Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - MAZURY
   
COUNTRY:
         
 

Magazine
   
Home news
   
Info
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Inne
   
   
 
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara -Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
   
   
Travel World
   
   
 
Vip Travel
   
   
   
Wiadomości GOPR
   
   
GMI Articles In English
   
Special Articles
   
   
GO Poland
   
   
   
A beautiful world
   
   
   
Państwa świata
   
   
   
Szukaj biznesu
   
   
   
   
   
   
   

 

 
Mazury razem z Grupa Media Informaczjne
     

Mazury Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to kraina w której jeziora stanowią wizytówkę regionu „Mazur”. Jest on niezwykle bogaty i zróżnicowany krajobrazowo. Znajdują się tam jeziora, pośród których jest Jezioro Śniardwy. Jest to największe słodkowodne jezioro w Polsce o powierzchni 114 km kwadratowych i obwodzie 80 kilometrów.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

Pojezierze Suwalskie

Pojezierze Suwalskie to piękna kraina o pofałdowanym i rozległym krajobrazie. Charakteryzuje go czysta i nietknięta przez wielki przemysł atmosfera, duża ilość jezior o czystej wodzie i bardzo urozmaicony krajobraz. Zajmuje swoją powierzchnią pólnocno - wschodni narożnik Polski. Najbardziej znanymi jeziorami pojezierza są jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce ( 108m ) i rozczłonkowane jezioro Wigry. Niewielka ilość dużych połaci lasów, poza Puszczą Romincką i puszczą Augustowską powoduje że krajobraz pojezierza suwalskiego jest bardziej sprzyjający pieszym i rowerowym wycieczkom. Do najciekawszych atrakcji regionu należy spływ kajakowy Czarną Hańczą, Kanał Augustowski z unikatowym systemem śluz i Wiadukty w Stańczykach - najwyższe mosty kolejowe w Polsce.

Jezioro Białe Filipowskie
Jezioro Blizno
Jezioro Gaładuś
Jezioro Hańcza
Jezioro Kamienne
Jezioro Kolno
Jezioro Necko
Jezioro Rospuda
Jezioro Studzieniczne
Jezioro Sumowo
Jezioro Szelment Wielki
Jezioro Szurpiły
Jezioro Wigry
Jezioro Żubrowo

Jezioro Białe Filipowskie

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     130,3ha
Głębokość :     57 m
Długość :     2,9 km
Białe Filipowskie to jezioro rynnowe o wysokich i stromych brzegach, typu sielawowego. Wody Białego są wyjątkowo czyste, o dużej przejrzystości; dno przybrzeżne piaszczyste, miejscami żwirowo-piaszczyste - tylko zatoki zamulone i porośniete szuwarami. Nad jeziorem znajduje się dużo wspaniałych miejsc do kąpieli. Linia brzegowa jest bardziej urozmaicona w części południowej. Brzeg wschodni jest zalesiony, zachodni posiada charakter polny. Jezioro stanowi atrakcyjny teren dla wędkarzy i turystów poszukujących ciszy i spokoju.

Jezioro Blizno

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     238,5 ha
Głębokość :     28 m
Długość :     4,9 km
Zbiornik ma kształt wydłużony, z głęboczkiem w południowo-wschodniej części. Brzeg porośnięty jest prawie na całej długości roślinnością przybrzeżną-proponujemy wędkowanie z łodzi. Od strony północnej leży miejscowość Ateny, brzeg od strony południowej porasta las iglasty. Na zbiorniku znajdują się dwie wyspy. Przy miejscowości Upustek z jeziora wypływa rzeka Blizna. W jeziorze występują liczne gatunki ryb karpiowatych, szczególnie silna jest populacja leszcza. Z ryb drapieżnych wody jeziora zamieszkuje okoń i szczupak. Dodatkowo zbiornik został zarybiony sumem, sandaczem i trocią jeziorową. Troci należy szukać w jeziorze przy wyspie Ostrów, a sandacza i okonia przy wyspie trzcinowej, niedaleko miejscowości Ateny. Szczupak występuje licznie w całej misie jeziora. Dobór przynęty uzależniony jest od pory roku, preferowane są niewielkie błystki obrotowe i twistery.Jezioro jest objęte strefą ciszy.
Położenie gmina Nowinka
Jeziorem zarządza:
Gospodarstwo Rybackie Suwałki
Pl. M. Konpnickiej 10
16-400 Suwałki
tel. 0-875664005

Jezioro Gaładuś

Typ jeziora :     linowo-szczupakowe
Powierzchnia :     560 ha
Głębokość :     54,8 m
Długość :     10,6 km
Jezioro jest bardzo wydłużone, kształtem przypominające łagodnie skręcającą na północny-zachód wstęgę o silnie rozwiniętej linii brzegowej ze znaczną ilością półwyspów, zatok i wysp. Urozmaicone dno tworzy szereg głęboczków oraz wypłyceń. Największy dołek znajduje się w najszerszym miejscu jeziora, w pobliżu wschodniego brzegu. Dno i brzegi jeziora są kamieniste lub piaszczyste, tylko w zatokach znajduje się niewielka warstwa mułu. Skład gatunkowy jest bardzo różnorodny, z wyraźną dominacją płoci, leszcza i okonia. Poza tym występują tu dość licznie: szczupak, węgorz, sieja, sielawa, stynka i lin. Wędkarze spławikowi znajdą tu na pewno łowiska dorodnych leszczy i płoci. Spinningiści mogą spenetrować liczne podwodne górki w poszukiwaniu okazów szczupaka i grubych okoni. Jezioro jest licznie odwiedzane przez wędkarzy łowiących pod lodem "garbusy" okonia i piękne sieje.
Położenie - gmina Sejny
Jeziorem zarządza:
Gospodarstwo Rybackie Suwałki
Pl. M. Konpnickiej 10
16-400 Suwałki
tel. 0-875664005

Jezioro Hańcza

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     304 ha
Głębokość :     108,5 m
Długość :     4,5 ha
Najgłębsze jezioro w Polsce, relikt epoki polodowcowej z krystalicznie czystą wodą. Brzegi bardzo wysokie i strome pozbawione roślinności, z dużą ilością głazów narzutowych, dno kamieniste, liczne zatoki. Linia brzegowa dobrze rozwinięta. W części wschodniej jeziora wpływa rzeka Czarna Hańcza, która kilka kilometrów wyżej ma swoje źródła, znajdując ujście po przeciwnej stronie akwenu. Jezioro oligotroficzne o bardzo zróżnicowanym składzie ichtiofauny-obok glowacza białopłetwego, strzebli potokowej i troci jeziorowej występuje tu liczna populacja okonia, szczupaka, miętusa i cały przekrój ryb karpiowatych. Od kilku lat jezioro jest każdego roku zarybiane trocią jeziorową (największe okazy do 8 kg). Poza rybami drapieżnymi wędkarze mogą tu złowić olbrzymie sieje, dorodne, głębinowe płocie i wielkie leszcze. Drapieżniki najlepiej łowić na spinning: szczupak i okoń na głębokości 10- 15 m, natomiast troć - wiosna przy samej powierzchni - latem i jesienią głębiej.
Położenie - gmina Przerośl
Jeziorem zarządza:
Gospodarstwo Rybackie Suwałki
Pl. M. Konpnickiej 10
16-400 Suwałki
tel. 0-875664005

Jezioro Kamienne

Typ jeziora :     leszczowe
Powierzchnia :     41,4 ha
Głębokość :     20 m
Długość :     2,5 ha
Jest to jezioro rynnowe, przepływowe, na szlaku rzeki Rospudy. Przypomina tak jak i Jezioro Bolesty - bardziej rzekę niż jezioro. Można powiedzieć iż Kamienne jest właściwie przedłużeniem Jeziora Rospuda. Linię brzegową ma słabo rozwiniętą, a wody czyste i przejrzyste. Brzegi wysokie i strome przechodzą nad jeziorem w piaszczyste i kamieniste. Takie też jest i dno, choć w niektórych miejscach także gliniaste, a w części południowej bagienne. Jezioro ma wiele ładnych miejsc do kąpieli - w części południowo-zachodniej zorganizowaną plażę i kąpielisko wraz z polem namiotowym.

Jezioro Kolno

Typ jeziora :     leszczowe
Powierzchnia :     269 ha
Głębokość :     6 m
Długość :     2,2 km
Jezioro Kolno jest typu wytopiskowego, o znacznym zatorfieniu pobrzeży. Pierwotny poziom wód jeziora został obniżony o około 80 cm z powodu melioracji i pogłębienia koryta rzeczki Kolniczanki. Brzegi jeziora są niedostępne i błotniste, porośnięte szerokim pasem szuwaru. Jego dno niemal całkowicie pokrywa kobierzec ramienic. Z powodu niewielkiej głębokości, przy surowych zimach, występuje zjawisko duszenia się ryb (mała ilość wody pod lodem). Kolno jest rajem dla wszelkiego ptactwa wodnego, które ma tutaj swoje tereny lęgowe. Właśnie z tego powodu utworzono w tym miejscu w 1960 r. rezerwat dla ich ochrony. Bardzo bogata jest fauna ptactwa rezerwatu. Można spotkać łabędzia niemego, kaczki, rybitwy, myszołowy, bąki, remizy, mewy śmieszki i szereg innych. Ze względu na znaczne zatorfienie brzegów, dostęp do jeziora jest utrudniony.

Jezioro Necko

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     528 ha
Głębokość :     25 m
Długość :     8,2km
Zbiornik składa się z dwóch części: Jeziora Rospuda i Jeziora Necko. Jezioro Rospuda leży w północnej części, gdzie wpływa rzeka Rospuda, a od ujścia rzeki Klonowicy i dalej na południe rozciąga się właściwe jezioro Necko. Cały akwen przypomina kształtem podkowę. Jezioro Rospuda i północny brzeg jeziora Necko porastają lasy iglaste, natomiast nad brzegiem południowym jest położone miasto Augustów. Linia brzegowa zbiornika jest dość dobrze rozwinięta, w dużej części porasta ją roślinność wynurzona. Gatunki ryb występujące w zbiorniku: szczupak, okoń , węgorz, sum, płoć, leszcz, kleń, jaź. Dużego szczupaka należy szukać przy górkach, naprzeciwko ośrodka wczasowego "Kresowia" i przy połączeniu Necka z Rospudą. W jeziorze łowione są duże sumy, których waga dochodzi do kilkunastu kilogramów. Wędkarze spławikowi znajdą tu również dla siebie dobre łowisko dorodnych leszczy i płoci.
Położenie - gmina Augustów
Jeziorem zarządza:
Gospodarstwo Rybackie Suwałki
Pl. M. Konpnickiej 10
16-400 Suwałki
tel. 0-875664005

Jezioro Rospuda

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     342 ha
Głębokość :     39 m
Długość :     5,8 km
Jezioro ma kształt sierpowaty, mocno wydłużony z północnego-zachodu na południowy-wschód. Linia brzegowa średnio rozwinięta, w większości pozbawiona roślinności wynurzonej. Istnieje możliwość wędkowania z brzegu. Dno urozmaicone z licznymi głęboczkami i wypłyceniami. Najgłębsze zagłębienie znajduje się w centralnej części jeziora. Z południowej strony wypływa rzeka Rospuda w stronę Jeziora Kamiennego. Jezioro typowo sielawowe, z licznie występującą sieją. Drapieżniki są reprezentowane przez dużego szczupaka żerującego na sielawie i grubego okonia dorastającego do pokaźnych rozmiarów (1,5 kg i więcej), którego najlepiej poszukać w okolicach licznych podwodnych górek. Wędkarze spławikowi mogą złowić na jeziorze ładne płocie i leszcze.
Położenie - gmina Filipów
Jeziorem zarządza:
Gospodarstwo Rybackie Suwałki
Pl. M. Konpnickiej 10
16-400 Suwałki
tel. 0-875664005

Jezioro Studzieniczne

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     250 ha
Głębokość :     30 m
Długość :     3,4 km
Jest to zbiornik rynnowy typu sielawowego z bardzo rozwiniętą linią brzegową. Posiada aż pięć wysp. O jednej z nich - Fryca Grąd - jest opowiadana nawet legenda. Prawdopodobnie w czasie "potopu szwedzkiego", gdy Tatarzy niszczyli Augustów, z pływającej i "śmierdzącej" wysepki wyłonił się duch Kiejstuta i wskazał ją na schronienie dla uciekającej młodzieży. Wysepka według opowieści potrafiła pływać i uciekała od ścigających. Gdy zrezygnowali - zatrzymała się i od tego czasu tkwi w tym samym miejscu. Na innej wysepce - Brzozowy Grąd (0,08 ha) ustanowiono w 1960 roku rezerwat florystyczny, dla ochrony stanowisk storczyka - obuwika pospolitego. Jezioro Studzieniczne jest całkowicie zagospodarowane turystycznie. Na brzegu północnym są ośrodki wypoczynkowe i miejscowość Przewięź, a na południowym pole namiotowe i stanica wodna. Jezioro leży między śluzami Przewięź i Swoboda w systemie Kanału Augustowskiego. Pomiędzy Stawem Wojciecha, a Studzienicznym jest sanktuarium maryjne - Studzieniczne.

Jezioro Sumowo

Typ jeziora :     leszczowe
Powierzchnia :     93 ha
Głębokość :     22 m
Długość :     3,4 km
Zbiornik ma kształt wydłużony. Rozciąga się z południowego-wschodu na północny zachód. Dno twarde, piaszczyste. Przez jezioro, z północy J.Głębokie na południe J. Okrągłe przepływa rzeka Rospuda. Akwen ma linię brzegową średnio rozwiniętą. Roślinność wynurzona (trzcina pospolita, sitowie jeziorowe) tworzy nieliczne skupiska. Jezioro można zaliczyć do typu leszczowego. Ryby takie jak: leszcz, płoć, lin mają dobre warunki do wzrostu i żerowania. Z ryb drapieżnych występuje tu w dużych ilościach szczupak, okoń i węgorz, a od niedawna również sum. Wędkarzom polecana jest przede wszystkim część północna jeziora, gdzie licznie gromadzą się ryby przy dopływie rzeki Rospuda. Najlepsze wyniki mają tu wędkarze łowiący na żywca.
Położenie - gmina Bakałarzewo
Jeziorem zarządza:
Gospodarstwo Rybackie Suwałki
Pl. M. Konpnickiej 10
16-400 Suwałki
tel. 0-875664005

Jezioro Szelment Wielki

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     334 ha
Głębokość :     45 m
Długość :     6,4 km
Jest to duże jezioro w głębokim wyżłobieniu polodowcowej rynny, o silnie urozmaiconej i rozwiniętej linii brzegowej. Stoki brzegów są miejscami strome, poprzecinane jarami i wąwozami. Pobrzeże jest raczej wąskie o dużym spadku dna, porośnięte trzciną, gdzie niegdzie zamulone. Sporo jest także miejsc o dnie kamienistym i piaszczystym, tam umiejscowiły się kapieliska i plaże (m.in. ośrodek wypoczynkowy na wschodniej stronie jeziora - u ponóża Góry Jesionowej). Szelment jest akwenem typu mezotroficznego, o średniej żyzności. Wody jeziora są czyste o średniej przejrzystości.

Jezioro Szurpiły

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     89 ha
Głębokość :     47 m
Długość :     2 m
Jezioro składa się z trzech wyraźnie widocznych części: głównego plosa, płytkiej , wąskiej części pod nazwą Jodel i zatoki pod nazwa Targowisko położonej za przewężeniem w zachodniej części jeziora. Zatoka Jodel jest otoczona wysokimi wzniesieniami. Od głównej części jest odgrodzona wypłyceniem przegrodzonym wyspą o powierzchni 0,7 ha. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta i urozmaicona. Ze zbiornika wypływa stały ciek w pólnocnej jego części. W jeziorze występują następujące gatunki ryb: sieja, sielawa, stynka, troć jeziorowa, szczupak , okoń, węgorz, sum, leszcz, płoć, wzdręga, krąp i inne. Bardzo licznie występuje tu troć jeziorowa, która jest dosyć łatwa do złowienia i osiąga przyzwoitą wielkość, warto tu "zapolować" na szczupaka i okonia. Zimą wędkarze powinienni tu złowić ładne okazy siei.
Położenie - gmina Jeleniewo
Jeziorem zarządza:
Gospodarstwo Rybackie Suwałki
Pl. M. Konpnickiej 10
16-400 Suwałki
tel. 0-875664005

Jezioro Wigry

Typ jeziora :     sielawowe
Powierzchnia :     2170 ha
Głębokość :     73 m
Długość :     17,5 km
Jezioro Wigry jest położone wśród lasów Puszczy Augustowskiej - gdzie las porasta prawie 80 % linii brzegowej. Jej rzeźba jest bardzo urozmaicona - od niskich gdzie niegdzie bagiennych - po wyniosłe z kemami i wzgórzami morenowymi. Taka sama rzeźba terenu obejmuje i dno jeziora. Liczne płycizny przeplatają się z podwodnymi dolinami, uskokami i toniami o wyrównanym dnie. Urozmaicone brzegi Wigier wypełniają zatoki, półwyspy, przesmyki i ujścia strumieni. Jezioro także posiada dziwiętnaście mniejszych i większych wysp. Niektóre powstały jednocześnie z nim, inne mają pochodzenie wtórne - jako rezultat obniżenia poziomu wód oraz komasacji osadów na mieliznach (wyspy: Krowa, Ostrowy Brzozowe). Pobrzeża jeziora - te poddane działaniu fal - posiadają jedynie wąski pas zarośli i ubogi świat roślinny, - te w zacisznych zatokach - mają bogate szuwary i i roślinność zanurzoną. W takich miejscach tworzą się "łąki podwodne" porastające stoki ławicy do 7 metrów w ich głąb. Wigry nie posiadają jednolitego charakteru biologicznego. Części głębokie i rynnowe wskazują cechy oligotroficzne, zaś nieckowate i szersze - w wiekszych zatokach - cechy eutroficzne i mezotroficzne. Dzięki tej różnorodności, możliwe stało się współżycie wielu różnych gatunków zwierząt. Specjaliści doliczyli się aż 26 gatunków ryb. Żyją tu między innymi: węgorz, stynka, sieja, sielawa, okoń, szczupak, troć jeziorowa, sandacz oraz sum.

Jezioro Żubrowo

Typ jeziora :     linowo-szczupakowe
Powierzchnia :     97 ha
Głębokość :     17 m
Długość :     2,9 km
Misa jeziora ma kształt wydłużony w kierunku północ - południe. Linia brzegowa silnie rozwinięta z licznymi zatokami i wypłyceniami. Głęboczek znajduje się w centralnej części jeziora, naprzeciw wsi Aleksandrowo. Brzegi porośnięte trzciną. Występuje tu również skrzyp jeziorny, turzyca, rdest. Północna zatoka ma dno zarzucone zatopionymi drzewami. Z ryb drapieżnych występuje tu: szczupa, okoń, węgorz, sum.Mają tu bardzo dobre warunki do wzrostu i żerowania. Ryby karpiowate są reprezentowane przez: leszcza, płoć, lina, krąpia. Nad jezioro warto wybrać się przede wszystkim ze względu na dorodne okazy szczupaka i okonia, które dorastają do pokaźnych rozmiarów. W płytszej - północnej części jeziora można złowić medalowego lina. Jezioro objęte jest strefą ciszy.
Położenie - gmina Krasnopol
Jeziorem zarządza:
Gospodarstwo Rybackie Suwałki
Pl. M. Konpnickiej 10
16-400 Suwałki
tel. 0-875664005

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Mazury

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to kraina w której jeziora stanowią wizytówkę regionu „Mazur”. Jest on niezwykle bogaty i zróżnicowany krajobrazowo. Znajdują się tam jeziora, pośród których jest Jezioro Śniardwy. Jest to największe słodkowodne jezioro w Polsce o powierzchni 114 km kwadratowych i obwodzie 80 kilometrów.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Mazury

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to kraina w której jeziora stanowią wizytówkę regionu „Mazur”. Jest on niezwykle bogaty i zróżnicowany krajobrazowo. Znajdują się tam jeziora, pośród których jest Jezioro Śniardwy. Jest to największe słodkowodne jezioro w Polsce o powierzchni 114 km kwadratowych i obwodzie 80 kilometrów.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Mazury

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to kraina w której jeziora stanowią wizytówkę regionu „Mazur”. Jest on niezwykle bogaty i zróżnicowany krajobrazowo. Znajdują się tam jeziora, pośród których jest Jezioro Śniardwy. Jest to największe słodkowodne jezioro w Polsce o powierzchni 114 km kwadratowych i obwodzie 80 kilometrów.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2017            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2017 Wszystkie prawa zastrzeżone.