Jak zaplanować wiosenne porządki
Już z początkiem marca, gdy słońce nieśmiało wygląda zza zalegających połaci śniegu stopniowo je roztapiając, Ty myślisz o porządkach w domu, jak i w życiu. Wiosenne sprzątanie to nie tylko odświeżenie garderoby, segregowanie rzeczy i czyszczenie każdego pomieszczenia w domu, ale to także mentalna rewolucja w sposobie myślenia na temat swoich własnych celów.
CZYM SĄ WIOSENNE PORZĄDKI I DLACZEGO WARTO JE ROBIĆ?
Dłuższe, cieplejsze dni korzystnie wpływają na naszą wewnętrzną motywację, dlatego chcemy odkurzyć swój dom, ale i zapomniane już noworoczne postanowienia na przykład o tym, by lepiej się odżywiać czy codziennie ćwiczyć. Wiosenne porządki to czas, w którym pora wyjść z ciepłych koców, leniwych wieczorów na kanapie i z zimowej stagnacji, by ruszyć do działania. Przebijające się przez okna promienie słońca uwidaczniają zalegający kurz na półkach, brudne szyby, czy też masę niepotrzebnych rzeczy, które zdążyliśmy nagromadzić przez zimowe dni. Wiosenne porządki to nie tylko standardowe odkurzanie i mycie podłóg, ale i prawdziwe rewolucyjne sprzątanie w kuchni, łazience, pokojach i przede wszystkim w naszych szafach. To także czas, w którym trzeba zerwać z popularnym stwierdzeniem „przyda się” i wkroczyć na drogę minimalizmu, która pozwala zachować rzeczy tylko te naprawdę potrzebne i sprawiające radość.
Wiosenne sprzątanie to zajęcie żmudne i pracochłonne, które trzeba rozplanować na etapy, by nie zagubić się w chaosie przedmiotów i rzeczy do zrobienia. Pamiętaj – porządek w domu sprzyja porządkowi w głowie, który pozwala nam zebrać myśli, oczyścić je i w spokoju relaksować się w domowym zaciszu.
JAK ZAPLANOWAĆ WIOSENNE PORZĄDKI?
Nim zaczniesz działać – planuj! To jest podstawowa zasada każdych porządków. W przeciwnym wypadku zagubisz się w bałaganie i rozgardiaszu spowodowanym przez naraz wypakowane rzeczy ze wszystkich szafek. Takie działanie spowoduje większy chaos i jeszcze bardziej zagraci przestrzeń, a już samo spoglądanie na ilość rzeczy niepotrzebnych przyprawi Cię o ból głowy i zniechęci do porządkowania. Wiosenne sprzątanie podziel na etapy i zaangażuj do pomocy całą rodzinę, byście wzajemnie się wspomagali, motywowali i zastanawiali jakie rzeczy zostawić, a z którymi się rozstać. Po kolei sprzątajcie każde pomieszczenie w domu: kuchnię, łazienkę, salon, pokój dziecka, sypialnię, szafki w przedpokoju, a nawet garaż i piwnicę, gdyż tym sposobem porządki pójdą szybciej i przyjemniej.
Nie planuj wiosennych porządków tylko w głowie, ale zrób namacalną listę rzeczy do zrobienia - podziel ją na miejsca i cele oraz koniecznie wywieś w widocznym miejscu, by potem sukcesywnie odhaczać każdą wykonaną czynność. W takim plannerze warto zamieścić również informację na temat niezbędnych przyborów: ścierek, mopa, worków, kartonów, czy środków czyszczących. Z taką gotową listą możesz przystąpić do rewolucyjnych, wiosennych porządków!
PORZĄDKI W DOMU - JAK SPRZĄTAĆ?
Na początek ważna rada – porządki zawsze zaczynaj od góry i od okna - to znaczy: najpierw wycieraj kurze przy suficie, na żyrandolach i lampach, w górnych częściach szaf, wiszących półkach. Ściągnij firany i zasłony, wyczyść okna i uporządkuj przestrzeń na parapecie. Tym sposobem wszelkie brudy znajdą się na podłodze, którą posprzątasz na sam koniec. Odwrotna kolejność nie miałaby sensu, bo wtedy czynność mycia podłóg trzeba by było wykonać dwa razy.
Kuchnia
Kuchnia to serce domu, w którym wspólnie gotujemy, spożywamy posiłki, spotykamy się na rodzinnej herbacie. To z tego miejsca dolatują zapachy przygotowywanych potraw i to tam lądują naczynia wymagające pozmywania oraz wszelkie składniki żywnościowe, które trzeba poukładać w lodówce czy na półkach. Z tych względów jest to zawsze najbardziej zabrudzone pomieszczenie w całym domu – przede wszystkim ze względu na tłuszcz, plamy, a także porozrzucane resztki jedzenia. Kuchnia wymaga ogólnego sprzątania każdego dnia, ale raz na jakiś czas (nie tylko podczas wiosennych porządków) powinna być gruntownie czyszczona.
Wiosenne porządki w kuchni
Kierując się zasadą „zaczynaj od góry i od okna” – wyczyść kurz i tłuszcz zalegający przy suficie, na ścianach – wystarczy do tego zmiotka, a na tłuste plamy ciepła woda z płynem do naczyń. Koniecznie wyczyść kratkę wentylacyjną i kuchenny okap, bo choć może na co dzień tego nie zauważasz, to miejsca te są siedliskiem brudu. Wyczyść także górne części szafek, które na pewno lepią się od tłuszczu. Umyj kafelki oraz kuchenną lampę, a następnie zdejmij firany lub żaluzje (także je upierz/wyczyść), przetrzyj karnisz, omieć z kurzu okienną przestrzeń i parapet. Uff, już jest tego sporo, a to dopiero początek!
Potem możesz przystąpić do sprzątania szafek, ale pamiętaj rób to po kolei - to znaczy najpierw opróżnij z zawartości jedną szafkę, umyj półki oraz (jeśli jest taka potrzeba) znajdująca się w nich zastawę i przybory, a następnie zabierz się za kolejną szafkę. Przy sprzątaniu zastanów się, czy wśród tych wszystkich przedmiotów są takie, których już nie potrzebujesz - nieużywana zastawa porcelanowa, stare pomoce kuchenne, czy wyszczerbione kubki – może tych rzeczy warto się pozbyć wyrzucając te uszkodzone, a te dobre oddając innym.
Najwięcej pracy będzie przy sprzątaniu szafek z przyprawami i produktami spożywczymi, które będzie trzeba posegregować, umieścić w pudełkach i przyprawnikach oraz pozbyć się tych, których termin przydatności do spożycia już minął. Herbaty i kawy przełóż do słoików i hermetycznych pojemników, gdyż to pozwoli na dłużej zachować ich świeżość. Następnie naklej na pudełka/słoiki etykiety określające ich zawartość - tym sposobem nie tylko uporządkujesz przestrzeń, ale też potrzebne przyprawy i składniki będzie Ci łatwiej znaleźć.
Przydatna rada
Nie kupuj produktów żywnościowych na zapas - zwłaszcza tych, które mają krótki termin przydatności do spożycia. Przyzwyczajenia pokazują, że często tak robimy, a potem zapominamy o dodatkowych, nadprogramowych ilościach i w efekcie i tak kupujemy następne. Zawsze rób listę rzeczy do kupienia.
Taki sam porządek zrób w szufladach ze sztućcami i przyborami kuchennymi – dokładnie wysprzątaj wkłady do szuflad, a także przyjrzyj się sztućcom – jeśli jakieś będą zardzewiałe to od razu się ich pozbądź. Na tym nie koniec sprzątania! Odświeżenia wymagają także sprzęty kuchenne: kuchenka mikrofalowa, ekspres, zmywarka, piekarnik – tutaj pozbyć trzeba się przede wszystkim tłuszczu, brudu i kamienia. Z pomocą przyjdą Ci standardowe środki czystości, jak i te ekologiczne, domowe sposoby na sprzątanie.
Lodówka to nieodzowny element wyposażenia kuchni, który wymaga nie tylko segregacji znajdujących się w niej produktów spożywczych, czy umycia półek, ale też rozmrożenia zamrażarki i gruntownego jej wyczyszczenia. Tu niezwykle pomocny będzie koc termiczny, który kupisz w każdej aptece. Ten podstawowy element zaopatrzenia każdej samochodowej apteczki sprawi, że produkty tak szybko się nie rozmrożą, a Ty w spokoju będziesz mogła oczyścić zamrażalnik z lodu i ewentualnych resztek jedzenia.
Wskazówka: koc termiczny, standardowo używany do ogrzania wyziębionego organizmu, może być również używany do jego ochłodzenia. Jeżeli osoba wymaga ogrzania warstwa srebrna powinna przylegać do jej ciała (srebrna strona folii odbija ciepło, które zostało utracone przez organizm, dzięki czemu do niego powraca), natomiast skierowanie warstwy srebrnej na zewnątrz umożliwi nam jego ochłodzenie (złota strona koca nie będzie zatrzymywać ciepła, a srebrna będzie odbijać ciepło pochodzące z zewnątrz). Płachta ratownicza dokładnie tak samo zadziała w przypadku zamrożonych produktów.
Zlewozmywak to kolejna ważna częścią kuchennego wyposażenia, dlatego podczas wiosennych porządków nie zapomnij o udrożnieniu odpływu i wyczyszczeniu baterii kuchennej, a także uporządkowaniu przestrzeni pod umywalką, w której zwyczajowo znajdują się pojemniki na odpady. Umyj dokładnie nie tylko szafkę, ale także sam kosz na śmieci, który jest siedliskiem bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Podczas sprzątania zlewozmywaka pamiętaj również o wyczyszczeniu suszarki do naczyń, na której przecież może pojawić się pleśń.
Już prawie na sam koniec wyczyść: fronty szafek, kuchenne blaty, umyj okna oraz wyczyść kaloryfer, w którym także zbiera się kurz (tutaj pomocna będzie specjalna szczotka do grzejników lub szczotka do butelek i słoików, która ułatwi wyczyszczenie trudno dostępnych żłobień kaloryfera). Ostatecznie pozostaje tylko odkurzenie podłogi, umycie jej oraz powieszenie oczyszczonych rolet i świeżej firanki.
Łazienka
Łazienka to jedno z najmniej lubianych pomieszczeń do czyszczenia, przede wszystkim ze względu na armaturę łazienkową czy kabinę prysznicową. W miejscach tych osadza się trudny do wyczyszczenia kamień, którego pozbycie się bywa niezwykle pracochłonne. Od czego w takim razie zacząć sprzątanie łazienki? Tutaj także najpierw omiatamy z kurzu strefę przy suficie, lampy i półki oraz znajdującą się w łazience kratkę wentylacyjną. Myjemy również kaloryfer i kafelki na ścianach, nie zapominając o dokładnym wyczyszczeniu fug.
Wiosenne porządki - pranie
Potem możemy zabrać się do czyszczenia wanny, kabiny prysznicowej, zlewu i baterii. Tu również pomocne będą standardowe środki chemiczne, jak i te ekologiczne, takie jak mieszanka octu i sody oczyszczonej (można również dodać coli), która świetnie radzi sobie z kamieniem i osadem z mydła. W okolicy wanny lub kabiny prysznicowej często mamy poustawiane pojemniki z szamponami, odżywkami, olejkami, czy innego rodzaju środkami do pielęgnacji ciała i włosów. Przy okazji wiosennych porządków sprawdź, czy nie zalegają tam puste pudełka, stare myjki i szczotki, które wymagają wymiany.
Dokładnie wyczyść także toaletę, jednak pamiętaj, że jej mycie nie powinno ograniczać się tylko do samej muszli klozetowej. Istotne jest również oczyszczenie jej brzegów, deski toaletowej (warto ją odkręcić i wyczyścić, a jeżeli wymaga wymiany to koniecznie to zrób!) oraz przestrzeni za toaletą, która jest często pomijana podczas codziennych porządków. Poukładaj i posegreguj kosmetyki, środki pielęgnacyjne oraz środki czystości - niech każda z tych rzeczy ma swoje miejsce.
Środki chemiczne powinny być schowane w miejscu niedostępnym dla dzieci, natomiast wszelkie produkty, które używasz na co dzień nich będą ładnie poukładane w szafkach, koszykach lub w specjalnie do tego przeznaczonych organizerach. Pamiętaj, aby przy okazji wiosennych porządków oczyścić pędzle i gąbki do makijażu. Koniecznie wyrzuć produkty, których data przydatności minęła – dotyczy to zwłaszcza kosmetyków, które stosujesz na ciało. Produkty po terminie nie tylko posiadają inną konsystencję, ale też mogą powodować zmiany skórne.
Wiosenne porządki - pranie
Wiosenne porządki to także dobry czas na oczyszczenie pralki. Niby dobrze wiemy, że taką czynność powinno wykonywać się raz w miesiącu, ponieważ płyny do prania/płukania, osad z kostki piorącej, czy wszelkie brudy z ubrań osadzają się w bębnie, filtrach oraz rurach pralki, ale niestety rzadko to czynimy. Jednak warto to robić częściej, gdyż prawdą jest, że takie czyszczenie znacznie wydłuża żywotność pralki. W celu jej oczyszczenia opróżnij bęben i włącz pranie na 60 lub 90 stopni z dodatkiem popularnych środków odkamieniających lub roztworu ze szklanki octu z dodatkiem kilku łyżek sody oczyszczonej, który równie skutecznie poradzi sobie z zalegającym brudem. W tym czasie umyj łazienkowe lustro, a także powieś w czyste ręczniki. Na sam koniec umyj podłogowe kafelki, a także wyczyść matę lub chodnik łazienkowy.
Salon
Spędzamy w nim leniwe wieczory przy dobrym filmie lub książce naszego ulubionego autora. To tutaj najczęściej przesiadujemy z całą rodziną - nic więc dziwnego, że przestrzeń ta jest często zagracona przez zabawki, ubrania, stare czasopisma i bibeloty, jednak jest to rozgardiasz, który da się opanować. Standardowo: zaczynaj od góry i od okna - przetrzyj przestrzeń przy suficie, obrazy, zdjęcia wiszące na ścianie, ściągnij firany, umyj okna, umyj karnisz i żyrandol. Przy okazji pamiętaj o przetarciu liści roślin, bo na nich także zbiera się kurz. Szczotką do butelek lub grzejników wyczyść kaloryfer.
Wiosenne porządki - mycie okien
Nie zapomnij także o przetarciu kontaktów i umyciu klamek oraz drzwi.Teraz zadanie najgorsze, czyli uporządkowanie szaf, które nie będzie wiązało się tylko z pozbyciem się z nich brudu. Zwyczajowo w salonowych szafach trzymamy książki, dokumenty, obrusy i zastawę porcelanową – jeśli salon połączony jest z jadalnią. Każda z tych rzeczy potrzebuje wyczyszczenia, odświeżenia i segregacji. Warto zacząć od szafki z telewizorem, gdyż to na elektronice i kablach zbiera się najwięcej kurzu. Przetrzyj matrycę oraz wszelkie sprzęty i głośniki. Warto przy okazji zrobić porządek w płytach: grach i filmach, bo może pośród nich są takie, których już nie potrzebujesz.
W całych wiosennych porządkach to właśnie salon jest największym wyzwaniem, bo często znajdują się w nim rzeczy, które budzą wspomnienia. Trzeba jednak się zastanowić, czy wywołują też w Tobie radość i czy tak naprawdę są Ci potrzebne, czy mogłabyś bez nich żyć. Pamiątki z nad morza, stare figurki, kilka rodzajów wazonów, niepasujące do niczego ramki do zdjęć – nie musisz ich od razu wyrzucać! Możesz je po prostu komuś oddać. Jeśli nadal się wahasz, to odłóż te rzeczy do jednego pudła i schowaj do szafy. Jeśli przez kilka miesięcy do nich nie zajrzysz to znaczy, że ich nie potrzebujesz i możesz się ich bez żalu pozbyć.
Z dokumentami będzie łatwiej, bo najlepszym na nie sposobem jest specjalna teczka z przegródkami, która pozwoli Ci rozsądnie posegregować ważne dokumenty, a w późniejszym czasie bardzo ułatwi znalezienie potrzebnych akt. Chomikowanie dokumentów wynika z tego, że często nie wiemy, jak długo należy trzymać na przykład rachunki za czynsz, telefon, czy zeznanie podatkowe PIT.
Przydatna rada
Wszelkiego rodzaju dokumenty skarbowe przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (np. dokumenty za rok 2016 musimy przechowywać do końca 2022 roku). Pozostałe rachunki powinniśmy trzymać przez 3 lata. Najłatwiej jest z paragonami, bo te są nam potrzebne przez dwa lata, a niektóre z przedłużoną gwarancją nawet 5 lat. Najdłużej ważne są spłaty kredytów, które w szufladzie warto mieć nawet przez 10 lat.
Taką historię można też przechowywać w wersji elektronicznej. Wszelkie bilingi, rachunki, wyciągi bankowe także warto zmienić na faktury elektroniczne, gdyż tym sposobem oszczędzamy miejsce w szufladzie, dbamy o ekologię, a przy tym mamy posegregowane dokumenty.
Co z książkami, których już nigdy nie przeczytamy? Zapytaj wśród znajomych, może ktoś z nich z chęcią przyjmie tytuły, które Ciebie już nie interesują. Stare książki można także spróbować sprzedać na portalach aukcyjnych, oddać lub wymienić za pośrednictwem specjalnych stron lub pozostawić w bookcrossingowych szafach z książkami albo antykwariatach. Biblioteki nie przyjmują starych, rozsypujących się książek, ani słowników, czy encyklopedii, więc nieprawdą jest, że tam znajdziesz nowy dom dla każdej z Twoich książek.
Centralnym miejscem salonu jest kanapa, która także raz na jakiś czas potrzebuje czyszczenia. Podczas wiosennych porządków powinnaś wyprać poduszki i narzuty, ale też warto wyczyścić całą tapicerkę sofy, gdyż przez cały rok na pewno zyskała sporo plam, czy to od rozlanego soku/herbaty, czy też resztek jedzenia. Takie zwykłe odkurzenie kanapy może nie wystarczyć, dlatego dobrze jest wyprać ją za pośrednictwem specjalnego odkurzacza myjącego, który możesz na tę okazję wypożyczyć za niewielką cenę, a dzięki temu sofa będzie jak nowa. W ten sam sposób powinnaś także wyczyścić tapicerowane krzesła.
Jeśli w salonie masz dywan to początek wiosny jest idealnym momentem na jego wytrzepanie i wypranie – także za pośrednictwem odkurzacza piorącego lub parowego. Na koniec pozostaje odkurzenie i umycie podłóg, a dla pełniejszego efektu – ułożenie w wazonie bukietu świeżych kwiatów.
Sypialnia
Sypialnia jest miejscem, w którym śpimy i odpoczywamy, ale też zwyczajowo przechowujemy swoje rzeczy. Wywietrzenie i wypranie pościeli, umycie okien i starcie kurzów nie będzie sprawiało tylu problemów, co owa segregacja rzeczy. Wiosenne porządki to doskonały moment, by pozbyć się części z nich. Ile jest w Twojej szafie ubrań, których już dawno nie nosisz? Ile takich, które są zniszczone i pozostawione do reperacji, ale od lat nie możesz się za to zabrać? Czy są też takie, których nie masz gdzie nosić lub zwyczajowo się w nich nie czujesz? Na pewno mnóstwo.
Wiosenne porządki - mycie podłóg
Wiosenne porządki to czas, w którym zmieniasz garderobę zimową na tą wiosenno-letnią i właśnie wtedy warto zrobić w swojej szafie konkretny remanent. Pozbywaj się rzeczy bez żalu - nie myśl: „może kiedyś założę jeszcze tą sukienkę”, bo jeśli takiej okazji nie było od wielu lat to raczej już taka się nie pojawi. Tak samo nie zachowuj rzeczy za małych lub za dużych, bo są one do noszenia, a nie do czekania aż będą dobre. Rzeczy podarte i zniszczone wyrzucaj. Co w takim razie zrobić z całą stertą ubrań, których już nie założysz?
Te lepsze możesz spróbować sprzedać za symboliczną cenę na portalach aukcyjnych lub oddać do punktów z odzieżą używaną. Takie nienoszone ubrania możesz również wrzucić do specjalnych kontenerów, których zawartość jest przekazywana na cele charytatywne. Istnieją również strony internetowe, które za każdy kilogram przesłanych do nich rzeczy przyznają złotówkę na wybraną przez Ciebie zbiórkę charytatywną, a ponadto na takich stronach dokładnie widzisz co dalej dzieje się z Twoimi rzeczami – czy trafiają na cele dobroczynne, czy poddane zostają recyklingowi. Szacuje się, że prawie 2,5 miliona ton ubrań i tekstyliów co rok trafia na polskie wysypiska śmieci, a takie zbiórki odzieży do oddania wspomagają potrzebujących, a zniszczonym rzeczom dają „nowe życie”.
Pokój dziecięcy
Zabawki, zabawki i jeszcze raz zabawki – z tym przede wszystkim kojarzy się pokój każdego dziecka. Rozpieszczamy malucha takimi drobiazgami, bo nie są drogie, a sprawiają mu wiele radości. Niestety zabierają miejsce, a dziecko samo gubi się w tym przesycie rzeczy. Dlatego najlepiej, żeby dzieci miały niewiele zabawek, ale porządnych, bezpiecznych i takich, które niosą wartości edukacyjne. Warto też oddać innym dzieciom zabawki, z których wyrosła już Twoja pociecha, a te zniszczone należy wyrzucić.
Pozostałe zabawki trzeba posegregować, najlepiej w dużych pudłach, które wygodnie można ułożyć jedno na drugim. Książki i gry edukacyjne ułóż na półkach, czy też regałach. Koniecznie przejrzyj także dziecięce ubranka – te za małe oddaj innym dzieciom, a zniszczone przekaż do recyklingu.Pamiętaj, że niewielka ilość rzeczy w pokoju dziecka także jemu samemu ułatwi dbałość o porządek w swojej przestrzeni oraz nauczy sumienności w sprzątaniu. Wiosenne porządki w pokoju dziecka mają przede wszystkim zapewnić mu wolne miejsce do zabawy przedmiotami, które są odpowiednie dla jego etapu rozwoju - np. w pokoju ośmiolatka nie mają już prawa znajdować się grzechotki czy gryzaki. Ponadto w pokoju dziecka powinny mieć miejsce standardowe porządki wiosenne, wzorem poprzednich pomieszczeń.
Wiosenne porządki - nie zapomnij....
Pożegnaj się z zimą – dłuższe dni, słońce śmiało zaglądające przez – już czyste – okna to znak, że zima jest już za nami. Oznacza to, że trzeba wyprać, umyć i pochować na kolejny sezon płaszcze, kurtki i buty zimowe. Płaszcze oddaj do czyszczenia (nie pierz ich sama, bo w ten sposób możesz je zniszczyć). To samo możesz zrobić z kurtkami – choć te możesz wyprać samodzielnie w pralce. Buty zimowe wyczyść i zaimpregnuj oraz schowaj do kartoników, aby nie leżało przy szafce z obuwiem przez cały rok.
Nie rezygnuj z tworzenia listy rzeczy do zrobienia – nie tylko tej dotyczącej codziennych, domowych porządków, ale także takiej wytyczającej Twoje własne cele - nawet te małe. Taka namacalna lista spisana Twoją ręką motywuje, a spoglądanie na nią każdego dnia wspomaga w dążeniu do celów. Już samo odhaczanie zrealizowanych zadań staje się prawdziwą przyjemnością i powodem do radości. Ponadto taki spis pozwala określić i usystematyzować działania, co w efekcie powoduje spokój i porządek w Twojej głowie ?
„Przyda się” to jedno z tych określeń, które niezwykle chętnie było używane przez naszych rodziców i dziadków. Ta potrzeba zbierania rzeczy – często niepotrzebnych – jest pozostałością czasów, w których nic nie było na półkach w sklepie i kupowało się po prostu to co było. Dziś mamy przesyt dostępnych towarów, a producenci ciągle zasypują nas nowymi. Wiosenne porządki to doskonały czas na planowanie, gruntowne sprzątanie, a także pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy. W domu warto otaczać się przedmiotami, które pełnią określone funkcję i takimi, które po prostu dają nam radość. Rewolucyjne, wiosenne porządki pomogą Ci osiągnąć nie tylko pełną harmonię w domu, ale i w sposobie myślenia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |