Joga – czy to sport?
Jako że ostatnimi czasy mamy modę nie tylko na zdrowe odżywianie się, ale i na zdrowy tryb życia jako całość, nie ma nic dziwnego w tym, że ludzie wreszcie zaczęli interesować się także sportem. Wszyscy chyba będziemy zdawali sobie sprawę z faktu, że sport to zdrowie. W tym wpisie chciałabym skupić się przede wszystkim na tym, co można powiedzieć o sporcie jakim jest joga.
Cóż, nie ulega wątpliwości że joga to dosyć kontrowersyjny temat. Nie mam tutaj już na myśli jej pochodzenia (wywodzi się ona z Buddyzmu i medytacji) ale faktu, że jakby nie patrzeć ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, czy faktycznie rozsądnie byłoby sklasyfikować ją jako sport. Po pierwsze, jeśli spytamy się jakiegokolwiek trenera czy innego autorytetu, większość z nich od razu zaprzeczy. Jeśli spytalibyśmy się kogoś z nas, dlaczego joga nie jest sportem a na przykład szachy już są, z pewnością nie umielibyśmy udzielić odpowiedzi. Mimo to, jest ona niezwykle prosta. Otóż w czymś takim jak joga, nie ma nawet elementu rywalizacji. Jak więc widać, mimo że wymaga ona wysiłku fizycznego i jest niezwykle zdrowa dla naszego organizmu, nie można jej nazwać sportem. Tak właśnie a nie inaczej wygląda rzeczywistość i wydaje mi się, że nic nie będziemy w stanie na to poradzić, nie ważne jak byśmy się nie starali. Joga sportem nie jest i nigdy nie będzie. Tak właśnie wygląda rzeczywistość. Dlatego właśnie wydaje mi się, że nie powinniśmy za dużo myśleć i bulwersować się, gdy ktoś inny będzie przedstawiał nam poglądy bardzo różniące się od naszych. Bo jakby nie patrzeć i tak nie będziemy w stanie nic na to poradzić.
Joga mimo że nie jest zaliczana do sportów, z pewnością jest czymś, czym warto byłoby się zainteresować. Jest to bardzo interesujący temat, na który można by dywagować w nieskończoność.
Joga dla każdego
Istnieją sporty wytrzymałościowe (jak biegi długodystansowe), wymagające siły (jak podnoszenie ciężarów), refleksu (tenis stołowy i ziemny) oraz takie, przy których liczy się przede wszystkim zdolność logicznego myślenia oraz skupienia (tak, tak, szachy to tez sport). Każdy z nich wymaga innych cech, predyspozycji, dlatego właśnie każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Jednak czy istnieje rodzaj sportu uniwersalnego, który przyniesie korzyść każdemu bez wyjątku i może być uprawiany nawet przez niedbających za bardzo o zdrowie seniorów? Okazuje się, że jest. Nazywa się joga.
Chociaż joga początkowo związana była jedynie z praktykami religijnymi, dzisiaj korzysta się z niej jedynie jako czegoś, co poprawia nasze zdrowie. Sport ten działa na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, oczywiście jest on dobry dla ciała. Ćwiczenia rozciągające, które wykonujemy najpierw na zajęciach a potem i sami w domu zwracają uwagę na mięśnie, których na co dzień nie używamy prawie wcale. Ćwicząc regularnie jesteśmy w stanie w pewnym stopniu odreagować godziny spędzone przed ekranem komputera, wiecznie zgarbione plecy mogą się rozluźnić, a ścięgna wreszcie przerwać stagnację. Joga posiada w swoim repertuarze również mnóstwo ruchów, które mają poprawić naszą równowagę, oraz wpływają korzystnie na układ nerwowy. Dzięki temu regularne treningi odbijają się pozytywnie na psychice człowieka. Osoba taka staje się bardziej zrównoważona, spokojna a przez to łatwiej sobie radzi z codziennymi problemami.
Wbrew powszechnej opinii joga nie jest przeznaczona jedynie dla osób gibkich oraz celem ćwiczeń nie jest stanie się bardzo rozciągnietym (chociaż niewątpliwie nieco poprawia działanie organizmu pod tym względem). Jako że z reguły nie ma tu rywalizacji, gdy ćwiczymy bez stresu i we własnym tempie jesteśmy w stanie odnieść efekty niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |