Rozmnażanie kanarków
Jeżeli chcemy rozmnażać nasze kanarki, należy się do tego odpowiednio przygotować. Już przed rozpoczęciem lęgów, trzeba wprowadzić pewne zmiany w żywieniu oraz warunkach utrzymania ptaków (bogatsze pożywienie, wzrost temperatury, wydłużanie dnia świetlnego). Jeżeli chodzi o żywienie, dobrze jest wprowadzić skiełkowany rzepik, czy sypką mieszankę, składającą się z jajka ugotowanego na twardo, maku i pokruszonego biszkoptu. Przy prowadzeniu lęgów, ważny jest odpowiedni dobór par: nie możemy łączyć osobników blisko spokrewnionych, słabych i chorych, jak również ptaków o takich samym upierzeniu. Należy również obserwować ptaki, czy zaakceptowały się, jeżeli nie, najprawdopodobniej nic z tego nie wyjdzie i musimy znaleźć innego partnera do kojarzenia.
Klatki powinny być zaopatrzone w koszyczki gniazdowe.
Kanarki rozpoczynają budowę gniazda już w lutym lub w marcu, trwa to kilka dni. Ptaki zaczynają składać jaja 3-6 dni od pierwszej kopulacji. Samica w dwudniowych odstępach czasu znosi 2-4 jaja i zaczyna je od razu wysiadywać (w naturze samiczka zaczyna wysiadywać jaja po złożeniu ostatniego). Aby uniknąć nierównego „startu” piskląt (młodsze będą miały mniejsze szanse na przeżycie w wyniku silnej konkurencji o pokarm ze starszym rodzeństwem), niektórzy hodowcy zabierają pierwsze dwa jaja i zastępują je jajami sztucznymi (można je kupić w sklepie zoologicznym) lub niezapłodnionymi jajami z poprzednich lęgów. Najlepiej jest zabierać je rano, między godziną 7 a 9. Zabrane jaja przechowuje się w pudełku z watą. Wieczorem, w dniu, w którym samica złoży ostatnie jajo (czasem ciężko jest to wyczuć), zabieramy sztuczne jaja, a na ich miejsce wkładamy prawdziwe. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić delikatnych jajek. Dzięki temu młode wyklują się jednocześnie. Wysiadywanie jaj trwa 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po 14 dniach od wyklucia, choć jeszcze przez 2, 3 tygodnie przebywają z rodzicami we wspólnej klatce. Oddzielamy je od rodziców, gdy już samodzielnie jedzą mieszankę jajeczną oraz ziarno, a na ich głowach nie widać już puchu.
Najłatwiejszą i najnaturalniejszą metodą rozmnażania jest umieszczenie pary kanarków w dużej klatce przez cały okres lęgów.
Często stosowaną metodą jest umieszczanie samca z samicą do czasu, aż ta zniesie 2-3 jaja, a następnie przenoszenie go do klatki z inną samicą.
Niektórzy hodowcy stosują lęgi grupowe – umieszczają 3-4 samice z samcem w dużej klatce. Jest to jednak mało polecana metoda, ponieważ walki samic powodują straty w lęgach.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE 7 ADAM NAWARA |