Przesilenie jesienne - dbamy o zdrowie
Przesilenie jesienne to czas, który występuje każdego roku, nie uniknie tego nikt, chociaż na pewno istnieją ludzie, którym obojętna jest ta pora i nie odczuwają różnego rodzaju dyskomfortu związanego z tym zjawiskiem. Po przesileniu jesiennym każdy następny dzień jest coraz krótszy, temperatura znacząco spada odzwyczajając nas od ciepłych letnich wieczorów, człowiek traci energię, często dopada go chandra. To właśnie w wyniku zmiany warunków atmosferycznych spora część osób odczuwa nieprzyjemne objawy jesiennego przesilenia.
Przesilenie jesienne to czas, który występuje każdego roku, nie uniknie tego nikt, chociaż na pewno istnieją ludzie, którym obojętna jest ta pora i nie odczuwają różnego rodzaju dyskomfortu związanego z tym zjawiskiem. Po przesileniu jesiennym każdy następny dzień jest coraz krótszy, temperatura znacząco spada odzwyczajając nas od ciepłych letnich wieczorów, człowiek traci energię, często dopada go chandra. To właśnie w wyniku zmiany warunków atmosferycznych spora część osób odczuwa nieprzyjemne objawy jesiennego przesilenia.
Jak powstaje przesilenie jesienne?
Istnieje kilka powodów dla których ludzie znacząco odczuwają różnego rodzaju objawy przesilenia jesiennego:
- Przede wszystkim znaczne zmniejszenie ilości naturalnego światła, czyli światła słonecznego.
- Brak witamin, spowodowany chociażby tym, że w naszej diecie coraz rzadziej będą występowały sezonowe warzywa i owoce, organizm dość mocno reaguje na taką zmianę ilości witamin.
- Znaczny i nagły spadek temperatury powoduje, że człowiek wychodząc w pochmurne i chłodne dni tęskni za słonecznym latem, a nasz organizm nie zawsze umie dobrze sobie poradzić z takimi nagłymi zmianami.
- Chandra może być powodowana przez różne czynniki, chociażby konieczność wyciągnięcia nielubianych przez wiele osób ciepłych swetrów, zimowych kurtek itd.
Objawy jesiennego przesilenia
Nie można praktycznie w żaden racjonalny sposób wytłumaczyć występowania objawów jesiennego przesilenia. Nawet jeśli nie mamy żadnych problemów osobistych czy problemów w rodzinie, to często nie potrafimy sobie poradzić z sytuacją wywoływaną przez przesilenie jesienne. Człowiek najchętniej zostałby w domu i odpoczywał bez końca. Do najczęstszych objawów przesilenia jesiennego można zaliczyć ogólne przygnębienie, poczucie beznadziejności ogólnej sytuacji w której się znajdujemy, a także odczuwanie niezidentyfikowanego smutku, który znacząco nam doskwiera. Człowiek, który uległ jesiennemu przesileniu posiada duży apetyt, chce mu się ciągle jeść, nie mamy jednak praktycznie żadnej energii do jakiegokolwiek działania, cierpimy na znaczne wahania nastroju, apatię i silnie odczuwamy senność, a nawet jeśli śpimy dziesięć godzin dziennie to i tak nadal będziemy odczuwali znacznie nasiloną senność.
Osoba, która padła ofiarą jesiennego przesilenia nie ma praktycznie żadnej ochoty do kontaktów z innymi osobami, dotyczy to także osób, które przeważnie są charyzmatyczne i uznawane są w swojej grupie za duszę towarzyską. Bardzo widocznym objawem jest zaniedbanie odnośnie swojego wizerunku zewnętrznego, jeśli dotychczas dana osoba bardzo dbała o swój wygląd, a teraz zwyczajnie jest jej wszystko jedno to może być to dobrym sygnałem by zacząć się zastanawiać, czy nie mamy do czynienia z jesiennym przesileniem. W przypadku kobiet może wystąpić znaczne nasilenie objawów tak zwanego napięcia przedmiesiączkowego, co ich partnerzy na pewno zaobserwują. Często dochodzi także do sytuacji, w której człowiek po prostu je, aby jeść, objada się, jednak jesienne przesilenie może także powodować totalny brak apetytu, brak czerpania zadowolenia ze smaku spożywanego pokarmu i tym podobne objawy.
Jak zapobiegać jesiennemu przesileniu?
Istnieje wiele metod i wskazówek do tego jak przeciwdziałać i zapobiegać wystąpieniu jesiennego przesilenia. Podstawową metodą jest przede wszystkim dbanie o ruch. Wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń na świeżym powietrzu bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i przede wszystkim zdrowie. Ćwiczenia fizyczne znacznie zwiększają poziom endorfin w ludzkim organizmie co znacznie wpływa na poprawienie samopoczucia i nastroju u takiej osoby. Ruch to zdrowie, jeśli zadbamy o to w czasie jesiennego przesilenia możemy sobie tylko pomóc, przede wszystkim możemy zwiększyć nasze szanse na uchronienie się przed typowym dla tej pory roku przeziębieniem. Jeśli jednak pogoda nie będzie nam sprzyjała, pamiętajmy, że zawsze możemy wybrać się chociażby na siłownię, basen czy zamknięte obiekty sportów rekreacyjnych. W przypadku gdybyśmy jednak wykazywali znaczącą niechęć do wychodzenia z domu, zawsze możemy ćwiczyć w zaciszu naszych czterech kątów. Wcześniej wspominaliśmy o znacznym spadku witamin w naszej diecie w wyniku braku sezonowych owoców i warzyw w naszym jadłospisie. Warto więc jest zadbać o to, by w naszej diecie znalazły się produkty bogate w wszystkie witaminy z grupy B oraz A, a także produkty bogate w magnez. Zawsze możemy przyjmować witaminy w postaci suplementów diety, jednak witaminy w naturalnej postaci są lepiej przyswajalne dla ludzkiego organizmu. Nasz organizm w jesiennym okresie potrzebuje również większej ilości snu niż zazwyczaj. Jesienne przesilenie może powodować nadmierną senność, dlatego też nie ma co się dziwić, jeśli po przespanej normalnie nocy nadal będziemy odczuwali senność. To nic dziwnego więc po prostu powinniśmy więcej sypiać w trakcie jesiennego przesilenia, aż do momentu kiedy nasz organizm przyzwyczai się do mniejszej ilości światłą słonecznego w ciągu dnia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |