Czeremcha zwyczajna
Nazwa łacińska: Padus avium
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad różowych
Rząd – różowce
Rodzina – różowate
Rodzaj – czeremcha
Gatunek – czeremcha zwyczajna
Czeremcha zwyczajna - Padus avium2 Czeremcha zwyczajna - Padus avium
Występowanie: Czeremcha zwyczajna występuje na całym obszarze Europy, Azji Mniejszej, a także na terenie zachodniej Syberii. Jest rośliną pospolitą w Polsce.
Opis ogólny: Roślina może dorastać do 15m wysokości jako drzewo oraz od 0.5 do 4m wysokości jako krzew.
Zastosowanie: Jest to roślina ozdobna, często spotykana przy drogach i w parkach. Jej jadalną częścią są owoce, z których można robić nalewki, a także stosować jako przyprawę do pierogów. Poza tym, czeremcha ma właściwości lecznicze – liście czeremchy mają działanie odkażające, bakteriobójcze, a kora czeremchy to z kolei środek moczopędny i przeciwreumatyczny.
Cechy morficzne: Czeremcha zwyczajna może rozrastać się w kilka pni. Ma ciemną korę, która po roztarciu nieprzyjemnie pachnie (zapach podobny do migdałów). Liście czeremchy są jasnozielone, wydłużone, nieco skórzaste. Silnie pachną po roztarciu. Białe kwiaty czeremchy zwyczajnej pięknie pachną. Jej kuliste owoce są czarne, błyszczące, a po rozgnieceniu – lepkie.
Drewno: Drewno czeremchy zwyczajnej jest dość twarde, sprężyste, ma drobne słoje. Wykorzystuje się je do produkcji wyrobów stolarskich.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA
|