Pojezierze Brodnickie
Pojezierze Brodnickie położone jest w zachodniej części Mazur między rzekami Lutryną, Drwęcą i Osą. Największym miastem jest położona w samym centrum pojezierza Brodnica. Tak ja całe Mazury Pojezierze Brodnickie należy do najbardziej atrakcyjnych regionów pod względem turystycznym w Polsce, decydują o tym bardzo czyste jeziora, ogromne wielogatunkowe lasy, duża ilość zabytków i dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna. Cały teren pojezierza jest mocno pofałdowany w wyniku działań ostatniego lądolodu, co skutkowało powstaniem wielu ciekawych jezior, największe z nich to: Wielkie Partęczyny (324 ha), Skarlińskie (294 ha), Bachotek (211 ha), Sosno (188 ha), Płowęż (174 ha), Wądzyńskie (170 ha), Łąkorz (162 ha), Głowińskie (131 ha), Zbiczno (129 ha), Ciche (110 ha), Wysokie Brodno (91 ha), Niskie Brodno (87 ha), Mieliwo (81 ha). Dodatkową atrakcją jest rzeka Drwęca która na prawie całej swojej długości jest rezerwatem przyrody. Szczególnie atrakcyjny jest południkowy, przełomowy odcinek od Nowego Miasta Lubawskiego do ujścia Brynicy gdzie rzeka płynie w głębokiej na 50 m dolinie. Odcinek doliny powyżej Brodnicy uznany jest za ostoję ptaków tzw. Bagienna Dolina Drwęcy.
Jezioro Bachotek
Jezioro Chojno
Jezioro Ciche
Jezioro Głowińskie
Jezioro Łąki
Jezioro Łąkorz
Jezioro Mieliwo
Jezioro Niskie Brodno
Jezioro Oleczno
Jezioro Partęczyny Wielkie
Jezioro Sosno
Jezioro Wądzyńskie
Jezioro Wysokie Brodno
Jezioro Zbiczno
Jezioro Bachotek
Powierzchnia: 211 ha
Głębokość max: 24,3 m
Głębokość średnia:
Jezioro Bachotek leży w dorzeczu rzeki Drwęcy na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Brzegi jeziora są bardzo urozmaicone, częściowo są strome, pagórkowate i porośnięte lasami, w innych miejscach łagodne, płaskie lub lekko pagórkowate. W środkowej części jeziora znajduje się wąska, zadrzewiona wyspa. Dno jeziora jest urozmaicone, znajdują się tam dwie duże podwodne górki i przedłużenie półwyspu - wydłużony grzbiet. Nad jeziorem usytuowanych jest kilka ośrodków wczasowych i pól namiotowych które w okresie letnim przyciągają spore grono urlopowiczów i wędkarzy. Wody jeziora zamieszkują takie ryby jak: płoć, węgorz, leszcz, szczupak, okoń, lin, sieja, jaź, karp i miętus.
Jezioro Chojno
Powierzchnia: 65 ha
Głębokość max: 19,6 m
Głębokość średnia: 6,8 m
Jezioro Chojno położone jest w górnym biegu Lutryny, w południowej części leży duża i wąska wyspa. Jezioro posiada bardzo urozmaicone dno z licznymi zagłębieniami i wypłyceniami, częściowo porośnięte roślinnością podwodną i wynurzoną. Linia brzegowa jest mocno rozwinięta z dobrym dostępem do wody, więc łowienie ryb z brzegu nie stanowi żadnego problemu. Otoczenie to głównie pola uprawne z niewielkim lasem przy wschodnim brzegu.
Jezioro Ciche
Powierzchnia: 110,8 ha
Głębokość max: 13,4 m
Głębokość średnia: 8,8 m
Jezioro o silnie wydłużonym kształcie ze słabo rozwiniętą linią brzegową, uważane jest za najpiękniejsze jezioro Pojezierza Brodnickiego. Dno mało urozmaicone z dobrze rozwiniętą roślinnością zanurzoną i duża przejrzystością wód. Z południowego krańca Cichego wypływa Cichówka, która poprzez jeziora Tomaszek i Zbiczno płynie do Strażymia. Przy wyższych stanach wody można nią przepłynąć zarówno kajakiem jak i łodzią. Na całej długości linii brzegowej występują dobre warunki do poławiania ryb z brzegu.
Jezioro Głowińskie
Powierzchnia: 130 ha
Głębokość max: 18 m
Głębokość średnia: 6,8 m
Jezioro położone na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego w jego północno - zachodniej części w okolicy wsi Głowin, Wronka i Wesółkowo. Linia brzegowa o długości prawie 10 km jest urozmaicona i ciekawa dla wędkujących i turystów, praktycznie w całości jest porośnięta lasami. Od strony północnej i wschodniej częściowo pokrywają ją pola i łąki. W północnej części jeziora, która jest najgłębsza, można się zasadzić na leszcze i płocie. Te pierwsze osiągają tutaj pokaźne rozmiary. Łowi się je najczęściej na czerwone i białe robaki, a także na kukurydzę. Południowo-wschodnia część jeziora jest gęsto porośnięta roślinnością wodną. Łowi się tu liny, wzdręgi, leszcze, płocie, okonie i szczupaki. Najbardziej rybną częścią jeziora jest zatoka południowo-zachodnia. Można tu złowić okazałego lina lub szczupaka.
Jezioro Łąki
Powierzchnia: 47,4 ha
Głębokość max: 6,1 m
Głębokość średnia: 2,9 m
Kształt jeziora Łąki przypomina podkowę, składa się ono z dwóch akwenów o niewielkiej głębokości. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, miejscami brzegi są podmokłe. otoczone jest głównie lasami, tylko w niewielkiej części występują pola uprawne. Dno jeziora jest płaskie i muliste ale woda jest czysta i dobrze natleniona, roślinność wodna wynurzona i pływająca jest bardzo dobrze rozwinięta.
Jezioro Łąkorz
Powierzchnia: 161,8 ha
Głębokość max: 30,3 m
Głębokość średnia: 11,6 m
Jezioro położone na terenie Pojezierza Brodnickiego z umiarkowanie rozwiniętą linią brzegową, dojazd do jeziora możliwy jest drogami gruntowymi prowadzącymi wzdłuż jego brzegów. Brzegi jeziora raczej płaskie z dobrym dostępem do jeziora, częściowo zarośnięte przez trzciny. Wody jeziora zamieszkują takie ryby jak: płoć, węgorz, leszcz, szczupak, okoń, lin, sieja, jaź i karp.
Jezioro Mieliwo
Powierzchnia: 80 ha
Głębokość max: 9,4 m
Głębokość średnia: 3,4 m
W centralnej części pojezierza Brodnickiego wśród otaczających go lasów położone jest piękne jezioro Mieliwo. Ma bardzo mocno rozwiniętą i urozmaiconą linię brzegową, brzegi są przeważnie strome, niewielkie płaskie przestrzenie występują na krańcach: północnym i południowym. Dno jeziora jest głównie płaskie z dobrze rozwinięta roślinnością podwodną. W zatokach spotyka się rzadkie, gatunki roślin wodnych, m.in. jezierzę morską. Rdestnice i wywłócznik tworzą tzw. łąki podwodne. Zatoki częściowo zarastają. W sąsiedztwie jeziora znajduje się rezerwat leśny 'Mieliwo'. Jezioro położone jest na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego. W południowym krańcu znajduje się obręb ochronny.
Jezioro Niskie Brodno
Powierzchnia: 87 ha
Głębokość max: 18.2 m
Głębokość średnia: 6,9 m
Jezioro prawie w całości położone jest w granicach administracyjnych Brodnicy. Ma bardzo słabo urozmaiconą linię brzegową po za dwoma wąskimi zatokami w północnej i południowej części. Dno opadające dość stromo z górkami podwodnymi z dobrze rozwiniętą roślinnością zanurzoną. Przez jezioro przepływa Struga Brodnicka, która poniżej niego uchodzi do Drwęcy. Otoczenie jeziora stanowią głównie pola uprawne z małą ilością lasów i łąk.
Jezioro Oleczno
Powierzchnia: 29,3 ha
Głębokość max: 11,6 m
Głębokość średnia: 4,4 m
Jezioro Oleczno to niewielki akwen leżący na Pojezierzu Brodnickim, przez jezioro przepływa rzeka Lutryna łącząc je z jeziorem Grzywinek i jeziorem Wądzyńskim. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, od strony wschodnie i częściowo północnej i południowej porośnięta niewielkim lasem, od strony zachodniej otoczenie stanowią pola uprawne. konfiguracja dna mało urozmaicona, tylko z niewielkimi górkami. Na południowym i północnym krańcu jezioro występuje sporo roślinności wynurzonej.
Jezioro Partęczyny Wielkie
Typ: leszczowy
Powierzchnia: 323,9 ha
Głębokość max: 28,5 m
Głębokość średnia: 6,8 m
Partęczyny Wielkie to największe jezioro Pojezierza Brodnickiego, przepływa przez niego rzeka Skarlanka. Charakteryzuje go bardzo silnie urozmaicona linia brzegowa i możno zróżnicowane dno. W części północno - wschodniej położone są dwie małe wyspy, większa z nich Wielka Syberia jest rezerwatem przyrody utworzonym dla ochrony storczyka obuwika. Większość linii brzegowej jest łagodna lub pagórkowata, miejscami znajdziemy bardzie strome odcinki brzegów. Przy zachodnim brzegu znajdują się dwa rezerwaty torfowiskowe Stręszek i Okonek. Osobliwością tego drugiego jest stanowisko żurawiny drobnolistkowej, objętej ochroną od 1963 roku.
Najczęściej poławiane gatunki ryb: płoć, leszcz, krąp, okoń, szczupak, węgorz, lin, karp, sieja, sandacz.
Jezioro Sosno
Powierzchnia: 187 ha
Głębokość max: 12,6 m
Głębokość średnia: 5 m
Jezioro leży w granicach Brodnickiego Parku Krajobrazowego, ma silnie rozwiniętą linię brzegową z dużym półwyspem rozdzielającym je na dwie wyraźne części o odmiennych warunkach naturalnych. Większa część brzegów jeziora jest stroma, jednak nie utrudnia to wędkowania z brzegu. Linię brzegową jeziora na całej długości porastają lasy, w jego północnej części znajduje się pole biwakowe. Roślinność zanurzona jest dobrze rozwinięta, głównie w północnej części gdzie jezioro jest płytsze.
Jezioro Wądzyńskie
Powierzchnia: 170,4 ha
Głębokość max: 34,6 m
Głębokość średnia: 7,8 m
Jezioro Wądzyńskie ma bardzo dobrze rozwiniętą linię brzegową i mocno urozmaicone dno, miejscami opadające bardzo stromo na dość duże głębokości. Brzegi jeziora są strome, miejscami przybierają wręcz klifowy wygląd. W bezpośrednim otoczeniu jeziora występują lasy oraz pola uprawne. Na największym półwyspie zlokalizowany jest ośrodek wypoczynkowy.
Jezioro Wysokie Brodno
Powierzchnia: 91 ha
Głębokość max: 22 m
Głębokość średnia: 7,3 m
Jezioro Wysokie Brodno ma mocno urozmaicone dno z licznymi zagłębieniami i górkami podwodnymi i małą rozwiniętą roślinność wynurzoną. Brzegi jeziora w znacznej części są strome i wysokie, tylko północna część jest stosunkowo płaska. Na jeziorze znajduje się wyspa wokół której najlepiej jest łowić ryby, w tym rejonie jeziora najlepiej jest rozwinięta roślinność zanurzona i wynurzona. Przez jeziora przepływa rzeka Struga Brodnicka, jego otoczenie stanowią pola uprawne od strony wschodniej i lasy od strony zachodniej i południowej.
Jezioro Zbiczno
Powierzchnia: 128,9 ha
Głębokość max: 41,6 m
Głębokość średnia: 11.7
Najgłębszym jeziorem Pojezierza Brodnickiego jest Jezioro Zbiczno, jego głębokość maksymalna sięga prawie 42 m. Otoczenie jeziora stanowią głównie lasy, dlatego jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. linia brzegowa jest bardzo urozmaicona z licznymi zatoczkami porośniętymi roślinnością wynurzoną. Dno jeziora jest zróżnicowane, krańce jeziora mają dno płaskie, natomiast część środkowa jest głęboka z licznymi górkami podwodnymi o stromych stokach. Nad jeziorem zlokalizowane są dwa ośrodki wypoczynkowe i pole biwakowe.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |