Pojezierze Iławskie
Pojezierze Iławskie położone jest między doliną dolnej Wisły, Pojezierzem Mazurskim, Pojezierzem Chełmińsko-Dobrzyńskim i Pobrzeżem Gdańskim, należy do najciekawszych regionów Polski. Bardzo duża ilość jezior z największym i jednym z najpiękniejszych jeziorem Jeziorak, duże obszary leśne, dobrze zorganizowana i rozbudowana infrastruktura turystyczna, powodują że ten region jest bardzo chętnie odwiedzany przez miłośników sportów wodnych i wszystkich którzy chcą wypocząć w spokoju i czystej atmosferze. Największymi jeziorami na pojezierzu są jeziora: Jeziorak, Narie i Drwęckie a największą atrakcją Kanał Ostródzko - Elbląski, który jest unikatowym zabytkiem techniki ze swoimi pochylniami po których przewożone są statki wycieczkowe.
Jezioro Bądze
Jezioro Bartążek
Jezioro Ewingi
Jezioro Gardzień
Jezioro Gaudy
Jezioro Gil Wielki
Jezioro Gryźliny
Jezioro Iłgi
Jezioro Januszewskie
Jezioro Jaśkowskie
Jezioro Jeziorak
Jezioro Karaś
Jezioro Kawki
Jezioro Kęty
Jezioro Kocioł k/ Urowa
Jezioro Lekarty
Jezioro Łabędź
Jezioro Piotrkowskie
Jezioro Rucewo Małe
Jezioro Rucewo Wielkie
Jezioro Sambród
Jezioro Stęgwica
Jezioro Studa
Jezioro Bądze
Typ jeziora : sandaczowe
Powierzchnia : 150 ha
Głębokość : 7 m
Pow. wysp : 0,1 ha
Zbiornik ten, bardzo malowniczo wkomponowany w otoczenie, rozciąga się z północnego zachodu na południowy wschód. Wypływa z niego rów, prowadzący wodę do rzeczki Liwy. Na plosie jeziora leży jedna mała wysepka. Wybrzeże wznosi się wysoko, od strony zachodniej jest nawet strome, tylko przy północnym krańcu, w pobliżu wsi Bądzy jest uformowane płasko lub pagórkowato. Otoczenie akwenu stanowią głównie lasy, jedynie przy wsi Bądzach znajdują się podmokłe łąki i pola uprawne. W sąsiedztwie środkowej części zachodniego brzegu leży wieś Dolina.
Jezioro Bartążek
Typ jeziora : sandaczowe
Powierzchnia : 378 ha
Głębokość : 15 m
Pow. wysp : 7,5 ha
Jezioro to, położone w bardzo malowniczej okolicy, jest mocno wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód, ma urozmaiconą linię brzegową z licznymi zatokami i półwyspami. Na plosie zbiornika znajduje się siedem wysp: dwie - największe z nich, o wysokich brzegach i powierzchni porośniętej drzewami, leżą w północno-zachodniej części jeziora. Bartężek jest połączony rowami z jeziorami Rudą Wodą i Tardzkim. Wysokie, górzysto ukształtowany brzeg odcinkami stromo spada do lustra wody. Od strony północno-zachodniej oraz przy połudiniowej części zachodniego brzegu rozciągają się lasy, z innych stron pola uprawne i łąki. Przy zachodnim brzegu leży wieś Winiec, zaś w odległości około 500 m od południowego krańca akwenu - Tarda, przy północnej części wschodniego brzegu - Szczuplinki.
Jezioro Ewingi
Typ jeziora : karasiowe
Powierzchnia : 90 ha
Głębokość : 3 m
Jest to okrągławy akwen z wąską i mocno wydłużoną na południe zatoką przy południowo-wschodnim brzegu. U krańca tej zatoki znajduje się wlot do kanału, który łączy Ewingi z najdalej na północ wysuniętą partią Jezioraka. Ewingi są wypłycone, mocno zarośnięte roślinnością wodną. Zupełnie płaskie brzegi są otoczone podmokłymi łąkami i moczarami. Przy północnej części wschodniego brzegu leży Zalewo, a w pobliżu brzegu południowego wieś Koziny.
Jezioro Gardzień
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 87 ha
Głębokość : 2 m
Jezioro to, położone w ładnej okolicy, jest wąskie i bardzo mocno rozciągnięte z północnego wschodu na południowy zachód. Przez zbiornik przepływa rzeka Osa, płynie z jeziora Gardzienia Małego i wpada przy północnym krańcu, odpływa zaś z przeciwległego końca Gardzienia do Jeziora Szymbarskiego. Wysokie, pagórkowate brzegi otoczone są kompleksami leśnymi. Przy południowo-zachodniej części akwenu leży majątek Gardzień. W pobliżu obu wydłużonych brzegów przebiegają śródleśne drogi do wsi Siemian.
Jezioro Gaudy
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 163 ha
Głębokość : 2 m
To mocno wypłycone i okresowo przyduchowe jezioro jest wydłużone ze wschodu na zachód. Uchodzi do niego strumyk z jeziora Karpieńca, po czym wypływa do rzeki Liwy. Wokół zupełnie płaskich, rozlanych i prawie całkowicie niedostępnych brzegów rozciągają sie trzęsawiska i bagna. Zbiornik jest położony w odległości około 550 m na wschód od wsi Kamieńca. Ze względu na silnie podmokły teren w pobliżu jeziora nie przebiegają żadne drogi.
Jezioro Gil Wielki
Typ jeziora : leszczowe
Powierzchnia : 538 ha
Głębokość : 20 m
Pow. wysp : 0,7 ha
Wydłużone jezioro o osi przełamanej z północnego wschodu na południe. Północna część jeziora w kształcie dwóch zatok wydłużonych z północnego wschodu na południowy zachód. Południowa, wydłużona w kierunku północ-południe. Wzdłuż brzegów znajdują się polne i leśne drogi lub ścieżki. W środkowej części wschodniego brzegu leży miejscowość Gil Wielki.
Jezioro Gryźliny
Typ jeziora : leszczowe
Powierzchnia : 31 ha
Głębokość : 6 m
Jezioro nieco wydłużone ze wschodu na zachód, we wschodniej części zwężone, o pofalowanej linii brzegowej. Z zachodniego krańca wypływa strumyk, który po pokonaniu około 200 m wpada do jeziora Study, we wschodnim bierze początek podobnej wielkości strumyk, płynący do rzeczki Strugi. Obrzeże jest na ogół uformowane wysoko, odcinkami charakteryzuje się stromo opadającymi stokami, jedynie w części południowo-wschodniej brzeg jest płaski. Tu znajdują się podmokłe łąki i torfowiska, z pozostałych stron rozciągają się pola uprawne. Przy wschodnim krańcu leży wieś Gryźliny. Wzdłuż niej ciągnie się szosa na trasie Nowy Dwór - Jamielnik. W sąsiedztwie brzegu północnego i południowego przebiegają drogi gruntowe.
Jezioro Iłgi
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 33 ha
Głębokość : 2 m
Jest to malownicze, śródleśne jezioro, mocno rozciągnięte z północnego zachodu na południowy wschód. Przy jego północnym krańcu znajduje się ujście potoku, który doprowadza tu wodę z jeziora Gila Wielkiego. Podobnej wielkości potok wypływa z przeciwległego krańca i po kilku kilometrach uchodzi do Jeziora Drwęckiego. Większa część obrzeża jeziora jest zupełnie płaska, dopiero nieco dalej od lustra wody teren wznosi się odcinkami dość stromo. Brzegi krańców akwenu są podmokłe, otoczone bagnami i mokradłami porośniętymi oczeretami. W odległości około 2000 m na północny wschód leży wieś Boguszewo. W sąsiedztwie północnego brzegu przebiega skrajem lasu gruntowa dróżka.
Jezioro Januszewskie
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 119 ha
Głębokość : 3 m
Składa się z dwóch basenów połączonych ze sobą przewężeniem. Pierwszy z nich rozciąga się ze wschodu na zachód, drugi — wydłużony jest z północnego zachodu na południowy wschód. Linia brzegowa jest urozmaicona licznymi małymi zatokami i półwyspami. Do akwenu dopływają strumyki z jezior Piotrkowskiego i Czerwicy i uchodzą przy jego wschodnim krańcu, z przeciwległego krańca jeziora wypływa rzeka Liwa. Lustro wody otoczone jest wysokimi i odcinkami stromymi brzegami, jedynie środkowa partia wybrzeża południowego jest płaska. Bezpośrednia okolica jeziora porośnięta jest lasami. W odległości około 1700 m na południowy zachód leży wieś Januszewo.
Jezioro Jeziorak
Typ jeziora : sandaczowe
Powierzchnia : 3220 ha
Głębokość : 12 m
Pow. wysp : 240 ha
Jest to piąte co do wielkości jezioro w kraju. U jego południowego krańca leży Iława. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe, w środkowej części łamiąc się i zmieniając kierunek na południowo-wschodni, a potem południowo-zachodni. W południowej części maksymalna szerokość akwenu osiąga 2000 m, minimalna około 300 m. W części środkowej Jeziorak rozszerza się, tu na plosie leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemian ciągnie się na północny wschód zatoka - Kraga - która przez jezioro Dauby łączy Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Do zachodniego brzegu wpada strumyk z jeziora Urowca, a nieco wyżej przesmyk wiedzie do Jeziora Płaskiego. Główny akwen biegnie dalej ku północy i dzieli się na dwie zatoki: wschodnią ślepą i zachodnią połączoną kanałem z jeziorem Ewingami. Z południowego krańca jeziora wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży największa z szesnastu wysp — Wielki Ostrów (86,4 ha) i wejście do kanału łączącego Jeziorak z Jeziorem Miejskim w Iławie. Brzegi Jezioraka są przeważnie wysokie i strome. Zachodni brzeg i środkowa część wschodniego przylegają do wielkich kompleksów leśnych. Resztę obrzeży pokrywają pola, łąki i mniejsze kępy lasu. Brzegami biegną drogi i szosy. W sezonie letnim wyspy na Jezioraku i jego obrzeża są licznie uczęszczane przez turystów.
Jezioro Karaś
Typ jeziora : karasiowe
Powierzchnia : 424 ha
Głębokość : 3 m
Akwen rozciągający się z północy na południe. W południowej części zachodniego brzegu znajduje się owalna zatoka. Z południowego krańca zbiornika wypływa rzeka Gać. Wokół płaskich i rozlanych brzegów, od północy i zachodu znajdują się duże kompleksy bagien i torfowisk, z pozostałych stron otoczenie stanowią bagna, mokradła i odcinkami podmokłe łąki. Utrudnia to lub całkowicie uniemożliwia dostęp do brzegów. W odległości około 350 m na wschód leży wieś Karaś, przy brzegu południowo-wschodnim wieś Szeplerzyzna, na południowo-zachodnim - Wonna, przy północno-zachodnim - Skarszewo.
Jezioro Kawki
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 23 ha
Głębokość : 2 m
Jezioro to - położone w ładnej okolicy - wydłuża się z północnego zachodu na południowy wschód. Łączy się ono dopływem z rzeką Liwa. Otoczenie wysokich i miejscami stromych wybrzeży stanowią lasy. Zbiornik leży około 1700 m na wschód od wsi Zieleń i około 500 m na południe od szosy na trasie Zieleń- Jerzwałd.
Jezioro Kęty
Typ jeziora : sielawowe
Powierzchnia : 90 ha
Głębokość : 18 ha
Malowniczy akwen, wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód, połączony rowami z jeziorami Młyńskim i Wodziańskim. Brzegi zbiornika są na ogół wysokie i odcinkami strome, tylko w środkowej części wschodniego uformowane płasko. Tu znajdują się podmokłe łąki, z innych stron ciągną się pola uprawne. Przy brzegu zachodnim leży wieś Kęty. W jej pobliżu znajduje się niewielka kępa leśna.
Jezioro Kocioł k/ Urowa
Typ jeziora : leszczowe
Powierzchnia : 80 ha
Głębokość : 9 m
Pow. wysp : 0,5 ha
Atrakcyjny widokowo akwen o kształcie owalu, nieco wydłużonego z północy na południe. Z południowo-wschodniej jego części wypływa strumyk, płynący do jeziora Gila Wielkiego. Kocioł łączy się rowem z Jeziorem Karnickim Południowym. Na plosie jeziora w części południowo-zachodniej znajdują się dwie małe, płaskie, zadrzewione wysepki. Wybrzeże od strony zachodniej jest uformowane wysoko, z innych stron płaskie lub wznosi się łagodnie ponad lustro wody. Jezioro leży wśród lasu, tylko przy północnej części wschodniego brzegu znajduje się wieś Karnitki, a w odległości około 950 m na południowy zachód — Urowo.
Jezioro Lekarty
Typ jeziora : leszczowe
Powierzchnia : 43 ha
Głębokość : 20 m
Bardzo ładne jezioro, rozciągnięte z północnego wschodu na południowy zachód. Jego południowy kraniec zwęża się i przechodzi w cieśninę, która łączy Lekarty z jeziorem Moszyskami. Przy przeciwległym krańcu znajduje się ujście strumyka płynącego z jeziora Study. Brzegi są przeważnie wysokie, tylko od strony wschodniej odcinkami stromo opadają do lustra wody. Całe obrzeże zachodnie i północne otoczone jest lasami, na pozostałych rozprzestrzeniają się pola uprawne, łąki i zagajniki. W odległości około 1100 m na południowy wschód leży wieś Lekarty. W pobliżu północnego krańca przebiega droga gruntowa na trasie Lekarty — Wonna.
Jezioro Łabędź
Typ jeziora : leszczowe
Powierzchnia : 308 ha
Głębokość : 10 m
Pow. wysp : 1 ha
Rozciąga się z północnego wschodu na południowy zachód. Linię brzegową zbiornika urozmaica wąska i wydłużona zatoka przy zachodnim brzegu. Na plosie jeziora leży pięć wysp: trzy małe wysepki położone są przy północnym krańcu, dwie - nieco większe i porośnięte drzewami - znajdują się przy zachodnim brzegu, na wysokości podstawy zatoki. Łabędź jest połączony rowami z rzeką Iławką i Jeziorem Iławskim, dopływa do niego również strumyk z Jeziora Tynwałdzkiego. Brzegi akwenu są na ogół płaskie lub łagodnie wzniesione, tylko w części północno-wschodniej oraz wokół zachodniej zatoki obrzeże jest wysokie i strome. Bezpośrednią zlewnię jeziora stanowią głównie łąki, zwykle podmokłe oraz niewielkie odcinki pól uprawnych. W pobliżu zbiornika leżą wsie: w środkowej części wschodniego brzegu - Karłowo, przy zachodniej zatoce - Kamień Duży i Nowa Wieś, na brzegu zachodnim - Windyki. Przy brzegu południowo-wschodnim biegnie szosa.
Jezioro Piotrkowskie
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 78 ha
Głębokość : 6 m
Pow. wysp : 0,6 ha
Bardzo malowniczy akwen, wydłużony z północy na południe, z owalną zatoką w środkowej części zachodniego brzegu. Na plosie jeziora znajduje się niewielka, podmokła wysepka. Rów doprowadza do Jeziora Piotrkowskiego wodę z Piotrkówka, z zachodniej zatoki wypływa strumyk do Jeziora Januszewskiego. Wybrzeże jest płaskie lub łagodnie wzniesione, często podmokłe i trudno dostępne. Otaczają je lasy, zręby i łąki. W odległości około 1,7 km na południowy zachód leży wieś Piotrkowo. Przy wschodnim brzegu przebiega śródleśna droga.
Jezioro Rucewo Małe
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 104 ha
Głębokość : 3 m
Pow. wysp : 4 ha
Okrągławe jezioro połączone rowem z Rucewem Wielkim oraz wąskim kanałem z Jeziorem Płaskim. Wejście do tego kanału znajduje się przy brzegu południowo-zachodnim. Na plosie zbiornika, w jego części północno-zachodniej leży wysoka, pagórkowata wyspa. Wokół płaskich, miejscami trudno dostępnych brzegów rozciągają się najczęściej podmokłe łąki i mokradła, jedynie przy północno-wschodniej części znajdują się pola uprawne. Około 400 m na zachód leży wieś Rucewo.
Jezioro Rucewo Wielkie
Typ jeziora : sandaczowe
Powierzchnia : 219 ha
Głębokość : 8 m
Pow. wysp : 0,2 ha
Zbiornik ten jest zbliżony kształtem do trójkąta równobocznego z jednym wierzchołkiem skierowanym na południowy zachód. W części wierzchołkowej łączy się kanałem z jeziorem Jerzwałdem oraz rowem z Rucewem Małym. Na plosie jeziora znajduje się jedna malutka wysepka. Wybrzeże jest na ogół płaskie lub wznosi się łagodnie ponad lustro wody. Od strony zachodniej przylega do niego kompleks leśny, od północy i południa rozciągają się pola uprawne, przy wschodnim brzegu leżą podmokłe łąki. W pobliżu wschodniej części północnego brzegu znajduje się wieś Jezierce, a w odległości około 600 m na południe - Rucewo.
Jezioro Sambród
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 129 ha
Głębokość : 4 m
Pow. wysp : 0,8 ha
Zbiornik mocno wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód. W środkowej części zachodniego brzegu znajduje się wąski półwysep biegnący na wschód prawie do drugiego brzegu jeziora. W tym miejscu powstało przewężenie, przez które przerzucono most linii kolejowej. Sambród leży na trasie żeglugowej Kanału Elbląskiego (Ostróda — Elbląg). Wejście do kanałów znajduje się przy krańcach zbiornika. W południowej części plosa leżą dwie małe, podmokłe, porośnięte krzakami wysepki. Niewysokie, łagodnie wznoszące się lub pagórkowate brzegi są otoczone głównie polami uprawnymi i łąkami. Niewielki pas leśny przylega do południowej części zachodmego brzegu. W pobliżu południowego krańca jeziora leżą Małdyty.
Jezioro Stęgwica
Typ jeziora : linowo - szczupakowe
Powierzchnia : 38 ha
Głębokość : 4 m
Malowniczy akwen, mocno wydłużony z północnego wschodu na południowy zachód, połączony rowem z jeziorami Twarożkiem i Szymbarskim oraz strumykiem z rzeką Osą. Zbiornik otaczają wysokie brzegi, wyjątkowo tylko z części północnej są one płaskie i podmokłe. Cała okolica jest porośnięta lasami, przy północnym krańcu jeziora - położonymi na mokradłach. Około 600 m na północny zachód znajduje się wieś Gardzien. Przy brzegach jeziora biegną śródleśne drogi.
Jezioro Studa
Typ jeziora : linowo-szczupakowe
Powierzchnia : 33 ha
Głębokość : 4 m
Zbiornik wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód, jego pofalowana linia brzegowa tworzy szereg zatok i cypli. Z zachodniego krańca wypływa strumyk, który po pokonaniu odległości około 1000 m wpada do jeziora Lekarty, we wschodnim wpada strumyk, płynący z jeziora Gryźlin. Obrzeża - wysokie o charakterze pagórkowatym i często stromych stokach - są otoczone polami uprawnymi i łąkami. Na północnym brzegu rozrzucone są zabudowania wsi Study, tu również przebiega droga gruntowa.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |