Modrzew japoński
Nazwa łacińska: Larix kaempferi
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Podkrólestwo – rośliny naczyniowe
Nadgromada – rośliny nasienne
Gromada – nagonasienne
Podgromada – nagonasienne drobnolistne
Klasa – iglaste
Rząd – sosnowce
Rodzina – sosnowate
Podrodzina – modrzewiowe
Rodzaj – modrzew
Gatunek – modrzew japoński
Występowanie: Naturalnym środowiskiem modrzewia japońskiego są góry wulkaniczne na wyspie Honsiu w Japonii.
Opis ogólny: Modrzew japoński jest wysokim drzewem, które osiąga wysokość 35-45m. Jest dużo mniej wrażliwy na wpływy środowiska niż gatunki europejskie, dlatego często pojawia się w parkach.
Zastosowanie: Roślina ozdobna, sadzona w parkach i ogrodach. Wykorzystuje się także cenne drewno modrzewiowe, które służy do produkcji elementów budowy domów i statków.
Cechy morficzne: Kora modrzewia japońskiego jest czerwonawobrązowa. Na długopędach rosną pojedyncze igły, a na krótkopędach igły zebrane są w pęczki. Igły są miękkie, mają kolor szarozielony lub niebieskawozielony, jesienią stają się złocistożółte. Modrzew japoński kwitnie w marcu. Na gałęziach pojawiają się wówczas żółte, okrągłe kwiaty męskie i czerwonawe, szyszeczkowate kwiaty żeńskie. Szyszki żeńskie dojrzewając zmieniają barwę z zielonych lub ciemnożółtych na brunatną. Charakteryzują się wyraźnym odwinięciem na brzegach.
Drewno: Drewno modrzewia japońskiego posiada bardzo jasny biel i ciemnobrązową twardziel. Biel stopniowo ciemnieje. Jest surowcem niezwykle trwałym, stosowane jest w budowie domów i statków.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|