Wybieramy betoniarkę! Która będzie dobra i tania?
Betoniarka to niezastąpione narzędzie, które wykorzystujemy podczas remontów i budowy domów. Jej zakup może być dość problematyczny. Mnogość ofert producentów z pewnością nie ułatwi nam wyboru. Poniżej zaprezentujemy najpopularniejsze rodzaje betoniarek i wskażemy, jak dobrać produkt do naszych indywidualnych potrzeb. Okazuje się bowiem, że na dobrą oraz funkcjonalną betoniarkę nie trzeba wcale wydawać zbyt dużych pieniędzy.
Podstawowe rodzaje betoniarek
Betoniarka mocno podniszczona upływem czasuBetoniarki to podstawowe urządzenia mieszalnicze. Używamy ich do utworzenia mieszanek betonowych o konsystencji ciekłej, półciekłej lub plastycznej. Mieszanie odbywa się za pomocą osiowego obrotu mieszalnika betoniarki. Owe urządzenie jest często mylone z mieszarkami. Pamiętajmy jednak, że mieszarki są stosowane wyłącznie do rozrabiania materiałów suchych. Mieszanie zapraw betonowych w takim urządzeniu nie jest możliwe do wykonania.
Betoniarki możemy podzielić ze względu na trzy kategorie, którymi są:
Kształt mieszalnika – rozróżniamy tu betoniarki bębnowe oraz kielichowe. Główną różnicą (oprócz kształtu) jest tu pojemność mieszalnika. Produkty bębnowe posiadają ograniczoną pojemność i są przeważnie stosowane podczas wykonywania mniejszych inwestycji. Mniejszy mieszalnik oznacza jednocześnie mniejsze zużycie energii elektrycznej. Z kolei betoniarki kielichowe posiadają już znacznie większe rozmiary. Pojemny mieszalnik jest w stanie przerobić duże ilości zaprawy betonowej w krótkim czasie. Używa się go podczas większych inwestycji budowlanych (np. budowa wieżowców, bloków). Betoniarki kielichowe są w stanie usprawnić procesy budowy, jednak pobierają dość znaczną ilość energii. Ich cena może być dość wysoka, dlatego nie opłaca się inwestować w zakup w przypadku, gdy planujemy niewielką budowę. W tym wypadku znacznie lepiej sprawdzi się mała betoniarka bębnowa o tradycyjnych gabarytach.
Sposób przemieszczania – czyli innymi słowy mobilność urządzeń. W owej kategorii wyróżniamy betoniarki przenośne, stałe oraz samochodowe. Betoniarka przenośna posiada najmniejszą masę całkowitą, a jej mieszalnik jest najmniej rozbudowany. Tego typu produkty są przeważnie dostępne w najatrakcyjniejszych przedziałach cenowych. Jednak nie sprawdzają się w przypadku wykonywania większych inwestycji budowlanych. Betoniarki stałe i samochodowe posiadają znacznie większą masę, a ich mieszalniki mogą posiadać bardzo dużą pojemność. Przekłada się to na możliwość szybkiego wykonania dużej ilości mieszanki oraz usprawnienie procesów budowlanych. Betoniarki samochodowe przeważnie przyjeżdżają na plac budowy z gotową mieszanką betonową. Zakup tego typu urządzeń będzie dla nas największym wydatkiem.
Tryb pracy – największą popularnością cieszą się betoniarki, które możemy wyłączać w dogodnym dla nas momencie. Mogą być to zarówno urządzenia stacjonarne jak i mobilne. Jednak w ofertach producentów znajdują się także betoniarki, które działają non stop. Są to już urządzenia bardziej specjalistyczne, które wykorzystujemy w zakładach wyboru cementu w których występuje nieustanne zapotrzebowanie na produkt. Nie trudno się domyślić, że betoniarki działające non stop nie sprawdzą się w przypadku budowy domu jednorodzinnego czy nawet większej nieruchomości. W owych wypadkach stosuje się wyłącznie betoniarki, które można wyłączyć po zakończeniu prac.
Pojemność betoniarki oraz sposób przechyłu mieszalnika
Pojemność betoniarki powinna być dobrze dobrana do naszych potrzeb. To od niej zależy wydajność pracy, a także koszty eksploatacji urządzenia. Zwróćmy tu uwagę na dwa główne parametry, którymi jest pojemność całkowita oraz pojemność zasypowa. Pojemność całkowita oznacza pojemność całego bębna. Do określenia jej wielkości używamy jednostki m3. Z kolei pojemność zasypowa (zwana niekiedy także roboczą) wskazuje nam, jak dużo zaprawy zmieści się w mieszalniku podczas jego pracy. Owa pojemność (wskazywana w litrach) oznacza realną, maksymalną ilość zaprawy, która może być wytworzona w czasie jednego cyklu. Przeważnie znajdziemy ją w nazwie betoniarki.
Dla przykładu, oznaczenie MGB-125 sugeruje nam, że betoniarka ma pojemność roboczą 125 l, co odpowiada ilości dwóch taczek zaprawy. Pamiętajmy, że betoniarki o pojemności do 140 l. będą najlepszym rozwiązaniem dla osób, które planują wykonywanie prac w niewielkiej grupie. To rozwiązanie dedykowane do budowy małych obiektów budowlanych. Najmniejsze betoniarki posiadają pojemność roboczą 80 l. jest to rozwiązanie skierowane dla osób, które dokonują jedynie niewielkich prac budowlano, remontowych. Ich użycie podczas tworzenia większych inwestycji mogłoby realnie opóźnić procesy budowlane.
Z kolei urządzenia o pojemności powyżej 200 l, używamy już na dobrze zorganizowanych placach budowy. Duża betoniarka będzie w stanie usprawnić procesy budowlane i w krótkim czasie wytworzyć duże ilości zaprawy. Jej użycie w przypadku dwu, trzyosobowej grupy pracowników wiązałoby się z wieloma niedogodnościami. Pamiętajmy, że gotowa zaprawa powinna być jak najszybciej wykorzystana. Dlatego dobierajmy pojemność mieszalnika do własnych, indywidualnych potrzeb.
Przechył mieszalnika to kolejny bardzo istotny parametr na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu betoniarki. Największe i najdroższe urządzenia zostają wyposażone w urządzenia, które automatycznie kierują przechyłem bębna mieszającego. Tego typu rozwiązanie stosuje się przeważnie w betoniarkach samochodowych oraz stacjonarnych. Jednak większość małych, przenośnych urządzeń zostaje wyposażona w przechył mechaniczny wykonywany przy pomocy korby lub koła. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bowiem od sposobu przechyłu zależy nasz komfort pracy. Przechył na korbkę posiada specjalną przekładnie ślimakową, która zapewnia większy komfort użytkowy. Wylewanie zaprawy nie wymaga w tym wypadku użycia zbyt dużej siły. To dobre rozwiązanie w betoniarkach o pojemności 100 – 140 l.
Z kolei przechył na koło to bardziej tradycyjne rozwiązanie, które może sprawiać pewne trudności użytkowe. Przechył bębna wymaga użycia dość dużej siły, dlatego sprawdza się jedynie w betoniarkach przenośnych o najmniejszej pojemności (np. 80 l). Warto jednak zauważyć, że tradycyjne betoniarki z przechyłem na koło należą do najtańszych w zakupie. Możemy je nabyć już za kwotę oscylującą wokół 500 zł.
Jaka moc zasilania będzie najlepsza?
W ofertach handlowych znajdziemy betoniarki wyposażone w dwa sposoby zasilania. Nieco starsze zasilane są na tzw. siłę, czyli 380 V. Obecnie odchodzi się od tego rozwiązania, a nowoczesne betoniarki zasila się jednofazowo czyli na 230 V. Wybór zależy oczywiście od naszych preferencji, jednak pamiętajmy, że urządzenia zasilane na fazę są bardziej oszczędne. Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, że nawet urządzenia o większej pojemności mogą być już zasilane prądem o napięciu 230 V.
Którą betoniarkę wybrać aby nie przepłacić?
Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego pierwszym krokiem poprzedzającym zakup powinno być dokładne określenie naszych potrzeb i możliwości. Najtańsze są proste betoniarki stacjonarne o bębnowym kształcie mieszalnika. Ich prosta konstrukcja może być jednocześnie łatwa i wygodna w obsłudze. Koszt zakupu powyższej betoniarki nie powinien przekroczyć 1 000 zł. Jest to rozwiązanie dedykowane dla osób, które planują przeprowadzenie niewielkich inwestycji i zamierzają pracować w niewielkiej grupie.
Najtańsze betoniarki znajdziemy w Internecie oraz w dużych marketach budowlanych. Wybór poszczególnych modeli jest tam bardzo duży, a ceny przystępne. Jednak przy zakupie większych urządzeń warto zainteresować się już ofertami konkretnych producentów. Pamiętajmy, że bardziej zaawansowane technologicznie betoniarki o dużej pojemności będą już znacznie większym wydatkiem. Dlatego zasięgnijmy opinii kilku sprzedawców, zastanówmy się nad zaletami każdego rozwiązania i wybierzmy produkt, który będzie dla nas najodpowiedniejszy. Podczas zakupu zwróćmy też uwagę na okres gwarancyjny. Im gwarancja będzie dłuższa, tym większe będzie bezpieczeństwo naszego zakupu.
Przed zakupem przemyślmy także kwestię wypożyczenia sprzętu. Obecnie istnieje wiele firm, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu budowlanego. Koszt wypożyczenia betoniarki na kilka dni z pewnością będzie znacznie niższy niż cena jej zakupu. Dlatego w wielu wypadkach będzie to najbardziej rozsądne rozwiązanie, które pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |