Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - JASKINIE EKSPLORACJA
   
COUNTRY:
         
 
   
   
Magazine
   
Home news
   
Info
   
Historia
   
Multimedia
   
Galerie
Podcast
Wideo
   
Ogłoszenia
   
Promowane
   
Materiały edukacyjne
   
   
 
   
   
Klub GMI
   
   
Kontakt
   

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
   
   
   

 

 
Eksploracja - jaskinie
     

Eksploracja jaskinie to dział poświecony amatorskiej i zawodowej eksploracji jaskiń. Poznaj najciekawsze miejsca, urokliwe, delikatne ekosystemy, jak i miejsca zapewniające maximum emocji.

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
Jaskinie Polski

Jaskinie w Polsce występują głównie na obszarach gór i wyżyn południowej części. Nieliczne jaskinie istnieją też na Niżu Polskim, od wybrzeży Bałtyku po przedpola wyżyn na południu Polski.

Największa ilość jaskiń z wszystkich poznanych to jaskinie krasowe, co jest związane z geologią terenów występowania jaskiń. Liczba jaskiń z roku na rok jest coraz większa co jest wynikiem intensywnych poszukiwań, prowadzonych przez liczne kluby jaskiniowe z całej Polski.

Największe rejony występowania ze względu na ilość obiektów jaskiniowych to:

Jura Krakowsko-Wieluńska – ok. 1500 jaskiń krasowych
Tatry – ok. 800 jaskiń krasowych
Karpaty fliszowe – ok. 500 jaskiń pseudokrasowych
Rejon Świętokrzyski – ok. 130 jaskiń głównie krasowych
Sudety – ok. 110 jaskiń głównie krasowych
Niecka Niedziańska – ok. 100 jaskiń kras gipsowy
Pieniny – ok. 50 jaskiń krasowych

Niecka Nidziańska

Teren Niecki Nidziańskiej rozciągający się ponad ujściem Nidy do Wisły po wschodniej i zachodniej stronie jest obszarem występowania znacznych pokładów kredowych, w tym i gipsów, w których to wytworzyły się jaskinie. W odróżnieniu od wapieni gipsy są rozpuszczane w wodzie bez udziału dwutlenku węgla co znacznie przyśpiesza procesy krasowienia. Ponadto gipsy są materiałem dość miękkim i mocno hydrofobowym, samoistnie chłonącym wilgoć, to powoduje zwiększenie jego objętości (pęcznienie). Skutkiem czego powstają znaczne naprężenia powodujące fałdowanie i pękanie pokładów gipsu wzdłuż warstw gdzie dostaje się woda krążąca.

Te wszystkie czynniki mają olbrzymie znaczenie na nietrwałość form krasu gipsowego tym samym na ich wiek. Dochodzi dość często do dużych obrywów w korytarzach tych jaskiń i zapadania się terenu nad nimi, wtedy powstają powierzchniowe formy krasu takie jak leje krasowe czy ślepe dolinki. Dlatego też jaskinie gipsowe z reguły są bardzo młode. Te same czynniki, które powodują ich powstanie po niedługim czasie doprowadzają do ich samozniszczenia. Najlepszym przykładem tych mechanizmów jest największa jaskinia polskiego krasu gipsowego, Jaskinia Skorocicka.

Największe skupiska jaskiń gipsowych to: Dolina Skorocicka, Dolina Aleksandrowska, okolice Siesławic i Skotnik Górnych oraz Gacki. Łącznie poznano i zinwentaryzowano ponad 100 obiektów jaskiniowych. W większości są to jaskinie bardzo małe, niektóre obecnie niedostępne z powodu zawalenia.

nr nazwa jaskini dług/m deniw/m
1 Skorocicka – Skorocice 352 5
2 W Marzęcinie 250 1
3 Sawickiego, koło Buska Zdroju 173 3
4 W Aleksandrowie 163 4
5 W Skorocicach u Ujścia Doliny – Skorocice 122 4,5
6 W Gackach – Gacki 115 2
7 Pod Świecami – Podmaleniec 106 7
8 Dzwonów – Skorocice 91 5
9 Stara – Skorocice 86 3
10 Ucho Olki – Skorocice 79 9
11 Lisia – Skotniki 75 2
12 Na Kontakcie, J. Pod Wygódką – Aleksandrów 75 1,5
13 Flisa – Aleksandrów 71 5
14 Chotelecka – Chotelek Zielony 69 8
15 Górna – Skorocice 61 4

Rejon Świętokrzyski

Jaskinie krasowe regonu kieleckiego utworzyły się głównie w skałach węglanowych, wapieniach dewońskich i jurajskich. Dwa główne rejony występowania jaskiń to okolice Kielc i same Kielce oraz okolice Chęcin. Większość znanych jaskiń została odkryta podczas eksploracji wapieni, otwory są sztuczne i znajdują się w nieczynnych już kamieniołomach.

Największym skupiskiem obiektów jaskiniowych choć nie największych jest kamieniołom na Kadzielni w Kielcach – jest tam 26 jaskiń i schronisk podskalnych. Następne skupisko znajduje się w kamieniołomach w Jaworzni koło Kielc, gdzie istnieje 10 jaskiń. Ważnym rejonem występowania jaskiń jest również Góra Miedzianka -9 jaskiń. Występują też jaskinie w okolicy Góry Milechowskiej koło Małogoszcza oraz w Podgrodziu koło Ćmielowa. Jaskinie krasowe tego regionu stanowią ok. 70 procent wszystkich, a łączna ilość obiektów jaskiniowych to 132. Pozostałe obiekty to jaskinie niekrasowe o niewielkiej długości. Jaskinie pseudokrasowe powstały w wyniku innych procesów niż krasowe. Najdłuższa to Jaskinia Ponurego na Kamieniu Michniowskim o długości 25 m.

Jaskinie niekrasowe utworzyły się głównie w piaskowcach północnej części Gór Świętokrzyskich w okolicach Niekłania oraz Skarżyska-Kamiennej i Starachowic.

nr nazwa jaskini dług/m deniw/m
1 Cheliosiowa Jama, Jaworznicka – Góra Kopaczowa 3670 61
2 Pajęcza – Góra Kopaczowa, Jaworznia 1183 25,5
3 W Sztolni Zofia – Miedzianka 279 23
4 W Sztolni Teresa – Miedzianka 270 16
5 Raj – Wzgórze Malik, Dobrzączka 240 9,5
6 Szczelina na Kadzielni, Kielce 200 21
7 Zbójecka w Łagowie 160 22
8 Prochownia, Odkrywców – Kadzielnia, Kielce 111 15
9 Gwarecka 84 21

Pieniny

Pieniny wchodzą w skład pienińskiego pasa skałkowego ciągnącego się łukiem o długości ok. 600 km z okolic Wiednia po Ruś Zakarpacką. Cechą charakterystyczną tej formacji geologicznej jest bardzo mała szerokość nie przekraczająca kilku kilka kilometrów i budowa bryłowo-łuskowa. Łuk pasa skałkowego wydaje się nie mieć ciągłości i na powierzchni uwydatnia się w formie poprzerywanych gniazd skalnych.

Polska część tego pasa zbudowana jest ze skał węglanowych okresu jurajskiego i kredy głównie są to wapienie i margle. Na skutek bardzo skomplikowanych i wielokrotnych ruchów tektonicznych budowa geologiczna tej formacji jest bardzo złożona i stanowi jedną z większych zagadek budowy ziemi. Polskie Pieniny ze względu na znaczną wyniosłość turni skalnych są bardzo ciekawe krajobrazowo. Największe skupisko jaskiń pienińskich to część południowo-wschodnia Pienin Właściwych, pomiędzy Sokolicą a Trzema Koronami wraz z przyległymi wzniesieniami i zboczami. W okresie od 1993 roku zinwentaryzowano tu 24 jaskinie. Pienińskie jaskinie nie są zbyt duże ale stanowią dużą ciekawostkę, pomimo to nie jest możliwe ich zwiedzanie. Otwór jaskini Walusiowej Jamy jest jednym z największych w Polsce, ma rozmiary: szerokość 10 m, wysokość 8 m.
Pieniński Pas Skałkowy  

W całych Pieninach wraz ze słowacką częścią znanych jest niespełna 50 jaskiń, największą jest Aksamitka o długości 335 m. Na wzmiankę zasługuje też Jaskinia Obłazowa w Przełomie Białki (część pienińskiego pasa skałkowego), w której podjęte na nowo wykopaliska archeologiczne doprowadziły do sensacyjnych odkryć dotyczących zamieszkującego tu człowieka pierwotnego.

nr nazwa jaskini dług/m deniw/m
1 W Ociemnem 206 48
2 Pienińska 101 18
3 Nad Polaną Sosnówką 94 16
4 W Dziurawej Skale 70 17
5 W Szaflarach 43 6
6 Walusiowa Jama 32 8

Sudety

Dwa największe sudeckie skupiska jaskiń to Sudety Kłodzkie i Góry Kaczawskie. W Sudetach większość jaskiń to jednak jaskinie krasowe choć góry te generalnie nie budują skały węglanowe. Jaskinie krasowe Sudetów są ściśle związane ze zjawiskami krasowienia wapieni i dolomitów oraz ich zmetamorfizowanych form - marmurów. Formy te występują w Sudetach w postaci soczew i bloków zanurzonych w olbrzymich masach skał krystalicznych niekrasowiejących.

Większość jaskiń krasowych Sudetów to obiekty dość małe i niezbyt głębokie, tylko kilka jaskiń osiąga długość przekraczającą 200 m i zbliża się do głębokości 100 m. Jest to właśnie ściśle związane z opisaną budową geologiczną i małą miąższością skał węglanowych. Najbardziej sprzyjające warunki do powstania dużej jaskini zaistniały na zboczach Śnieżnika gdzie znajduje się największa sudecka jaskinia Niedźwiedzia.

W Sudetach są też jaskinie niekrasowe występują one głównie w piaskowcach kwarcytowych Gór Stołowych i na Pogórzu Kaczawskim. Istnieją tez niewielkie jaskinie na terenie Karkonoszy w pokładach skał granitowych.

Jaskinie okolic Szczelińca i Szczytnika są związane z ruchami osuwiskowymi dużych pakietów skalnych o znacznej miąższości zalegających na nierozpuszczalnych marglach co sprzyja powstawaniu próżni skalnych. Dodatkowo na procesy tworzenia się jaskiń i rozległych szczelinowych korytarzy oraz kanałów wpływa sytuacja hydrogeologiczna podłoża i denudacja chemiczna ciężkich pakietów skalnych.

Krasowe jaskinie sudeckie a w szczególności okolic Śnieżnika Kłodzkiego były przedmiotem zainteresowania od czasów średniowiecznych od kiedy eksploatowano tu występujące złoża żelaza, srebra i miedzi. Złoża te zalegały w miejscach kontaktu z marmurami, gdzie natrafiano na jaskinie wypełnione pokładami nacieków kalcytowych często okruszcowanych związkami metalicznymi.

nr nazwa jaskini dług/m deniw/m
1 Niedźwiedzia w Kletnie – Sudety Kłodzkie 2230 69
2 Z Filarami-Prosta – Góry Kamienne (Kochanów) 568
3 Jaskinia Gwiaździsta – Góry Kaczawskie 562 65
4 Radochowska – Sudety Kłodzkie 502
5 Szczelina Wojcieszowska – Góry Kaczawskie 440 113
6 Na Ścianie – Sudety Kłodzkie 250 21
7 Jaskinia Nowa – Góry Kaczawskie 232 49
8 Imieninowa – Góry Kaczawskie 170 58
9 Złota Sztolnia – Góry Bystrzyckie, Zieleniec 170 20
10 Błotna – Góry Kaczawskie 155 40
11 Jasna – Góry Kaczawskie 146 95
12 Kryształowa – Góry Kaczawskie 130 30
13 Z Rondami – Góry Kamienne (Kochanów) 124 5

Beskidy

Beskidy i Pogórze wchodzące w skład Karpat Zewnętrznych posiadają budowę płaszczowinową i są zbudowane ze skał osadowych takich jak piaskowce, łupki, zlepieńce oraz margle, generalnie zwanymi fliszem. Stąd spotykane nazwy: Karpaty fliszowe i jaskinie fliszowe. Ze względu na geologię i tektonikę tego terenu wyróżnia się jednostki: skolska, podśląska, śląska oraz dukielska zwana też magurską.

We wszystkich wymienionych jednostkach odnotowano niespełna 500 jaskiń i schronisk skalnych, z czego ponad połowa znajduje się w obrębie płaszczowiny magurskiej czyli we wschodniej części.

Geneza powstawania jaskiń fliszowych jest zupełnie inna niż w przypadku jaskiń krasowych i wynika z odmiennych procesów doprowadzających do ich powstania, zwanych zjawiskami pseudokrasowymi.Tworzenie się i rozwój jaskiń fliszowych jest przede wszystkim związane z ruchami masowymi skał i powstawaniem osuwisk.

Okolice otworu Mrocznej  

Pozostałymi czynnikami współdziałającymi równolegle są procesy wietrzenia fizycznego i chemicznego, erozja wodna polegająca na wypłukiwaniu ziaren minerałów tworzących skały (sufozji).

Jaskinie fliszowe ze względu na genezę można podzielić na grawitacyjne, są to jaskinie osuwiskowe, odprężeniowe i obrywowe, druga grupa to jaskinie erozyjno-wietrzeniowe. Najbardziej typową i najczęściej występującą formą jaskiń są jaskinie szczelinowe, rumowiskowe, rozpadlinowe. Oprócz tego spotykamy też schroniska jaskiniowe podskalne oraz jaskinie warstwowe (powstałe pomiędzy warstwami skał).

Rozmieszczenie jaskiń z podziałem na części Beskidów i pogórzy:

- Beskid Śląski ok. 135
- Beskid Niski ok. 120
- Beskid Sądecki ok. 65
- Beskid Mały i Makowski ok. 25
- Beskid Żywiecki i Kotlina Żywiecka ok. 10
- Beskid Wyspowy ok. 17
- Gorce ok. 5
- Bieszczady 4
- pogórza i Góry Sanocko-Turczańskie ok. 80

nr Nazwa jaskini dług/m deniw/m
1 Wiślańska – Beskid Śląski 2275 41
2 Mecharska – Beskid Śląski 1830 55,3
3 W Trzech Kopcach – Beskid Śląski 1254 32,6
4 Słowiańska-Drwali Beskid Niski 601 23,8
5 Dująca – Beskid Śląski 582 18
6 Głęboka w Stołowie – Beskid Śląski 554 25
7 Oblica – Beskid Żywiecki 436 21,1
8 Zbójecka w Łopieniu – Beskid Wyspowy 433 19
9 Diabla Dziura w Bukowcu – Pogórze Rożnowskie 365 42,5
10 Niedźwiedzia – Beskid Sądecki 340 28
11 Ali Baby w Klimczoku – Beskid Śląski 328 25
12 Malinowska Studnia – Beskid Śląski 324 18,1
13 Mysiorowa Jama w Zagórzu – Beskid Makowski 282,5 11,8
14 Malinowska – Beskid Śląski 247 23,2
15 Ostra – Beskid Śląski 200 35,22
16 Mroczna – Beskid Niski 198 15,5
17 Gangusiowa Jama – Beskid Niski 190 11
18 Lodowa Szczelina – Beskid Niski 166 11,5
19 Dziurawa – Beskid Mały 160 8,5
20 Złotniańska – Beskid Sądecki 155 12
21 Latających Kamieni – Beskid Wyspowy 150 15

Jura

Wyżyna Krakowsko-Wieluńska to malownicza kraina występowania licznych ostańców skalnych i jaskiń. Ciągnie się pasem do 20 km szerokości na odcinku 160 km w kierunku północno-zachodnim, z okolic Krakowa po Wieluń. Teren ten jest częścią większej jednostki geograficznej – Wyżyny Śląsko-Krakowskiej. Kraina ta potocznie nazywana jest Jurą.

Wyżyna Krakowsko-Wieluńska w przeważającej części zbudowana jest z nachylonej ku północy płyty głównie wapieni górnojurajskich o miąższości ok. 400 m. zapadającej się pod pokrywą młodszych osadów kredowych. Maksymalna wysokość wzniesień osiąga tu niewiele ponad 500 m. npm.
Wierzchowska Górna  

Zdecydowaną rolę w kształtowaniu rzeźby tego regionu odegrały procesy krasowe. Na terenie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej jest znanych obecnie ok. 1500 jaskiń i schronisk. Większość jaskiń to obiekty o niewielkiej długości do kilku metrów. Liczba jaskiń systematycznie rośnie a w ostatnich latach odkryto wiele nowych, w tym największą Wierną. Odkryto też nowe partie w wielu znanych wcześniej jaskiniach.

nr nazwa Jaskini dług/m deniw/m
1 Wierna 1027 30
2 Wierzchowska Górna 975 25
3 Szachownica I 690 14
4 Brzozowa 645 18
5 Twardowskiego 500 17
6 Pod Skiprzepą 450 9
7 Piętrowa Szczelina 428 45
8 Józefa 402 41,7
9 Koralowa 375 35.5
10 Pod Bukami I II 344 25
11 Studnisko 337 77,5
12 Nietoperzowa 326 23
13 Łokietka 320 7
14 Szachownica II 297
15 Smocza Jama 276 15
16 Szeroki Aven 270 59
17 Kryspinowska 255 5
18 Olsztyńska i Wszystkich Świętych 240 24
19 Wiercica 220 31
20 Szeptunów Szmaragdowa 218 23
21 Ciemna 209
22 Kryształowa 200 14
23 Mąciwody 195 23
24 Zbójecka 189 15
25 Towarna i Dzwonnica 183
26 Januszkowa Szczelina 180 56
27 Głęboka 175 16
28 Racławicka 168 26
29 Jama Ani 158 30
30 Zegar 155
31 Ciasny Aven 150 37
32 W Straszykowej Górze 150 21
33 W Zielonej Górze 150 9

Tatry

Polskie Tatry Zachodnie są rejonem występowania największych krasowych jaskiń Polski, które utworzyły się w skałach węglanowych, głównie w wapieniach i dolomitach. Skały węglanowe tworzą północną otoczkę trzonu krystalicznego Tatr Wysokich i wchodzą w skład dwóch płaszczowin, wierchowej i reglowej.

Największe skupiska jaskiń tatrzańskich to: Czerwone Wierchy, Kominiarski Wierch, Dolina Kościeliska z Wąwozem Kraków, Dolina Małej Łąki, Dolina Chochołowska oraz Dolina Bystra. Na terenie Polskich Tatr Wysokich jest też kilka małych jaskiń szczelinowych.

W ostatnich latach wyeksplorowano kilka znaczących jaskiń w słowackiej części Tatr Wysokich w Szerokiej Jaworzyńskiej, gdzie również występują skały węglanowe. Obecnie najdłuższą jaskinią całych Tatr jest jaskinia Księżycowy Cień leżąca po stronie słowackiej.

Największe jaskinie Tatr Słowackich

1. Księżycowy Cień o długości ok. 29, 5 km i głębokości 451 m,
2. Jaworzynka o długości ok. 10, 5 km i głębokości 477m,
3. Czarnogórska Jaskinia o długości ok. 2,3 km i głębokości 232m.

Obecnie w Tatrach Polskich znanych jest ponad 800 jaskiń, łączna ich długość to niespełna 130 km. Poniżej aktualne zestawienie jaskiń od 200 m długości.

nr nazwa jaskini dług/m deniw/m
1 Wielka Śnieżna 23723 824
2 Śnieżna Studnia 12350 763
3 Wysoka – Za Siedmiu Progami 11660 435
4 Miętusia 10780 305
5 Bańdzioch Kominiarski 9550 562
6 Czarna 6538 303,5
7 Ptasia Studnia 6283 352
8 Zimna 5335 176
9 Mała w Mułowej 3863 555
10 Kozia 3470 389
11 Kasprowa Niżna 3020 47
12 Szczelina Chochołowska 2320 60
13 Mylna 1630 46
14 Bystrej 1480 53
15 Naciekowa 1210 97
16 Magurska 1285 59
17 Studnia w Kazalnicy 1000 244
18 Siwy Kocioł 1000 295
19 Psia 917 62
20 Miętusia Wyżnia 776 145
21 Zośka – Zagonna Studnia 700 163
22 Marmurowa 681 150,5
23 Goryczkowa 605 31
24 Mroźna 560 44,5
25 Pod Wantą (Litworowy Dzwon) 520 172
26 Wodna pod Pisaną 450 5
27 Przeziorowa 420 17,5
28 Kalacka 405 19
29 Lodowa Mułowa 400 69
30 Lodowa w Ciemniaku 390 42
31 Kamienne Mleko 390 32,5
32 Lodowa Małołącka 360 53
33 Poszukiwaczy Skarbów 350 30
34 Małołącka 258 166
35 Śpiących Rycerzy 270 46
36 Nad Zagonem 240 19
37 Rybia 358 6
38 Przy Przechodzie 220 28
39 Jędrusiowa Dziura 200 46

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
 
 
19 - 11.01.2013          

  GMI

Eksploracja jaskinie to dział poświecony amatorskiej i zawodowej eksploracji jaskiń. Poznaj najciekawsze miejsca, urokliwe, delikatne ekosystemy, jak i miejsca zapewniające maximum emocji.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
18          
  GMI

Eksploracja jaskinie to dział poświecony amatorskiej i zawodowej eksploracji jaskiń. Poznaj najciekawsze miejsca, urokliwe, delikatne ekosystemy, jak i miejsca zapewniające maximum emocji.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
17          
  GMI

Eksploracja jaskinie to dział poświecony amatorskiej i zawodowej eksploracji jaskiń. Poznaj najciekawsze miejsca, urokliwe, delikatne ekosystemy, jak i miejsca zapewniające maximum emocji.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 

 

 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.