Agama brodata (Pogona vitticeps)
Jest to gatunek jaszczurki z rodziny agamowatych.
Wygląd zewnętrzny – miejsca wokół głowy i grzbiet pokrywają ostre łuski, które tworzą kolczastą brodę, gdy podrażnione zwierzę nadyma podgardle. Ubarwienie jest zmienne, zależne od nastroju jaszczurki – od żółtoszarego i oliwkowobrązowego gdy jest spokojna, do jaskrawożółtej z pomarańczowym w razie wzburzenia. Resztę ciała pokrywają małe i szorstkie łuski.
- Długość życia - ok. 11 lat (maks. do 20 lat).
- Rozmiary - długość ciała 45-60 cm, z czego połowę stanowi ogon.
- Występowanie - suche i ciepłe sawanny i stepy pokryte trawą.
WARUNKI UTRZYMANIA
Terrarium – Różne źródła podają różniące się od siebie minimalne wymiary terrarium, dlatego dobrze jest postarać się aby było ono możliwie jak największe. Przyjmuje się, że minimalne wymiary wynoszą 150x80x80cm dla 2-3 osobników, 120x80x80cm dla 1 osobnika.
Agamy brodate są ciekawskie, lubią biegać i wspinać się. Podstawę ich diety stanowią żywe owady karmowe, dlatego też powinny mieć zapewnioną możliwość polowania i ruchu. W przypadku posiadania większej ilości osobników Agamy będą ganiać się, zaczepiać – dlatego też każdy z nich powinien mieć możliwość schowania się i ukrycia.
Terrarium powinno znajdować się na podłodze bądź niskiej półce (dorosłe osobniki Agam brodatych przyzwyczajone do spacerów po pokoju bardzo często zaczynają domagać się wyjścia z terrarium – uderzają wówczas łapami o szyby). Nie powinno stać blisko telewizora czy radia, jak również w miejscu nasłonecznionym lub narażonym na przeciągi.
Za podłoże może posłużyć kostka bukowa (kostka z drzew liściastych), kostka kokosowa (lecz nie włókno kokosowe, które nadaje się raczej do terrariów wilgotnych) lub kora (szczególnie warta polecenia jest kora dość drobna, nie mająca ostrych drzazg i nie pyląca).
Temperatura w terrarium powinna wynosić w dzień 25-35°C. Powinny znaleźć się w nim punkty cieplejsze i chłodniejsze, pod promiennikiem temperatura może dochodzić do 40°C. Do ogrzania terrarium możemy użyć lamp grzewczych( np. zwykłych lustrzanek) lub bardziej specjalistycznych promienników podczerwieni. Lampy należy zabezpieczyć np. metalową siatką, tak by Agama nie mogła się o nią poparzyć. Układamy tam wygodny płaski kamień czy korzeń tak by Agamy mogły ułożyć się wygodnie podczas wygrzewania się. W nocy temperatura powinna wynosić około 20-22°C. Lampy te powinny palić się 12-14 godzin na dobę. W nocy jeśli istnieje konieczność dogrzania terrarium należy używać kabli lub mat grzewczych, ewentualnie czerwonych promienników.
Oświetlenie – doba Agamy powinna składać się z 14 godzin oświetlenia i 10 godzin ciemności. Same lampy grzewcze nie oświetlają wystarczająco terrarium. Dlatego należy zaopatrzyć terrarium w świetlówkę (specjalną świetlówkę dla gadów, która nie tylko oświetla terrarium ale i emituje niezbędne jaszczurkom promieniowanie UVA i UVB).
Terrarium możemy dodatkowo wyposażyć w konary, gałęzie, kamienie, skałki, rośliny (najlepiej sztuczne, ponieważ żywe będą tratowane lub traktowane przez Agamy jako przekąska). Tylną ścianę terrarium warto jest wyłożyć np. kamieniami – umożliwi to Agamom wspinaczkę, a nam zapewni dekoracyjny wygląd. Poza tym warto zaopatrzyć się w termometry i higrometr – do kontroli warunków panujących w terrarium.
Zachowanie wobec człowieka – Agamy brodate są jaszczurkami ufnymi wobec człowieka, dotyczy to w szczególności starszych osobników. Po przyzwyczajeniu do człowieka chętnie godzą się na branie na ręce czy głaskanie, ale ciężko jest określić czy sprawia im to przyjemność. Zdarza się czasem, że podczas głaskania Agamy kilkakrotnie otwierają pysk i wysuwają język – jest to uznawane przez niektórych hodowców za wyraz przyjemności u jaszczurek. Zdarzają się również osobniki bardziej niezależne, które wzięte na ręce starają się wyrwać.
Zachowanie wobec współtowarzyszy – Agamy komunikują się pomiędzy sobą kiwaniem łbami czy widowiskowymi „przysiadami” na przednich łapach, mogą również zataczać szerokie koła w powietrzu jedną z przednich łap. Zwykle reagują w ten sposób na pojawienie się w zasięgu ich wzroku obcej Agamy lub tej, której dawno nie widziały. Zdarza się, że zwierzakowi ciemnieje broda (może stać się całkiem czarna). Gdy sama manifestacja nie wystarcza dominant może rzucić się w stronę intruza i może go pokąsać, jeśli ten nie zdąży ratować się ucieczką. Jednak konflikty wewnątrz grupy zamieszkującej jedno terrarium rzadko kończą się urazami. Stadko Agam żyje najczęściej zgodnie. Zwierzęta jednocześnie polują i razem wygrzewają się pod promiennikiem. Często kładą się jeden na drugim lub blisko siebie.
Rano po wyjściu z kryjówki Agamy są zwykle ospałe i mało ruchliwe – z początku siedzą nieruchomo, a następnie udają się pod promiennik. Większą część dnia spędzają w bezruchu, wygrzewając się i obserwując okolicę. Mimo tego są ruchliwe, lubią biegać i skakać. Najbardziej ożywiają się rano, po wygrzaniu oraz pod wieczór. Biegają wtedy po terrarium, często usiłując wydostać się (szczególnie dotyczy to osobników przyzwyczajonych do przebywania poza terrarium). Ożywiają się również w porze karmienia, niektóre skaczą w górę lub biegają na sam widok pudełka ze świerszczami. Przed nocą zaczynają poszukiwać kryjówki. Noc spędzają najczęściej pod jakimś korzeniem lub konarem w dziurze wygrzebanej w ściółce. Zdarza się jednak, że śpią na korzeniu. Agamy zasypiają w miejscu, w którym znajdowały się w momencie zgaśnięcia lamp, dlatego warto po wygaszeniu wszystkich lamp zostawić światło w pokoju, tak by mogły poszukać sobie kryjówek na noc.
Po wypuszczeniu z terrarium Agamy są zazwyczaj bardzo ruchliwe, biegają i skaczą. Zaspokajają w ten sposób naturalną potrzebę ruchu. Często zdarza się, że znajdują sobie ulubione miejsca, w których często przesiadują.
- Pokarm na wolności - Stawonogi, głównie owady oraz części roślin.
- Zachowanie na wolności – Jaszczurka prowadzi dzienny tryb życia. Osobniki komunikują się ze sobą kiwaniem głowami, machaniem przednimi łapami i przysiadaniem na przednich łapach. W razie konieczności potrafią biec na tylnych nogach.
- Rozmnażanie - Pora godowa zaczyna się z początkiem października. Samice wygrzebują tunel, do którego składają 12-22 jaj w pergaminowatych osłonkach i zagrzebują je. Inkubacja trwa ok. 89-96 dni w temperaturze ok. 26°C. Po wyjściu z osłonek jajowych młode mierzą 9 cm, a po trzech miesiącach mają już 20 cm długości.
- Występowanie - Australia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |