Agrest ma pochodzenie Europejskie, o jego istnieniu możemy się dowiedzieć z zapisków pochodzących z XVI w. Wspominają one o tej roślinie wykorzystywanej w formowaniu żywopłotów.
Ciekawostką jest przesąd pochodzący z tamtego okresu, który mówił, że zatknięcie gałęzi dzikiego agrestu za ramy drzwi i okien domów ochroni je od nieszczęścia.
Wraz z upływem czasu dziki agrest został bardziej udomowiony i znalazł swoje miejsce w menu człowieka. Uprawiany na żyznej glebie dał słodsze i większe owoce. Jednocześnie zaczęto eksperymentować z poszukiwaniem odmian i krzyżówkami, czego efektem mamy współczesne owoce.
Agrest jest jednym z pierwszych krzewów, które wiosną zielenią się, a także, jako jeden z pierwszych dostarcza nam swoje owoce, które nadające się zarówno do spożywania na surowo jak i na kompoty, dżemy, galaretki.
Agrest posiada dużą zawartości magnezu i wapnia, jego spożywanie pozytywnie wpływa na wzrost kości i zębów, twarda skórka i liczne pestki wpływają pozytywnie na procesy trawienia.
Należy unikać spożywania na surowo niedojrzałego agrestu, może on spowodować poważne zatrucie |