Wiosenne porządki w ogrodzie
Pogoda za oknem wskazuje, że wiosna zagości już u nas na dobre. Na spacerze możemy zachwycać się widokiem kwitnących przebiśniegów i krokusów oraz radosnym świergotem ptaków, a temperatura na termometrze zaczyna oscylować około 10oC. Chłodne dni mamy już zdecydowanie za sobą, a świeże, wiosenne powietrze zachęca by spędzać więcej czasu na zewnątrz. Warto więc wykorzystać ładną pogodę i najbliższy weekend poświęcić na przygotowanie ogrodu do pełni wiosny i lata. Poniżej przedstawiamy listę
10 wskazówek, jak najlepiej się do tego zabrać
Wyczyść narzędzia ogrodowe
Zanim zaczniesz zmagać się z porządkowaniem ogrodu po zimie, nie zapomnij wyczyścić narzędzi pracy. Używając czystych motyczek, grabi czy łopat nie przeniesiesz różnego rodzaju patogenów do traw i kwiatów. Przy okazji możesz też ocenić, czy przypadkiem nie trzeba któryś z tych narzędzi wymienić lub na przykład naostrzyć.
Pozbądź się obumarłych roślin
Przespaceruj się po swoim ogrodzie i przyjrzyj się, czy są tam jakieś rośliny, drzewa, czy krzewy, które nie przetrwały zimy. Usuń wszystko, co obumarło – liście, trawy, gałęzie czy inne jesienno-zimowe pozostałości. Pozbywając się opadniętych liści zmniejszysz ryzyko zainfekowania roślin i szybciej będziesz się cieszyć kolorowo kwitnącymi kwiatami. Jeśli porządnie zagrabisz trawnik, umożliwisz wodzie i składnikom odżywczym dotarcie do jego korzeni.
Zadbaj trawnik
Po zagrabieniu z trawnika wszelkich zimowych pozostałości, kolejnym krokiem będzie zadbanie o jego wygląd. Jeśli wymaga skoszenia, ustaw kosiarkę na najwyższy poziom i przytnij jego końcówki. Po zabiegach grabienia i koszenia, w końcu dostrzeżesz, czy są jakieś obszary, które należałoby uzupełnić. Jeśli tak, najlepiej będzie je przekopać i zasiać tam nową trawę. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że gleba jest sucha. Wymieszaj ją z ziarnami trawy i rozsyp w pustym miejscu. Po zagrabieniu i wyrównaniu powierzchni, koniecznie przykryj ją np. sianem, aby ptaki nie wydziobały ziaren. Dobrym pomysłem będzie też zasilenie trawnika odpowiednim nawozem.
Poprzycinaj krzewy
Jeśli chodzi o przycinanie róż i krzewów, najlepiej jest robić to, zanim zakwitną. Pozbądź się obumarłych pędów i gałązek oraz wszystkiego, co zostało zainfekowane. Najlepszym momentem na nadawanie kształtu krzewom jest właśnie wczesna wiosna, czyli wtedy, gdy są one jeszcze uśpione. Dzięki temu, latem łatwiej będzie Ci je utrzymać w dobrej formie. Przycięte krzewy mają lepszy dostęp do słońca oraz lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu są zdrowsze. Pamiętaj jednak, by powstrzymać się od przycinania ich, jeśli już zaczęły pączkować.
Przesadzaj
Jeśli musisz przesadzić jakieś rośliny, to zrób to właśnie teraz, kiedy są jeszcze w stanie spoczynku. Wykop je bardzo ostrożnie i upewnij się, że korzenie są cały czas wilgotne. Po przesadzeniu rośliny, dobrze jest dodać do wierzchniej warstwy ziemi trochę kompostu.
Wyłóż ściółką kwietniki i rabaty
Odpowiednia ściółka utrzyma wilgoć, przez co nie będzie potrzeby częstego podlewania. Pamiętaj jednak, by ściółka nie miała kontaktu z pniami i gałęziami, w przeciwnym razie mogą rozwinąć się grzyby lub inne infekcje.
Nie zapomnij o kompoście
Kompost jest Twoim najlepszym przyjacielem w przygotowywaniu ogrodu na wiosnę i lato. Zasilanie kompostem to najlepsze, co możesz zrobić, by pomóc zakończyć okres wegetacji, ponieważ to właśnie on odpowiada za organiczną suplementację Twojego ogrodu. Naturalny kompost to na przykład fusy po kawie, skórki od bananów, cytrusów, jabłek czy ziemniaków. Te wszystkie odpadki są organiczną formą wartości odżywczych, powoli uwalnianych przez cały sezon.
Pozbądź się chwastów
Pielenie czas zacząć. Wyrywając chwasty teraz, unikniesz walki z nimi później, gdy zdążą już się rozrosnąć na większą skalę i zaoszczędzisz sobie ciężkiej pracy w upalne dni lata.
Zapobiegaj insektom i grzybom
Wczesna wiosna to dobry czas by zastanowić się jak uniknąć insektów w ogrodzie. Można wykorzystać do tego specjalne rośliny, o których piszemy tutaj, lub wykorzystać organiczne fungicydy, które świetnie sprawdzają się w eliminowaniu pozimowych zalążków grzybów oszczędzając jednocześnie przyjazne owady, takie jak np. biedronki. Koniecznie wyrzuć przeterminowane preparaty – mogą one zagrażać zdrowiu nie tylko ogrodu, ale i Twojemu.
Wyczyść zbiorniki wodne
Jeśli masz oczko wodne bądź fontannę już teraz zacznij je oczyszczać z zimowych pozostałości. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz rozwinięcie się pasożytów, insektów i glonów, które mogą wtedy na stałe zagościć w Twoim ogrodzie.
Koniecznie sprawdź szlauchy i zraszacze, czy są sprawne i nie przeciekają. Jesień i zima mogły je uszkodzić.
Gdy ogród jest już ogarnięty na tip top możesz zacząć planować, jak chcesz go zagospodarować tego lata. Zacznij myśleć o tym już teraz, by w upalne dni, był pełen życia i kolorów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |