce, a także w litym drewnie. Standardowe wiertła do konfirmantów posiadają 3 stopnie i są dostępne w dwóch rozmiarach.

średnicy 4,2/6,4/10
średnicy 4,8/7/10,5

Pierwsza średnica oznacza rozmiar ostrza prowadzącego, druga to oznaczenie średnicy konfirmatów. Trzecia rozmiar sugeruje średnicę fazy pod łeb wkrętów. Powyższe rozmiary wierteł do konfirmatów pasują do najczęściej stosowanych wkrętów o rozmiarach 6,4 x 50 mm

Wybieramy wiertło do metalu

Wiertła do drewna nie nadają się do wiercenia w metalu. Narzędzia te są zbyt miękkie, a ich kąt wierzchołkowy jest zbyt niski. Dużym utrudnieniem byłaby też obecność środka centrującego, który uniemożliwiłby równomierne wykonanie otworu w metalu.  Do prac w tym tworzywie lepiej wybrać:

  • Wiertła uniwersalne – jak nazwa wskazuje nadają się do wiercenia w drewnie, metalu oraz tworzywach sztucznych. Tego typu wiertła przeważenie wykonuje się ze stali. Można nimi nawiercać otwory w aluminium, miedzi, mosiądzu i innych metalach miękkich. Wiertła uniwersalne sprawdzają się do użytku domowego. Nie są rozwiązaniem dla majsterkowiczów oczekujących dużej precyzji oraz wytrzymałości.
  • Wiertła HSS – czyli produkty wykonane ze stali szybkotnącej. Wiertła HSS bardzo popularne i świetnie nadają się do wiercenia otworów w metalu drewnie i tworzywach sztucznych. W ofertach handlowych znajdziemy zwykłe, walcowe wiertła HSS bez korekcji ścinu. Nadają się do wiercenia otworów w stali, żeliwie szarym, a także w tworzywach sztucznych. Nieco lepszej jakości wiertła HSS są już wykonane metodą pełnego szlifowania i posiadają korekcję ścinu. HSS zapewniają większą precyzję oraz prostolinijność wierceń. Nadają się do profesjonalnego użytkowania. Pełne szlifowanie wiertła HSS umożliwia też zastosowanie wyższej prędkości wiercenia oraz szybszego posuwu.
  • Wiertła kobaltowe – nadają się do profesjonalnego zastosowania w miękkich i twardych metalach. Wiertła kobaltowe są do sześciu razy bardziej odporne niż ich odpowiedniki wykonane ze zwykłej stali. Dodatkowa powłoka kobaltu utwardza ostrze i ułatwia wykonanie otworów w twardym materiale. W ofertach handlowych znajdziemy także wiertła kobaltowe z domieszką HSS. Możemy nimi wiercić otwory w stali stopowej, stali węglowej, stali nierdzewnej, szarym żeliwie, stali kwasoodpornej, stali żaroodpornej oraz w spiekach żelaza.
  • Wiertła tytanowe – powleczone azotkiem tytanu. Bardzo twarde i wytrzymałe. Nadają się do wiercenia otworów w najtwardszych metalach np. brąz utwardzony żeliwo ciągliwe. Produkty tytanowe są jeszcze twardsze niż wiertła kobaltowe i nadają się do bardzo precyzyjnej obróbki metalu. Ich cenioną zaletą jest także odporność na ścieranie, która znacznie podnosi żywotność ostrzy.
  • Wiertła stożkowe – nadają się do precyzyjnego rozwiercania, nawiercania i centrowania we wszystkich rodzajach blach, metali nieżelaznych, w tworzywach sztucznych oraz stali szlachetnej. Maksymalna grubość tworzywa to 4 mm. Wiertła stożkowe mogą posiadać dodatkowe stopniowanie, które jeszcze bardziej zwiększają możliwości ich wykorzystania. Tego typu produkty znajdują swoje zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, a także w budownictwie maszyn. Wiertło stożkowe pozwala na wykonanie szybkich, a jednocześnie bardzo dokładnych obróbek.  Lepszej jakości produkty posiadają dodatkową powłokę z tytanu. Jej zadaniem jest zwiększenie wytrzymałości oraz żywotności wiertła.

Najpopularniejsze wiertła do betonu i kamienia

Wiertła widiowe nadają się do wszystkich rodzajów betonu i cegły. Należy dobierać je pod kątem specyfiki materiału, w którym chcemy wywiercać otwory. Wszystkie wiertła widiowe odznaczają się masywnym kształtem i posiadają charakterystyczną spiralę z pojedynczym rowkiem. Najtańsze narzędzia produkuje się ze stali narzędziowej, która skutecznie wywierci otwory w betonie i cegle. Średnica takiego wiertła widiowego wynosi od 3 do ponad 35 mm.

Wiercenie w twardych materiałach (np. w kamieniu) wymaga zastosowania wierteł z dodatkowymi wzmocnieniami. W ofertach producentów znajdziemy.

Wiertła z węglików spiekanych – są bardzo wytrzymałe i umożliwiają wiercenie w najtwardszych materiałach. Główka z węglika spiekanego nadaje się do wiercenia w zwartych kamieniach i betonie. Ostrze skutecznie kruszy materiał (przy wykorzystaniu udaru) i zapewnia precyzyjne wykonanie otworu. Przyjmujemy, że wiertła widiowe z węglików nadają się do pracy z kamieniem naturalnym, żelbetonem, murem i innymi twardymi materiałami.

Wiertła diamentowe – nadają się do wiercenia na sucho w betonie, żelbetonie murze, wapieniu i innych kamieniach naturalnych. W zależności od swojej specyfiki, wiertła diamentowe mogą być wykorzystane do wykonania precyzyjnych nawierceń, a także większych otworów. W ofertach producentów znajdziemy też specjalistyczne wiertła diamentowe o koronowym kształcie.

Wiertła koronowe nadają się do wiercenia w betonie, kamieniu, a nawet w asfalcie. Ich ostrza tnące znajdują się jedynie na obwodzie wykonywanego otworu. Tego typu wiertła przypominają swoim kształtem tubę i są w stanie wyciąć otwór o średnicy od 10 do 1200 mm. Standardowa długość to 450 mm.

Warto zaznaczyć, że wszystkie wiertła diamentowe są niemal niezniszczalne. Po stępieniu ostrza możemy poddać je ponownej regeneracji.

Wiertła do szkła

Precyzyjne wykonanie otworu w szkle wymaga zastosowania dedykowanego wiertła. Najlepszym wyborem będą wiertła diamentowe, które pozwalają na dużą precyzję. Do prac najczęściej wykorzystujemy wiertła o budowie stożkowej. Jednak w ofertach producentów znajdziemy także produkty rurowe oraz płetwowe.

płetwowe wiertła do szkła – główka ostrza posiada charakterystyczną trójkątną płetwę, która precyzyjnie nawierca otwory o niewielkiej średnicy. Tego typu produkty nadają się zarówno do wiercenia w szkle jak i ceramice.

rurowe wiertła do szkła – mają nieco większą średnice, co pozwala na wykonanie na sucho otworów o większych rozmiarach. Mogą być to wiertła diamentowe lub wykonane z węglika spiekanego.

Wybierając wiertła do szkła musimy pamiętać o konieczności ich intensywnego chłodzenia podczas pracy.  Najczęściej stosowanym czynnikiem chłodzącym pozostaje woda.

Pamiętajmy o sprawdzeniu mocowania wierteł

Przed zakupem wiertła powinniśmy sprawdzić rodzaj mocowania, który będzie pasował do naszego urządzenia. Współczesne wiertarki mogą być wyposażone w uchwyt walcowy (stosowany w wiertarkach z mocowaniem szybko zaciskowym), uchwyt SDS Plus (często stosowany w młotowiertarkach), uchwyt wtykowy (przeważnie znajduje zastosowanie w niewielkich wkrętarkach).

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Promowane

Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Promowane

Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Promowane

Remont domu często sprawia więcej kłopotu niż budowa. Nic dziwnego, trzeba uwzględnić wiele elementów oraz dopasować nasz projekt do istniejącego domu. Podpowiemy, jak fachowo zabrać się do remontu domu oraz jakich zasad przestrzegać podczas poszczególnych prac remontowych.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.