Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
Marcin Nawara
Olszówka 337, tel 18 33 16 150

More
img3
ppp
ppp

More
img4
ppp
ppp

More
img2
ppp
ppp

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - KULTURA I SZTUKA
   
COUNTRY:
         
 

Home News
   
Gallery of the World
   
Galerie na świecie
Muzea na świecie
Galerie w Polsce
Muzea w Polsce
   
Artyści
   
Artyści Polscy
Artyści Zagraniczni
Młodzi artyści
   
Historia malarstwa
   
Polskiego
Światowego
   
Nauka malarstwa
   
Wirtualne wycieczki
   
Kultura masowa
   
Wydarzenia
   
Teatr współcześnie
   
Repertuar kin
   
Do poczytania
   
O kulturze
   
Foto Art
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
   
Aukcje
   
Ogłoszenia
   
Inne
   
   
 
   
   
Konrtakt
   
Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne
 
   
Gallery World
   
 
 
Gallery Brama Floriańska
Galerie w Polsce
 
 
   
Kultury świata  
Języki swiata  
Kultura Indian  
   
 
   
   
 
   
 
 
 
 

 Culture News Professional Przekazujemy Państwu podstawową wiedzę na temat teorii kultury, jej przeobrażeń, historii kultury poprzez jej artefakty z elementami historii sztuki, muzyki, teatru czy filmu, a przede wszystkim praktyk komunikacyjnych: muzycznych, plastycznych, teatralnych, audiowizualnych.

 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
 Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 

 Lista najważniejszych bitew w historii świata

Zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej z 1920 r. uchroniło Europę przed rozlaniem się rewolucji komunistycznej na cały kontynent. Bo taki był cel Armii Czerwonej. Leninowski plan eksportu rewolucji poległ jednak pod Warszawą, dlatego zwycięstwo Polaków jest uznane za jedną z 22 najważniejszych bitew w historii świata. Oto ich lista.

- Bitwa pod Maratonem 12 września 490 r. p.n.e. starło się 25 tys. żołnierzy perskich i około 10 tys. Ateńczyków. Grecy odnieśli druzgocące zwycięstwo i zapobiegli podbojowi Aten. W ten sposób najprawdopodobniej uchronili całą kulturę grecką.
- Porażka Aten w wojnie z Syrakuzami W roku 415 p.n.e. Ateńskie Zgromadzenie Ludowe postanowiło wysłać na Sycylię potężny kontyngent. W ten sposób Ateny uzyskałyby kontrolę nad uprawami zboża, w które zaopatrywali się ich wrogowie: Korynt i Sparta. Na początek ateńska flota zablokowała miasto Syrakuzy. Te wsparli m.in. Spartanie. Klęska Aten przyszła w 413 r. p.n.e. Najpierw w bitwie morskiej stracili prawie całą flotę, a potem na lądzie poległo 50 tys. żołnierzy ateńskich.
- Bitwa pod Arbelą W 331 r. p.n.e. wojska Aleksandra Macedońskiego rozbiły w puch wojska króla Persji Dariusza III. To otworzyło Aleksandrowi drogę do zajęcia Persji i utworzenia wielkiego imperium sięgającego od Grecji po Indie.
- Bitwa pod Metaurusem W 207 r. p.n.e. naprzeciwko siebie stanęło 37 tys. żołnierzy rzymskich i 30 tys. Kartagińczyków. Bitwa toczyła się o dominację w basenie Morza Śródziemnego. Batalię wygrali Rzymianie, którzy kilkanaście lat później zburzyli Kartaginę i przejęli wszystkie jej kolonie.
- Bitwa w Lesie Teutoburskim W 9 r. Germanie zwabili w pułapkę rzymskie legiony i wybili około 20 tys. żołnierzy. W wyniku tej klęski cesarstwo straciło tereny na wschód od Renu.
- Bitwa na Polach Katalaunijskich 7 września Rzymianie powstrzymali atak Hunów, którzy od roku pustoszyli północne prowincje cesarstwa.
- Bitwa pod Tours 25 października 732 r. wojska pod dowództwem króla frankijskiego Karola Młota powstrzymały marsz Arabów do centrum Europy.
- Bitwa pod Hastings 14 października 1066 r. armia Wilhelma Zdobywcy pokonała broniących się Anglosasów i Normanowie podbili Anglię.
- Oblężenie Orleanu 29 kwietnia 1429 r. wojska francuskie pod dowództwem Joanny d'Arc przyszły z odsieczą broniącemu się przed Anglikami miastu. Był to zwrot w wojnie stuletniej, bo Francuzom udało się przejąć inicjatywę i odzyskać tereny zajęte przez najeźdźców.
- Klęska hiszpańskiej armady 29 lipca 1588 r. flota angielska pokonała okręty Wielkiej Armady. Od tego momentu Anglicy rozpoczęli panowanie na morzach świata.
- Bitwa pod Blenheim 13 sierpnia 1704 r. wojska francusko-bawarskie przegrały ze sprzymierzonymi siłami Anglii, Austrii i Niderlandów. Był to punkt zwrotny w walce o sukcesję hiszpańską, a klęska Francji położyła jej kres dominacji w Europie.
- Bitwa pod Połtawą 8 lipca 1709 r. wojska szwedzkie przegrały z armią rosyjską. Efektem klęski był kres jej panowania w basenie Morza Bałtyckiego.
- Kapitulacja armii angielskiej pod Saratogą W 17 października 1777 r. wojska amerykańskie pokonały Anglików. Był to punkt zwrotny wojny o wyzwolenie Stanów Zjednoczonych.
- Bitwa pod Valmy 20 września 1792 r. zmęczonym i osłabionym czerwonką wojskom francuskim udało się zatrzymać ofensywę austriacko-pruską. Uchroniło to Francję przed nieuchronną klęską.
- Bitwa pod Waterloo 18 czerwca 1815 r. wojska sprzymierzonych ostatecznie pokonały siły Napoleona, który potem został zesłany na Wyspę św. Heleny, gdzie spędził resztę życia. Zwycięskie mocarstwa podpisały Traktat Wiedeński, który ustalił porządek w Europie.
- Bitwa pod Sedanem 2 września 1870 r. wojska pruskie rozbiły armię francuską i dały początek potęgi Prus. To był pierwszy tzw. blitzkrieg, czyli szybka wojna. Prusy pokonały Francję w kilka tygodni.
- Bitwa nad Marną 5-9 września 1914 r. wojskom francuskim udało się zatrzymać nacierające siły niemieckie. W ten sposób nie powiódł się plan szybkiego wyeliminowania Francji z I Wojny Światowej.
- Bitwa pod Stalingradem 1942-1943. W rzeczywistości była to kampania składająca się z kilku faz. Zakończyła się klęską Niemiec. Od tego momentu Armia Czerwona przeszła do ofensywy.
- Bitwa o Midway 4 czerwca 1942 r. na Pacyfiku walczyły siły morskie USA i Japonii. Miażdżące zwycięstwo odnieśli Amerykanie i od tego momentu przejęli inicjatywę w walkach na Oceanie Spokojnym.
- Bitwa o El-Alamein Od 1 do 31 lipca niemiecko-włoskie wojska Afrika Korps pod dowództwem gen. Erwina Rommla walczyły z brytyjską 8. Armią dowodzoną przez Claude'a Auchinlecka. Batalia nie przyniosła rozstrzygnięcia, ale zatrzymała ofensywę państw Osi.
- Bitwa pod Kurskiem 5-16 lipca 1943 r. rozegrała się największa bitwa pancerna II Wojny Światowej. Była to ostatnia próba przejęcia przez III Rzeszę inicjatywy na froncie wschodnim. Zakończyła się klęską Niemców i spowodowała szybki marsz Armii Czerwonej na Zachód.

Przełomowe bitwy w historii świata – umowna lista bitew, które zaważyły na losie ludzkości. Można zatem zaliczyć do niej dane starcie, jeśli możliwy odwrotny jego przebieg dokonałby gruntownego przewrotu w dziejach świata. Listę 15 przełomowych bitew stworzył Edward Shepherd Creasy w książce o takim tytule w 1851 roku, a o kolejne uzupełniali ją dalsi autorzy, m.in. o trzy bitwy uzupełnił ją brytyjski polityk, dyplomata i pisarz, Edgar Vincent D'Abernon. Można dodać do niej także walki z okresu II wojny światowej.

Zdaniem D'Abernona, 18. przełomową bitwą była Bitwa Warszawska, podczas której polskie wojska zatrzymały ofensywę Armii Czerwonej i zmusiły ją do odwrotu. Dzięki zwycięstwu Polaków rewolucja komunistyczna nie rozprzestrzeniła się na południową i zachodnią Europę.

Wyliczenia przełomowych bitew w historii świata są subiektywne i zależą w dużej mierze od poglądów i stanu wiedzy historycznej poszczególnych autorów. Oryginalna lista Creasy'ego prezentuje typowy dla brytyjskiej epoki wiktoriańskiej eurocentryczny, a zwłaszcza anglocentryczny punkt widzenia, ze szczególnym uwzględnieniem bitew z czasów nowszych dla piszącego. Lista Creasy'ego stanowiła punkt wyjścia dla wielu innych autorów, publikujących dalsze zestawienia.

Przełomowe bitwy

Podane przez Edwarda Shepherda Creasy'ego

Według książki Edwarda Sheparda Creasy'ego The Fifteen Decisive Battles of the World: from Marathon to Waterloo (z ang. Piętnaście przełomowych bitew świata: od Maratonu do Waterloo) opublikowanej w 1851 roku.

L.p. Bitwa Data Zwycięzca Pokonany znaczenie
1 Bitwa pod Maratonem 490 p.n.e. Ateny, Plateje Persja zatrzymanie ekspansji Persów na Grecję
2. Wyprawa sycylijska 413 p.n.e. Syrakuzy Ateny udaremnienie ekspansji Aten na Sycylię
3. Bitwa pod Gaugamelą 331 p.n.e. Macedonia Persja upadek imperium Achemenidów
powstanie Imperium Aleksandra Wielkiego
4. Bitwa nad Metaurusem 207 p.n.e. Republika rzymska Kartagina początek rzymskiej hegemonii na Morzu Śródziemnym
5. Bitwa w Lesie Teutoburskim 9 września 9 n.e. Cheruskowie (Germanie) Cesarstwo rzymskie zatrzymanie ekspansji Rzymu w Germanii
6. Bitwa na Polach Katalaunijskich 20 czerwca 451 Cesarstwo zachodniorzymskie
Wizygoci
Hunowie
Ostrogoci
zatrzymanie ekspansji Hunów
7. Bitwa pod Poitiers 25 października 732 Frankowie Arabowie zatrzymanie ekspansji Kalifatu Arabskiego na Europę
8. Bitwa pod Hastings 14 października 1066 Normanowie Anglosasi Normanowie rządzą Anglią
9. Oblężenie Orleanu 12 października 1428
– 8 maja 1429
Francja Anglia Koniec ekspansji Anglików
przełom w wojnie stuletniej
10. Klęska Wielkiej Armady 8 sierpnia 1588  Anglia
 Zjednoczone Prowincje
 Hiszpania
 Portugalia
zakwestionowanie hegemonii hiszpańskiej na morzach
pierwszy krok na drodze do budowy Imperium Brytyjskiego
11. Bitwa pod Blenheim 13 sierpnia 1704 Wielka Koalicja:
Anglia,
Austria,
 Zjednoczone Prowincje
Francja,
Bawaria
zatrzymanie ekspansji Francji Ludwika XIV
12. Bitwa pod Połtawą 8 lipca 1709  Carstwo Rosyjskie  Szwecja punkt zwrotny w III wojnie północnej: koniec potęgi szwedzkiej a Rosja przejmuje inicjatywę strategiczną
13. Bitwa pod Saratogą 17 września
– 8 października 1777
 Trzynaście kolonii  Wielka Brytania USA potwierdzają swoją niepodległość w wojnie z Wielką Brytanią
14. Bitwa pod Valmy 20 września 1792 Francja  Królestwo Prus
Austria-Habsburgowie
obrona rewolucyjnej Francji przed monarchiami interweniującymi
15. Bitwa pod Waterloo 18 czerwca 1815  Królestwo Prus
 Wielka Brytania
 Niderlandy
Królestwo Hanoweru
Francja definitywny koniec panowania Napoleona Bonaparte i Cesarstwa Francuskiego

Dodane przez Edgara Vincentego D'Abernona

L.p. Bitwa Data 1 strona – zwycięzca 2 strona – pokonany znaczenie
16. Bitwa pod Sedanem 1 września 1870  Królestwo Prus Francja koniec panowania Napoleona III i Cesarstwa Francuskiego
powstanie II Rzeszy Niemieckiej
17. I bitwa nad Marną 5–9 września 1914  Francja
 Wielka Brytania
 Cesarstwo Niemieckie obrona Paryża i zatrzymanie ekspansji niemieckiej w I wojnie światowej
18. Bitwa Warszawska 12–25 sierpnia 1920  II Rzeczpospolita  Rosyjska FSRR
 Ukraińska SRR
zatrzymanie ekspansji bolszewickiej w Europie przez Polskę na 21 lat → Traktat ryski

Dodane przez Josepha Mitchella

W 1964 amerykański historyk Joseph B. Mitchell opublikował książkę Twenty Decisive Battles of the World (z ang. Dwadzieścia decydujących bitew świata) z pięcioma dodatkami do listy Creasy'ego:

L.p. Bitwa Data 1 strona – zwycięzca 2 strona – pokonany znaczenie
16. kampania na Missisipi luty 1862 –
lipiec 1863
 Stany Zjednoczone  Stany Skonfederowane przełom w wojnie secesyjnej → początek upadku Stanów Południowych
17. Bitwa pod Sadową 3 lipca 1866  Królestwo Prus  Cesarstwo Austrii
Saksonia
koniec dominacji Austrii w Związku Niemieckim → powstanie Związku Północnoniemieckiego pod hegemonią Prus
18. I bitwa nad Marną 5–9 września 1914  Francja
 Wielka Brytania
 Cesarstwo Niemieckie obrona Paryża, zatrzymanie ekspansji niemieckiej w I wojnie światowej (także na liście d'Abernona)
19. bitwa o Midway 4–7 czerwca 1942  Stany Zjednoczone  Japonia koniec ekspansji japońskiej na Oceanie Spokojnym → USA przejmuje inicjatywę w II wojnie światowej na Pacyfiku
20. Bitwa stalingradzka 23 sierpnia 1942 –
2 lutego 1943
 ZSRR  III Rzesza
 Włochy
 Rumunia
 Węgry
 Chorwacja
definitywne zatrzymanie ekspansji niemieckiej → inicjatywę w II wojnie światowej przejmuje ZSRR

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
Nr. 3          
  Kultura i sztuka

Przekazujemy Państwu podstawową wiedzę na temat teorii kultury, jej przeobrażeń, historii kultury poprzez jej artefakty z elementami historii sztuki, muzyki, teatru czy filmu, a przede wszystkim praktyk komunikacyjnych: muzycznych, plastycznych, teatralnych, audiowizualnych.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
Nr. 2          
  Kultura i sztuka

Przekazujemy Państwu podstawową wiedzę na temat teorii kultury, jej przeobrażeń, historii kultury poprzez jej artefakty z elementami historii sztuki, muzyki, teatru czy filmu, a przede wszystkim praktyk komunikacyjnych: muzycznych, plastycznych, teatralnych, audiowizualnych.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
Nr. 1          
  Kultura i sztuka

Przekazujemy Państwu podstawową wiedzę na temat teorii kultury, jej przeobrażeń, historii kultury poprzez jej artefakty z elementami historii sztuki, muzyki, teatru czy filmu, a przede wszystkim praktyk komunikacyjnych: muzycznych, plastycznych, teatralnych, audiowizualnych.

   
Fot. GMI
        Czytaj>
 
   
   
 
 
 
News - Kultura i sztuka
 
   
News - News  
News - News  
News - News  
   
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
         
 
 
 Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.