Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus)
Gatunek jaszczurki z rodziny kameleonowatych, występujący na Półwyspie Arabskim.
Wygląd zewnętrzny – ze względu na przystosowanie do nadrzewnego trybu życia palce kończyn kameleona ustawione są przeciwstawnie i są zrośnięte – ułatwia to im chwytanie gałązek. Ogon jest chwytny (często podczas snu lub podniecenia kameleony go zwijają). Oczy obracają się niezależnie od siebie, a powieki są zrośnięte. Kameleony jemeńskie pozbawione są błon bębenkowych, ich głównym zmysłem jest wzrok – siedząc nieruchomo lub spacerując poruszają oczami i błyskawicznie zauważają potencjalną ofiarę.
Zmiana barw ciała służy przede wszystkim komunikacji między osobnikami. Samce przeprowadzają bezkrwawe pojedynki polegające na przybraniu jak najjaskrawszych barw, również w ten sposób próbują zjednać sobie samicę (dodatkowo skręcają i rozkręcają przy tym ogon). Spokojny zwierzak jest ubarwiony mniej jaskrawo, raczej pastelowo, natomiast w przypadku napaści kameleon przybiera żywe kolory. Z kolei zestresowany czy chory staje się ciemny, niekiedy prawie czarny. Samica podczas ciąży z jasno-zielonej w ciemniejsze kropeczki staje się czarna w wyraźne żółte punkty. Taka zmiana barwy ma na celu zakomunikowanie o stanie samicy i odstraszenie od niej samca.
- Rozmiary – samice 35cm, samce 50cm.
- Długość życia – około 7 lat.
- Pokarm – zwierzęcy z niewielkim dodatkiem roślinnym jak listki czy owoce.
- Aktywność – dzienna.
Warunki utrzymania w terrarium – należy zapewnić kameleonowi terrarium o układzie pionowym i wymiarach 100/50/100cm dla dorosłej pary (dla większej ilości osobników większe). Temperaturę rzędu 25-30°C, a pod promiennikiem 35-40°C i wilgotność – 50-70% (kameleony pochodzą z obszarów o różnej wilgotności dlatego ciężko jest podać optymalną wilgotność, jeżeli nie wiemy z jakiego obszaru pochodzi dany osobnik; najlepiej jest utrzymywać wilgotność na średnim poziomie).
Zachowanie – głównym zmysłem kameleona jest wzrok – siedząc nieruchomo lub spacerując porusza oczami i błyskawicznie zauważa potencjalną ofiarę. Polują za pomocą języka wyrzucanego błyskawicznie w kierunku ofiary, która przylepia się do zakończenia języka i jest wciągana do pyska zwierzęcia. Gatunek bardzo żarłoczny, szczególnie chętnie poluje na żywo poruszające się owady. Charakteryzuje się bardzo szybką przemianą materii przy jednoczesnym słabym trawieniu.
Agresję i podenerwowanie okazuje głośno sycząc. Dorosły samiec potrafi dość mocno ugryźć. Samice są spokojniejsze i bardziej płochliwe niż samce.
Kameleony jemeńskie w niewoli mnożą się bardzo dobrze, a osobniki pochodzące z hodowli dobrze trzymają się w terrariach. Dlatego też na zakup kameleona może pozwolić sobie nieco mniej doświadczony terrarysta, jeśli tylko wcześniej zdobędzie odpowiednie informacje na temat opieki nad tym zwierzęciem – należy podejść do tego rzetelnie, gdyż są to bardzo delikatne zwierzęta.
Gatunek jest objęty konwencją waszyngtońską CITES.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |