Pojezierze Ełckie
Wokół miasta Ełk rozciąga się niezwykle uroczy obszar o dużej ilości pięknych jezior i ogromnych lasów - Pojezierze Ełckie. Cały teren jest mocno pagórkowaty, porośnięty lasami, na którym znajduje się duża ilość jezior, przepływają przez niego liczne rzeki, między którymi często trafimy na mokradła i bagna, które są ostoją licznych gatunków ptaków. Większość jezior pojezierza ełckiego jest nie skażona zanieczyszczeniami cywilizacji i zamieszkują je liczne gatunki ryb, co sprawia że są wyśmienitym miejscem odpoczynku dla wędkarzy. W pobliskich lasach można spotkać sarny, jelenie, dziki, zające, a także bobry, wilki i łosie. Tak jak pozostałe części Mazur i tu istnieje dobrze zorganizowana infrastruktura turystyczna, nie ma problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego a liczne zabytki zapewnią że nie będzie problemu z organizacją wolnego czasu.
Jezioro Druglin Duży
Jezioro Ełckie
Jezioro Kraksztyn
Jezioro Lipińskie
Jezioro Łaśmiady
Jezioro Rajgrodzkie
Jezioro Regielskie
Jezioro Rostki
Jezioro Sawinda Wielka
Jezioro Selment Wielki
Jezioro Stackie
Jezioro Sunowo
Jezioro Szarek
Jezioro Ułówki
Jezioro Woszczelskie
Jezioro Zdedy
Jezioro Druglin Duży
Powierzchnia: 418 ha
Głębokość max: 6,4 m
Głębokość średnia: 2,4 mm
Jezioro ma bardzo mocno rozwiniętą i urozmaiconą linię brzegową z licznymi półwyspami i zatokami, położonych jest na nim 10 wysp. Jest to jezioro płytkie z mało urozmaiconym, w większej części mulistym dnem. W najpłytszych miejscach porośnięte jest dużą ilością roślinności podwodnej i wynurzonej. Otoczenie jeziota to głównie nieużytki i łąki z dobrym dostępem do wody. Na brzegam można znaleźć dużo pomostów i dogodnym miejsc do połowu ryb.
Jezioro Ełckie
Powierzchnia: 385 ha
Głębokość max: 55,8 m
Głębokość średnia: 15 m
Jezioro Ełckie położone jest w granicach miasta Ełk, wzdłuż jego wschodniego brzegu ciągnie się promenada będąca miejscem spacerów mieszkańców miasta. W części jeziora bezpośrednio nie przylegające do miasta można znaleźć sporo pomostów, kładek i miejsc gdzie bez problemu można łowić ryby z brzegu. W jeziorze Ełckim dominuje ryba biała, spotykane są też drapieżniki na które najlepiej polować z łódki na spinning. Jezioro należy do PZW Olsztyn.
Jezioro Kraksztyn
Powierzchnia: b.d.
Głębokość max: b.d.
Głębokość średnia: b.d.
Jest to niewielkie, mocno wydłużone jezioro o silnym przewężeniu w jego środkowej części, ma dość mocno rozwiniętą linię brzegową. Przy brzegach występuje spora ilośc roślinności wynurzonej, głównie trzcina i pałka wodna, w południowej części leży spora zatoka, mocno zarośnięta roślinnością pływającą o silnie mulistym dnie. Otoczenie jeziora to głównie pola uprawne i łąki, w północnej części przylega do niego niewielka miejscowość Ogródek a połudiowo - zachodniej części niewielki las.
Jezioro Lipińskie
Powierzchnia: 250 ha
Głębokość max: 23 m
Głębokość średnia: 3,5 m
Jezioro ma mocno wydłużony kształt z silnym przewężeniem w jego środkowej części przez które przebiega lokalna droga, w zachodniej części akwenu znajduje się duża zatoka oddzielona od pozostałej części jeziora półwyspem Piastowski Ostrów. Linia brzegowa jest średnio urozmaicona, brzegi porośnięte są głównie lasem z dobrym dostępem do wody, brzegi w południowo - zachodniej części jeziora są niedostępne ze względu na poligon ojskowy który się tam znajduje. Z jeziora wypływa niewielka rzeczka do jeziora Kraksztyn przez którą prowadzi szlak kajakowy Im. Michała Kajki.
Jezioro Łaśmiady
Powierzchnia: 885 ha
Głębokość max: 43,7 m
Głębokość średnia: 9,6
Na jeziorze położone są trzy wyspy, ma mocno urozmaicone dno i mocno rozwiniętą linię brzegową. Całe jezioro otoczone jest polami, łąkami i pastwiskami, dostęp do brzegów jest łatwy. Łaśmiady łączą się z jeziorami Ułówki i Straduńskim. Przez jezioro przepływa rzeka Ełk. Jezioro miernie zarośnięte.
Jezioro Rajgrodzkie
Powierzchnia: 1503,2 ha
Głębokość max: 52 m
Głębokość średnia: 9,4 m
Jezior Rajgrodzkie należy do największych akwenów na Pojezierzu Ełckim, składa się z połączonych ze sobą długich i wąskich zatok. Linia brzegowa jeziora jest bardzo urozmaicona i silnie rozwinięta, brzegi w większości porośnięte są trzciną, jednak bez problemu można znaleźć tu miejsca w których dostęp do brzegów jest bardzo łatwy. Na jeziorze położone są dwie wyspy o łącznej powierzchni około 10 hektarów. Dno w większości pozbawione jest roślinności podwodnej występują na nim liczne górki i zagłębienia. Ze względu na wielkość jeziora, ryby najlepiej jest łowić z łodzi, na brzegu trudno jest znaleźć miejsce dogodne do połowów. Jezioro obfituje w sandacze, liny, węgorze, płocie, tołpygę, leszcza, szczupaka, okonia i karpia.
Jezioro Regielskie
Powierzchnia: 107 ha
Głębokość max: 11 m
Głębokość średnia: 3,9 m
Niewielkie jezioro o średnio rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej z jedną niewielką wyspą z wąskim pasem trzcin wzdłuż brzegów. Otoczenie jeziora to głównie pola uprawne, łąki i pastwiska, przy północnym krańcu jeziora położona jest niewielka wioska Regielnica. Dostęp do wody dla wędkarzy jest łatwy, więc łowienie z brzegu nie nastręcza żadnych trudności.
Jezioro Rostki
Powierzchnia: 65 ha
Głębokość max: 20 m
Głębokość średnia: 4,7 m
Jezioro z mocno rozwiniętą linią brzegową której długość wynosi 6300 m. Dno mocno urozmaicone z licznymi zagłębieniami i górkami podwodnymi, pokryte częściowo mułem którego grubość dochodzi do 30 cm. Otoczenie jezioro to w znacznej części pastwiska i pola uprawne, w południowo - zachodniej części do jeziora przylega niewielki las. Jezioro ma dwa dopływy - cieki z jezioro Kaleń i jezioro Przykop. Odpływ wód ze zbiornika odbywa się położonym w jego północno-zachodniej części ciekiem do jezioro Orzysz. Przy wschodnim brzegu położona jest niewielka wioska Rostki Skomackie.
Jezioro Sawinda Wielka
Powierzchnia: 191 ha
Głębokość max: 9,5 m
Głębokość średnia: 4,7 m
Jezioro o bardzo słabo rozwiniętej linii brzegowej, niewielkiej głębokości i słabo rozwiniętej roślinności zanurzonej. Na jeziorze położone są dwie wyspy i przy nich najlepiej jest poławiać ryby. Brzegi jeziora są płaskie co znacznie ułatwia połowy z brzegu.
Jezioro Selment Wielki
Powierzchnia: 1273 ha
Długość: 11,6 km
Szerokość: do 3,5 km
Głębokość: do 22 m
Jezioro Selment Wielki położone jest ok. 3 km od Ełku. Jezioro pomiędzy wsią Mrozy Wielkie i Szeligi przedzielone jest półwyspem tworząc dwa zakola, ta część jeziora do wsi Szeligi i Mrozy objęta jest strefą ciszy. Jest to zbiornik o dobrze rozwiniętej linii brzegowej, z dwiema wyspami. Dno urozmaicone, z wieloma głęboczkami i górkami podwodnymi. Brzegi na ogół niezbyt wysokie, miejscami niskie, podmokłe, od północnego zachodu brzeg zadrzewiony. Przez jezioro przepływa rzeka Lega. Selment Wielki to bardzo dobre miejsce pod względem rekreacyjnym, wiele ośrodków wypoczynkowych i hoteli umożliwia dobry wypoczynek dla całej rodziny, na jeziorze można uprawiać sporty wodne i swobodnie wędkować.
Jezioro Stackie
Powierzchnia: 344 ha
Głębokość max: 35 m
Jezioro jest północną odnogą jeziora Rajgrodzkiego, słynie z czystej wody i specyficznego mikroklimatu, wytwarzanego przez otaczające je lasy sosnowe. Ze względu na swoje położenie, bardzo czystą wodę, zasobność w ryby które można poławiać, jezioro jest często odwiedzane przez turystów z całego kraju i stanowi cel wycieczek dla okolicznych mieszkańców.
Jezioro Sunowo
Powierzchnia: 175 ha
Głębokość max: 20,6 m
Głębokość średnia: 9,3 m
Jezioro Sumowo ma mało urozmaiconą linię brzegową, porośniętą głównie trzciną, na jeziorze znajdują się dwie wyspy. Dno jeziora jest głównie twarde, porośnięte niewielką ilością roślin podwodnych, poniżej 10 m głębokości dno robi się muliste. Do jeziora wpadają dwa dopływy: od północy z Jeziora Woszczelskiego i na krańcach zachodnich z jeziora Lepaki Małe. Brzegi w części wysokie i strome. Otoczenie stanowią pola i łąki. Ryby można poławiać na całej powierzchni jeziora, jednak najlepsze miejsca znajdują się w pobliżu obu dopływów.
Jezioro Szarek
Powierzchnia: 133 ha
Głębokość max: 4,7 m
Głębokość średnia: 2,3 m
Jezioro jest bardzo płytkie o słabo rozwiniętej linii brzegowej. Dno jeziora jest równe w większości muliste. Ryby jakie są w nim poławiane to głównie karaś, płoć, lin i szczupak. Ma bezpośrednie połączenie z Jeziorem Ełckim wąskim ciekiem wodnym.
Jezioro Ułówki
Powierzchnia: 264,8 ha
Głębokość max: 25,5 m
Głębokość średnia: 9,1 m
Jest to zbiornik o rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej, dno zbiornika jest zróżnicowane z licznymi górkami podwodnymi przy których mamy największe szanse na złowienie ryby. Roślinność zanurzona jest dobrze rozwinięta. W zachodniej części zatoka łączy się szerokim przewężeniem z jeziorem Rekąty, a od wschodu z Łaśmiadami. Brzegi są przeważnie wysokie i strome, otoczone łąkami.
Jezioro Woszczelskie
Powierzchnia: 172,6 ha
Głębokość max: 10,6 m
Głębokość średnia: 3,4 m
Jezioro Woszczelskie to płytkie rozległe jezioro o charakterze linowo - karasiowym o bardzo mocno rozwiniętej i urozmaiconej linii brzegowej. Część centralna jeziora, pomiędzy wsią Woszczele a Łabędzią Wyspą, nie jest zbytnio głęboka, a w znacznej części porośnięta jest roślinnością podwodną. Roślinność wynurzona jest także obfita. Za wyspą (od okolic wsi Małkinia) jezioro jest głębsze. Południowe stoki są strome i dosyć gwałtowne.
Jezioro Zdedy
Powierzchnia: 111 ha
Głębokość max: 2 m
Głębokość średnia: 0,7
Jezioro o owalnym kształcie i mało urozmaiconej linii brzegowej o długości 6300 m. Jest to bardzo płytkie i mocno zarośnięte jezioro, z grubymi pokładami mułu na dnie. Bezpośrednie otoczenie jeziora to przede wszystkim pola uprawne, podmokłe łąki, pastwiska oraz nieużytki, wiejskie tereny zabudowane wsi Zdedy oraz neiwielkie skupiska drzew. Do jeziora Zdedy uchodzi ciek z jezior Bajtkowskiego i Karbowskiego oraz kilka niewielkich dopływów o charakterze rowów melioracyjnych. Odpływ wód następuje ciekiem do jeziora Lipińskiego, oraz Kanałem Kozielskim do jeziora Kozioł i dalej rzeczkami Dziękałówka i Czarna Struga do jeziora Roś.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |