Wierzba wiciowa
Nazwa łacińska: Salix viminalis
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad różowych
Rząd – malpigiowce
Rodzina – wierzbowate
Rodzaj – wierzba
Gatunek – wierzba wiciowa
Występowanie: Wierzba wiciowa występuje naturalnie na terenie całej Europy.
Opis ogólny: Wierzba wiciowa ma formę wyniosłego krzew lub drzewka osiągające do 10m wysokości. Długie gałązki wyrastają z krótkiego pnia. Roślina preferuje tereny wilgotne, nad rzekami i strumieniami. Wykazuje dużą odporność na skrajne warunki klimatyczne, choroby i szkodniki. Ma niskie wymagania glebowe.
Zastosowanie: Wierzba wiciowa jest gatunkiem szybko rosnącym. Posiada wysoki potencjał produkcyjny biomasy, co oznacza, iż idealnie nadaje się do wykorzystania energetycznego oraz przemysłowego. Jest wieloletnim źródłem energii odnawialnej. Ma również zastosowanie w ochronie powietrza, ziemi i wody. Jest wykorzystywana do oczyszczania gleby ze związków toksycznych i metali ciężkich, które wchłania w swoją biomasę. Plantacje wierzby mogą bez szkody dla środowiska utylizować stałe osady ściekowe z oczyszczalni, a dzięki temu owe związki nie przedostają się do wód gruntowych. Korzenie wierzby wychwytują aż około 80% zanieczyszczeń. Roślina ta odgrywa ważną rolę w ochronie środowiska, w rekultywacji gruntu, oczyszczaniu ścieków bytowych. Jest również wykorzystywana do tworzenia pasów zieleni ochronnej, gdyż ogranicza stopień zanieczyszczenia powietrza.
Cechy morficzne: Gałązki wierzby wiciowej są cienkie i wiotkie, mają kolor lekko żółtawy. Młode pędy są srebrzyście owłosione. Liście są bardzo wąskie, podwinięte na brzegach, z wierzchu ciemnozielone i pomarszczone z żółtą żyłką pośrodku. Od spodu są pokryte białym owłosieniem. Jest to roślina dwupienna, tworzy kwiatostany w postaci walcowatych kotków. Kwitnie od marca do maja, przed rozwojem liści.
Drewno: Drewno wierzby wiciowej jest jednym z najważniejszych materiałów koszykarskich, używana jest także wykorzystywane do tworzenia faszyny. Jak w przypadku innych wierzb, tak i w przypadku wierzby wiciowej drewno ma marną jakość, nie nadaje się do wykorzystania w przemyśle.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|