Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
     
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - KULTURA I SZTUKA
   
COUNTRY:
   
   
 
             
    Artysta   Okres twórczości  
       
           
    Rosen, Jan   1854-1936  
             
 
     
 

Pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej, która przeszła na luteranizm. Pierwsze lekcje rysunku pobierał u Franciszka Kostrzewskiego. W latach 1872-1875 uczył się malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium oraz w pracowni Józefa Brandta, a przez następne cztery lata studiował w École des Beaux Arts w Paryżu. Sławę przyniósł mu obraz "Rewia na Placu Saskim przed wielkim księciem Konstantym w 1824 roku", pokazujący przegląd polskiej kawalerii Królestwa Kongresowego. Obraz ten zakupiony przez cara Aleksandra III, zapoczątkował karierę Rosena jako nadwornego malarza dworu petersburskiego (od 1891). Dużo podróżował. Zwiedził Włochy, wracał do Monachium, zamieszkiwał w Paryżu (od 1895), odwiedzał Polskę, w 1907 roku odbył morską podróż do Afryki, w roku 1908 był w Skandynawii. W 1921 roku powrócił do Polski.
Jan Rosen malował głównie obrazy batalistyczne, zwłaszcza z czasów wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Rzadziej malował portrety i sceny rodzajowe, zajmował się także ilustracją książkową. Obrazy Rosena cechuje dbałość o staranność odtworzenia szczegółów uzbrojenia i umundurowania wojsk. Wybierał sceny, w których mógł pokazać przewagę polskiego oręża. Powodował to liczne ataki krytyki oraz zarzuty, że sztuka Jana Rosena nadaje się tylko do użytku szkolnego jako tablice poglądowe do nauki historii. Zapytajmy, czy w tych trudnych czasach, gdy potrzeba mobilizacji sił była bezwzględną potrzebą, artysta mógł malować inaczej?

 
     
       
             
       
             
    Powstańcy z roku 1863
1880. Olej na płótnie. 95 x 176 cm.
Muzeum Narodowe w Krakowie.
  Emilia Plater
?
  Ułani na patrolu
?
             
       
             
    Konkurs pojazdów na Placu Ujazdowskim
1881. Olej na płótnie. 53 x 64 cm.
Muzeum Narodowe w Warszawie.
  Amazonka
1882. Olej na płótnie. 187 x 173 cm cm.
Muzeum Narodowe w Warszawie.
  Manewry
1884. Olej na desce. 25 x 35 cm
Własność prywatna.
             
             
             
         
   
         
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.