Sumak octowiec
Nazwa łacińska: Rhus typhina
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad różowych
Rząd – mydleńcowate
Rodzina – nanerczowate
Rodzaj – sumak
Gatunek – sumak octowiec
Występowanie: Sumak octowiec to roślina pochodząca z terenu Ameryki Północnej, jednak rozprzestrzeniła się także w niektórych miejscach poza swoim naturalnym środowiskiem występowania. W Polce jest rośliną ozdobną.
Opis ogólny: Sumak octowiec to niskopienne drzewo lub krzew. Osiąga kilka metrów wysokości, ma grube pędy, pokryte włoskami. Jest to roślina łatwa w uprawie, niezbyt wymagająca glebowo, odporna na działanie szkodników i chorób. Preferuje stanowiska słoneczne. Rozmnaża się z nasion.
Zastosowanie: Jest to roślina ozdobna, sadzona w parkach i ogrodach oraz alejach. Ma dekoracyjny pokrój i liście.
Cechy morficzne: Sumak octowiec wytwarza sok mleczny, który pod wpływem powietrza robi się czarny i twardnieje. Jego liście maja około 50cm długości, są złożone z 11-13 mniejszych listków. W okresie jesiennym liście sumaka zmieniają kolor na szkarłatny, pomarańczowy i żółty. Roślina ma płytki, ale rozległy system korzeniowy. Niestety, drzewko bywa często wywracane przez wichury. Sumak wytwarza kwiaty męskie i żeńskie. Małe, drobne kwiaty przypominają kolby i zebrane są w kwiatostany. Drzewo kwitnie w czerwcu i lipcu. Owoce sumaka to drobne pestkowce. Są owłosione, amarantowe, mają kwaśny smak.
Drewno: Drewno sumaka octowca jest żółte lub żółtozielonkawe, wyraźnie słojowane. Z powodu niewielkich rozmiarów rośliny nie ma większego znaczenia użytkowego.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|