Grab pospolity
Nazwa łacińska: Carpinus betulus
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad różowych
Rząd – bukowce
Rodzina – brzozowate
Rodzaj – grab
Gatunek – grab pospolity
Występowanie: Grab pospolity występuje na terenie Europy, na obszarze od Francji po Ukrainę. W Polsce jest najczęściej spotykany na terenach nizinnych, a także na niżej położonych obszarach górskich. Występuje zarówno w lasach liściastych, jak i mieszanych.
Opis ogólny: Grab pospolity jest drzewem, które dorasta do wysokości 25m. Ma miotlastą, gęstą i szeroką koronę. Preferuje świeże, średnio wilgotne gleby wapienne.
Zastosowanie: Grab pospolity to roślina ozdobna, używana do formowania żywopłotów. Często występuje w parkach, idealnie nadaje się do tworzenia bonsai. Drewno grabu ma dużą wartość opałową. Dawniej było wykorzystywane do robienia kół młyńskich, a z gałązek grabu wyrabiano klatki dla ptaków.
Cechy morficzne: Kora grabu pospolitego jest ciemna, ma charakterystyczny siatkowy wzór. Wszystkie gałązki grabu są giętkie, a młode posiadają lekkie owłosienie. Roślina wytwarza pojedyncze liście o kształcie eliptycznym, które jesienią zmieniają barwę na żółtą. Mimo, że grab pospolity jest rośliną jednopienną, wytwarza kwiaty męskie i żeńskie. Owoce grabu to jednonasiennie orzeszki, które dojrzewają od września do października.
Drewno: Beztwardzielowe, ciężkie, twarde, sprężyste i trudne w obróbce.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|