Las i zdrowie
Las ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Tu „dotlenimy” płuca, oddychając zupełnie innym powietrzem, a niektórzy wierzą, że drzewa pomagają w leczeniu różnych dolegliwości.
Bez tlenu nie ma życia
Las to producent tlenu, bez którego nie ma życia. W metrze sześciennym powietrza leśnego jest od 46 do 76 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w miejskim powietrzu. Drzewa leśne mają zdolność do wytwarzania wokół siebie kilkumetrowej strefy wolnej od groźnych bakterii i mikroorganizmów. Taki obszar tworzą przede wszystkim sosny, brzozy oraz jałowce.
Drzewa wydzielają substancje działające zabójczo na drobnoustroje. Dla przykładu fitoncydy wytwarzane przez sosny zwalczają gruźlicę. To m.in. dlatego sanatoria specjalizujące się w leczeniu chorób układu oddechowego lokalizuje się w bezpośrednim sąsiedztwie borów sosnowych. Dęby również wydzielają silną „broń” – substancje zabijające bakterie dyzenterii (czerwonki). Lecznicze właściwości jałowca znane były już w starożytności, a potwierdziła je współczesna nauka. W czasie upału hektar jałowców wydziela do 30 kg lotnych substancji o działaniu antyseptycznym. Tak wysokim stężeniem emitowanych związków bakteriobójczych nie może wykazać się żadne inne drzewo czy krzew iglasty. Starożytni Egipcjanie palili jałowiec i wdychali jego opary dla oczyszczenia duszy i ciała.
Ten żywiczny zapach
Wchodząc do lasu od razu poczujemy specyficzny żywiczny zapach o terpentynowej nucie. Są to olejki eteryczne zawierające monoterpeny – mają one działanie terapeutyczne, przesycony nimi las przynosi człowiekowi odprężenie i wyciszenie, przywraca równowagę psychiczną, łagodzi i leczy stany lękowe. Całe środowisko leśne korzystnie wpływa na psychikę człowieka poprzez wszystkie zmysły. To w lesie znajdziemy optymalne warunki, aby odpocząć od hałasu. Z kolei stonowane oświetlenie, a w gęstym lesie półmrok, daje odpocząć zmęczonym oczom.
Pobyt w lesie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, spokojne otoczenie dobroczynnie wpływa na obniżenie stresu. Wycieczka do lasu może również przyczynić się do spadku poziomu cholesterolu w organizmie. Badania również dowodzą, że chorzy szybciej zdrowieją w salach z widokiem na zieleń.
Pokochaj drzewa
Drzewa pomagają w leczeniu określonych dolegliwości. Dlatego warto wiedzieć, jak znaleźć to najbardziej nam odpowiadające.
Buk – spacery wśród buków polecane są osobom narażonym na stresy, choroby układu krążenia, gardła i nerek.
Brzoza – łagodzi stany depresyjne. Przynosi ulgę w bólach wynikających z napięć, przyspiesza gojenie się ran, leczy reumatyzm i choroby kobiece. Sok brzozowy bogaty w sole mineralne, potas, magnez, wapń i witaminy z grupy B oczyszcza organizm, wspomaga leczenie wątroby, płuc.Czarny bez – przebywanie w jego pobliżu działa na organizm moczopędnie, rany szybciej się goją. Herbata z jego kwiatów jest skuteczna w leczeniu przeziębień, wzmacnia system immunologiczny.
Dąb – możesz być „silny jak dąb”, jeśli codziennie przez kilkanaście minut będziesz dotykać jego pnia – przekonują specjaliści. Kuracja taka przydaje się przy osłabieniu organizmu. Dąb pobudza krążenie krwi. Wywar z jego kory leczy choroby skórne.
Jarzębina – działa mobilizująco i pozwala pozbyć się nałogów. Zawiera dużo witaminy C, cukrów, kwasów organicznych, pektyn i składników mineralnych.
Związki czynne zawarte w jarzębinie działają moczopędnie, przeciwzapalnie.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|