Czy można zaprzyjaźnić się z jaszczurką?
Oswojenie jaszczurki zależy od jej cech osobniczych i gatunku, do którego należy. Kontakty z jaszczurką różnią się znacznie od obcowania z psem czy koniem. Nie będzie ona czerpała takiej przyjemności z kontaktu z człowiekiem jak wyżej wymienione zwierzęta. Zadaniem właściciela jest przyzwyczajenie do siebie jaszczurki, sprawienie aby czuła się w jego obecności jak najbezpieczniej oraz nie kojarzyła go z zagrożeniem czy wyłącznie z pokarmem. Należy uświadomić sobie, że oswojenie jaszczurki będzie od nas wymagało dużo cierpliwości i zaangażowania. Czas w jakim uda się przekonać do siebie zwierzaka zależy w dużej mierze od jego temperamentu oraz uporu właściciela – nie należy zniechęcać się przy pierwszych niepowodzeniach.
Po kupnie jaszczurki trzeba jej dać czas na aklimatyzację w terrarium. Najlepiej wtedy nie niepokoić jej bez potrzeby, pozwolić na spokojne zapoznanie się z nowym otoczeniem. Można zasłonić szybę ciemnym materiałem. Czynności wykonywane w terrarium należy ograniczyć do minimum – podawanie wody, pokarmu, czy sprzątanie odchodów. Żywy pokarm najlepiej jest podać jaszczurce po ok. 3 dniach od momentu jej kupna.
Kolejnym etapem jest przyzwyczajenie gada do obecności właściciela. W tym celu dobrze jest umieścić terrarium w miejscu, z którego jaszczurka będzie mogła często obserwować opiekuna. Etap ten można rozpocząć tylko wówczas, kiedy jaszczurka nie reaguje paniczną ucieczką na widok człowieka.
Kiedy zwierzak nie reaguje ucieczką czy zdenerwowaniem na widok opiekuna można zacząć przyzwyczajać go do swojego zapachu. W tym celu należy kilka razy dziennie wkładać ręce do terrarium nie wykonując przy tym gwałtownych ruchów. Czasami może zdarzyć się „łatwy egzemplarz” i jaszczurka szybko zacznie z ciekawością przyglądać się ręce, a nawet na nią wchodzić. Nie należy jednak od razu wyciągać jej z klatki. Dobrze jest odczekać, aż gad często będzie wchodził na rękę lub stanie się wyraźnie spokojniejszy podczas prac wykonywanych w terrarium czy też całkiem będzie ignorował obecność człowieka.
Następnie można próbować podawać jaszczurce jedzenie z pęsety – najlepsze będą żywe świerszcze lub karaczany, gdyż są najbardziej ruchliwe. Potem należy spróbować nakłonić jaszczurkę do zjedzenia ruchliwych larw z dłoni – podsuwamy ją pod pysk jaszczurki. Nie należy robić nic na siłę. Jeżeli jaszczurka zacznie uciekać przed dłonią, bądź zastosuje jedną ze swoich technik obronnych, trzeba się wycofać i spróbować później – aż do skutku. Kiedy jaszczurka zacznie wreszcie jeść z dłoni możemy zacząć próbować brać ją na ręce.
Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że po pewnym czasie będziesz kojarzony tylko i wyłącznie z jedzeniem. Przy dużych i niebezpiecznych jaszczurkach (takich jak Waran stepowy czy Legwan zielony) odradza się stałego karmienia z ręki, ponieważ tak silna jaszczurka, która skojarzy dłonie opiekuna z jedzeniem lub, gdy poczuje na jego rękach zapach np. gryzoni, którymi zwykle jest karmiona, może go dotkliwie pogryźć.
Ze względu na możliwość ucieczki czy urazu mechanicznego lepiej jest nie brać małych jaszczurek na ręce. Co do dużych gadów to jeśli trafi nam się osobnik o odpowiednim charakterze i temperamencie – jak najbardziej możemy to robić. Aby nakłonić jaszczurkę do wejścia na dłoń najlepiej zwabić ją do siebie jedzeniem. Kiedy podejdzie blisko, podłożyć rękę pod jej brzuch i delikatnie unieść ją do góry pamiętając jednocześnie o tym, żeby łapki miały cały czas oparcie. Dobrym sposobem jest także nasypanie na przedramię mączników (można też położyć owada, bądź kawałek rośliny jeśli dana jaszczurka przyjmuje taki pokarm). Należy unikać wszelkich ruchów z góry, które mogą zostać odebrane przez gada jako atak drapieżnika. Jaszczurkę trzeba podnosić delikatnie lecz pewnie, aby nie wypadła z rąk. Należy unikać mocnego ściskania czy chwytania za ogon – niektóre jaszczurki odrzucają go w razie zagrożenia. Odkładając zwierzaka kładziemy dłoń z jaszczurką na podłożu i delikatnie nakłaniamy ją, przez pochylenie dłoni, do zejścia na podłoże.
Niektóre gatunki jaszczurek dają oswoić się na tyle, że można wypuszczać je aby pobiegały po pokoju (np. Agama brodata, Legwan zielony). Należy jednak pamiętać o tym, że w pokoju nie panują warunki, które zapewnia im terrarium (temperatura, wilgotność, brak przeciągów), więc takie wyjścia nie mogą trwać zbyt długo (do 20 min).
Niektórzy hodowcy opisują przypadki oswojenia agam brodatych na tyle, że jaszczurki zasypiają przyczepione do bluzy właściciela, czy wspinają się na ramię i siedzą na nim jak papuga. Inni twierdzą, że warany stepowe potrafią bawić się z człowiekiem, a Legwany zielone przywiązują się i akceptują jedną tylko osobę. Zachowania te nie zostały jednak opisane naukowo, są to zdania pojedynczych hodowców.
Należy wiedzieć o tym, że nie wszystkie jaszczurki potrafią się całkowicie przyzwyczaić do ludzi. Czasem jedyne na co można sobie pozwolić to karmienie jaszczurki z ręki, albo tylko obserwowanie jej w terrarium.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |