Skutery snieżne
Skutery śnieżne są idealnym pojazdem w ciężkich, zimowych warunkach, gdzie inne środki lokomocji okazują się zawodne. Duże ilości miękkiego śniegu czy ogromne śnieżne zaspy to dla nich żaden kłopot. Są w takich warunkach niezastąpione, a jednocześnie dają możliwość przeżycia wielu fantastycznych chwil w czasie jazdy.
Jazda na skuterach śnieżnych to bardzo popularny sposób na zapewnienie świetnej zabawy zarówno osobom indywidualnym, jak i całym grupom. Ich wyjątkowe możliwości w pokonywaniu zaśnieżonych terenów, moc i szybkość oraz łatwość użytkowania sprawiają, że idealnie nadają się do zabaw i współzawodnictwa.
Skuter jest dobry dla każdego
Wycieczki górskie na skuterach śnieżnych to naprawdę zabawa dla każdego. Jeżeli więc Ty i Twoi przyjaciele lubicie aktywnie wypoczywać i podziwiać górskie widoki, możecie zdobyć na skuterach wspólnie z przewodnikiem ośnieżone szczyty. Dla osób szukających mocniejszych przeżyć przygotowywane są bardziej ekstremalne trasy górskie, a także nocne wyprawy na skuterach.
Oferta rynkowa
Dla indywidualnych klientów wycieczki na skuterach śnieżnych to przede wszystkim świetny prezent na każdą okazję, bardzo oryginalny sposób na spędzenie wolnego czasu.
Doświadczenia i technologia
Warto zapytać o doświadczenie w organizacji zabaw i wycieczek górskich na skuterach śnieżnych, o możliwość wypożyczenia skuterów śnieżnych, możliwość skorzystania z doświadczenia instruktorów.
Czym jest skuter śnieżny
Skuter śnieżny lub snowmobile to pojazd, który jest połączeniem sań i skutera. Przystosowany jest on do jazdy jedynie w okresie zimowym po śniegu lub lodzie. Skuterem śnieżnym jeździć można zarówno po drogach jak i bezdrożach. Napędzany jest on silnikiem spalinowym i może osiągnąć prędkość nawet 200 km/h. Snowmobile jest podstawowym środkiem pojazdu w krajach skandynawskich i w Kanadzie. Wiadomo, że samochód nie pokona zaspy śnieżnej, a skuter śnieżny da sobie radę z wysokim śniegiem bez problemu. Taki skuter mieszkańcy północy traktują jako główny środek komunikacji, ale służy on także jako atrakcja turystyczna. Istnieją 4 podstawowe rodzaje skuterów śnieżnych:
- wysokich mocy – przystosowane do przewozu ciężkich materiałów
- turystyczne – przystosowane do przewozu osób, są najbezpieczniejszym typem skuterów
- sportowe (freestyle) – mają większą masę i łatwiej pokonują przeszkody
- wyścigowe – rozwijają one prędkość powyżej 160 km/h
Każdy z tych skuterów zbudowany jest w podobny sposób. Silnik spalinowy napędza znajdującą się na tyle gąsiennicę. Skuter śnieżny może posiadać jedną lub dwie gąsiennice i im szersza gąsiennica tym bardziej stabilny jest pojazd. Z przodu skutera znajdują się płozy połączone z kierownicą. Turystyczne snowmobile pomieszczą dwie osoby (kierowca + pasażer). Większe skutery pomieszczą pasażerów i ładunek. Skutery mogą także ciągnąć sanie lub przyczepki.
Jak prowadzić snowmobile
Przede wszystkim należy sprawdzić wymogi formalne w danym kraju. W Polsce skuterami śnieżnymi nie wolno jeździć po drogach publicznych, więc nie podlegają one prawom ruchu drogowego. Nie jest zatem wymagane prawo jazdy. Oczywiście odbycie odpowiedniego szkolenia pod okiem profesjonalnego instruktora jest wskazane. W Skandynawii prawo jest podobne, chociaż w Szwecji należy odbyć specjalny kurs. My skuterem jeździliśmy w Finlandii i tam firma, z której wypożyczyliśmy pojazd wymagała od nas prawa jazdy. Jeżeli decydujesz się na snowmobile safari lub ogólnie wypożyczasz pojazd za granicą to w większości przypadków będziesz proszony o pokazanie prawa jazdy.
Zanim zaczniesz jazdę na snowmobile zadbaj o odpowiedni ubiór. Przede wszystkim ubierz się ciepło. Jeżeli nie założysz bielizny termalnej, grubego kombinezonu, rękawiczek, szalika to zwyczajnie zepsujesz sobie całą jazdę. W zimę jest ogólnie zimno, a jadąc w temperaturze -10C z prędkością 100 km/h jest jeszcze zimniej. Przez cały okres jazdy musisz mieć kask. Jest to wymóg prawny i bez kasku zwyczajnie możesz dostać mandat.
Obsługa snowmobile jest prosta. Po prawej stronie wciskasz gaz, a po lewej hamulec. W jeździe skuterem śnieżnym bardzo ważne jest balansowanie ciała. Tak naprawdę ciężarem ciała kontrolujesz pojazd. Zarówno kierowca jak i pasażer muszą mocno trzymać się uchwytów, ponieważ przy dużej prędkości ze skutera łatwo jest wypaść lub przewrócić się z pojazdem.
Jeżdżąc w lesie nie musisz martwić się o standardowe zasady ruchu drogowego. Nie oznacza to jednak, że możesz jeździć bez zupełnie żadnych reguł. W lesie mogą znajdować się piesi, inni kierowcy snowmobile. Musisz także uważać na zwierzęta, które żyją na wolności w lasach. Nie wspomnę już nawet o niestrzeżonych przejazdach kolejowych, które mogą wystąpić na trasie. Pamiętaj także, żeby unikać terenów błotnych, w których skuter śnieżny może ugrząźć.
Znane marki
- Arctic Cat
- Bombardier:
-- Ski-doo (najbardziej popularna w Ameryce)
-- Lynx – produkowane w Finlandii (popularna w Skandynawii)
- Yamaha
- Polaris
- Snow Hawk
Historia
Pierwszy funkcjonujący prototyp sań motorowych (prototyp skutera śnieżnego) opracowali i wykonali na zlecenie znanego francuskiego polarnika J.-B. Charcota francuscy pionierzy motoryzacji, markiz Jules-Albert de Dion i inżynier Georges Bouton. Napęd stanowić miał napędzany silnikiem spalinowym, oparty o powierzchnię śniegu bęben z licznymi poprzeczkami i zębami. W tym samym czasie brytyjczyk Robert Scott, przygotowujący się do wyprawy na Biegun Południowy również zwrócił się do firmy De Dion-Bouton o opracowanie sań motorowych, opartych na konstrukcji norweskich sań, zwanych "saniami nansenowskimi". Próby tych pojazdów odbyły się wiosną 1908 r. w rejonie przełęczy Lautaret w Alpach Delfinackich.
Prawdopodobnie pierwsze sanie motorowe wyposażone w śmigło (aerosanie) skonstruował Rosjanin A.S. Kuzin w 1908 roku. Prawie w tym samym czasie aerosanie skonstruował młody Igor Sikorski w latach 1909-1910. Równolegle w USA podjęto próby przystosowania samochodu Ford Model T do jazdy w zimie, ale dopiero w 1924 roku amerykański wynalazca i konstruktor Carl Eliason stworzył swój pierwszy funkcjonalny prototyp pojazdu śnieżnego. W roku 1927 skuter Eliasona opatentowano – konstrukcji tej w niemal nie zmienionej formie używa się do dziś, jedynie ze względów ekonomicznych zmieniając parametry pojazdów. Rozwiązaniem ostatnich lat stały się „ścigacze” Snow Hawk – zwężone i posiadające tylko jedną płozę.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |