Spacer
Od dawna trwają spory nad tym, co jest lepsze- maszerowanie czy bieganie?
Odpowiedź nie jest taka prosta i jednoznaczna, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.
Wszystko zależy od wieku osoby zainteresowanej, wagi ciała i stanu zdrowia.Biegać mogą osoby młode, bez nadwagi i zdrowe.Nie zaleca się biegania tym,którzy borykają się z większą nadwagą lub otyłością oraz tym którzy mają schorzenia kończyn dolnych-kolana,lub kłopoty z kręgosłupem.
Szybki spacer z prędkością 5-6 km/h przez minimum 0,5 godz, 5-6 razy w tygodniu, dla większości z nas może okazać się najlepszą drogą do zdrowia, pozbycia się nadwagi lub skutecznego utrzymania wagi na stałym poziomie.Maszerowanie na dłuższą metę, przynosi ogromne korzyści zdrowotne.
Chodzenia, to idealne ćwiczenie gimnastyczne, dla początkujących jest najbezpieczniejszą formą aktywności fizycznej.Mniej obciąża kolana i kręgosłup, niż bieg i nie wywołuje negatywnych skutków ubocznych.
Regularny wysiłek fizyczny, działa prawie tak jak pigułka na wszelkie dolegliwości.Gdyby każdy maszerował raźnym krokiem, 30 minut dziennie, mielibyśmy 30-40% mniej przypadków przewlekłych schorzeń.
Ostatnie badania wykazały, że szybki spacer 3-4 razy dziennie po 10 minut, jest równie korzystny dla zdrowia, jak jeden 30-to minutowy.
Jeżeli jednak chcemy zrzucić kilka kilogramów, to marsz powinien trwać min.40 min i powinien być szybki( dobrze jest maszerować z kijkami).
Regularne marsze obniżają ciśnienie krwi, rozrzedzają krew, przez co tworzy się mniej groźnych dla zdrowia i życia skrzepów.Marsz jest dobroczynny dla serca.Zmniejsza się ryzyko zawałów.Mogą podwyższyć poziom HDL( dobrego cholesterolu).
Te osby, które regularnie maszerują, znajdują się w grupie zmniejszonego ryzyka o 40%, udaru powodowanego skrzepem.
Podczas szybkiego marszu, przez ok. 0,5 godz spalasz ok. 200 kcal i przyśpieszasz przemianę materii, przez co masz dużo większą szansę na pokonanie nadwagi.
Marsz, to również świetny sposób na pozbycie się tłuszczyku, bo nawet jeżeli nie schudnisz, to w twoim organiźmie zmieni się proporcja między ilością mięśni i tłuszczu( na korzyść mięśni oczywiście).
Codzienny marsz, może opóźnić, a nawet zapobiec cukrzycy typu drugiego, u osób z nadwagą, które zaczynają mieć problemy z przemianą glukozy.Szybkie chodzenie działało pozytywnie nawet na te osoby, które nie schudły.
Marsz wzmacnia nie tylko mięśnie, ale i kości.Osoby aktywne i dużo się ruszające, są mniej zagrożone osteroporozą.
Ponadto marsz zmniejsza dolegliwości stawów kolanowych, gdyż wzmacnia mięśnie wpływające na sprawność stawów.
Szybki spacer pomaga pokonać chandrę, ma też wpływ na depresję leczoną w szpitalu.Leki szybciej zwalczają tę chorobę.
Systematyczność i wytrwałość, mogą zdziałać dla naszego zdrowia i ciała, bardzo dużo dobrego. Opr. Adam Nawara |