Kuba - Ludzie i kultura
Etykieta i zwyczaje. Ludzie są weseli i gościnni. Nie obowiązuje praktycznie żadna etykieta. Na każdym kroku nieznajomi będą was witać popularnym „Hola!” – czyli po prostu „cześć”. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i starszych.
Ceny podawane przez sprzedawcę zazwyczaj są zawyżane. Jeśli coś kosztuje 60 peso, po targach cena tego przedmiotu może spaść nawet do 25-30 peso.
Mieszkańcy. Kuba to chyba jedyny kraj na ziemi, w którym nie istnieją sklepy. Owszem, można kupić potrzebne artykuły, jednak sklepy dewizowe działają głównie na obszarach uczęszczanych przez turystów, a ceny przewyższają możliwości finansowe zwykłych Kubańczyków. Kubańczyk zarabia miesięcznie ok. 15-20 euro, a puszka coli (Tropicola) kosztuje ok. 1,5 euro, paczka ciastek ok. 3 euro.
Ogólnie rzecz biorąc typowy Kubańczyk to mocno wyluzowany człowiek, który żyje z dnia na dzień i cieszy się swoim życiem.
Przydatne języki. Hiszpański. W drugiej kolejności angielski, choć niewielu Kubańczyków zna ten język. Nawet przy odprawie paszportowej miałem problemy z porozumieniem się z kubańską urzędniczką.
Radzę przed rozpoczęciem podróży nauczyć się kilku podstawowych zwrotów po hiszpańsku. Jeśli nie znajdziecie na to czasu, pozostaje język migowy.
Święta. Oficjalne święta państwowe to:
1 stycznia – Rocznica Rewolucji, Dzień Wyzwolenia (rocznica triumfu rewolucji w 1959 r.).
1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracujących.
26 lipca – Dzień Buntowniczości Narodowej (rocznica ataku na koszary Moncada w 1953 r.).
10 października – Początek Wojen o Niepodległość (rocznica wybuchu walk wyzwoleńczych w 1868 r.).
Dniami wolnymi od pracy są również: 25 grudnia (Boże Narodzenie) oraz 25 i 27 lipca.
Jedzenie. To, co przyciąga wielu turystów na Kubę to bez wątpienia doskonałe jedzenie. Za dobry obiad w przyzwoitej restauracji w Hawanie zapłacicie od 6 do 10 peso.
Religia. Nie istnieje oficjalna religia. Po wizycie Jana Pawła II sporo mieszkańców przeszło na katolicyzm. Obok katolików żyją tu Świadkowie Jehowy, protestanci, czy wyznawcy ewangelizmu.
Silne wpływy w społeczeństwie ma również religia łącząca bóstwa afrykańskie z wiarą chrześcijańską, tzw. santeria (wyznawcy tej wiary ubierają się od stóp do głów na biało, chcąc podkreślić swoją czystość i prawość).
Co warto przywieźć na pamiątkę. Polecam kubańskie cygara, to obowiązkowy zakup każdego turysty odwiedzającego ten kraj.
Cygara można zakupić w fabryce cygar w Hawanie za normalną cenę, albo przespacerować się kilka razy przed wejściem do fabryki i zakupić cygara po „cenie hurtowej”, co oznacza kupno oryginalnych cygar, kradzionych z fabryki przez jej pracowników, którzy sprzedają je na czarno dla własnego zysku.
Przykładowo: pudełko cygar, za które w sklepie trzeba zapłacić 180-200 peso, na ulicy bez problemu kupicie za 25-30 peso. Należy jednak wiedzieć, że jest to nielegalne (za taki handel grożą surowe kary), więc i sprzedawcy proponujący cygara, robią to bardzo dyskretnie.
Warto też kupić instrumenty muzyczne, drewniane figurki oraz obrazy.
To samo dotyczy rumu, a przeróżne drewniane figurki można kupić za śmieszne pieniądze na targach, ulicach i publicznych plażach.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |