CHRONOLOGIA SOUASHA I RACKETBALLA
Squash rackets to gra podobna do gry rackets, z której się wywodzi. Główną różnicą między nimi jest to, że squash rackets - zazwyczaj nazywana squashem - rozgrywana jest na mniejszym korcie i używa się w niej krótszych rakiet oraz pustej w środku piłki, wykonanej z czarnej lub kolorowej gumowej mieszanki.
1890 - Pierwsze wzmianki na temat gry squash rackets pojawiły się w serii wydawniczej Badminton Library of Sports and Pastimes. W Harrow School w Anglii wprowadzono miękką piłkę, a squash był podstawą do nauki tenisa oraz gry rackets. Nie istniały jeszcze korty o standardowych wymiarach.
1901 - Eustace Miles, mistrz świata w grze rackets oraz zawodnik tenisowy, napisał pierwszą książkę na temat squasha. Stwierdzał, że gra jest znana i lubiana w wielu regionach świata, chociaż tylko w Anglii występuje jako zajęcia sportowe w szkołach i na uniwersytetach.
1907 - Odbyły się pierwsze uznane mistrzostwa narodowe. Mistrzem Ameryki został John A. Miskey.
1920 - Odbyły się pierwsze Zawodowe Mistrzostwa Wysp Brytyjskich, w których udział wzięło tylko dwóch zawodników - Charles R. Read i Ariel W. B. Johnson. Następne mistrzostwa rozegrano dopiero w 1928 roku. Wzięli w nich udział ci sami zawodnicy i zakończyły się one takim samym wynikiem jak poprzednie.
1921 - Kobieta zdobyła tytuł Mistrzyni Amatorów Wielkiej Brytanii obu płci -była nią Joyce Cave. Dopiero rok później ten tytuł wywalczył mężczyzna. System 15-punktowy był stosowany do 1926 roku, kiedy wprowadzono system 9-punktowy.
1924 - Charles Arnold, członek profesjonalnego klubu Bath Club (z Londynu) napisał pierwszy podręcznik trenerski. Zawierał on zestaw zasad „miękkiej odmiany" squash rackets. Książka została wydana przez Tennis and Rackets Association.
1928 - Powstało English Squash Rackets Association jako organ wprowadzający i zmieniający reguły gry oraz nadzorujący ich przestrzeganie.
1931 - W Egipcie, Australii i Nowej Zelandii powstały organizacje zajmujące się squashem. Wielki gracz - Egipcjanin F.D. Amr Bey - wygrał w 1932 r. pierwszy z pięciu turniejów British Open. W 1937 r. zakończył karierę jako niepokonany zawodnik.
1950 - W raporcie nowo powstałego stowarzyszenia Pakistan Squash Rackets Association wymieniono nazwisko gracza, który zmieni historię squasha. Tym „twardym młodym zawodnikiem" był Haskim Khan.
1951 - Podczas pierwszego pobytu w Wielkiej Brytanii, Haskim Khan wygrał każdy mecz i kontynuował tę passę do 1956 roku. Już podczas pierwszego turnieju British Open, w którym wziął udział, zdobył nieoficjalny tytuł mistrza świata, nie przegrywając żadnego meczu. Było to niezwykłe osiągnięcie jak na mężczyznę w wieku prawie 35 lat.
1967 - Powstała Międzynarodowa Federacja Squasha (International Squash Rackets Federation - ISRF). Państwami założycielskimi były: Australia, Egipt, Wielka Brytania, Indie, Nowa Zelandia, Pakistan i Republika Południowej Afryki. Zainaugurowano indywidualne i drużynowe mistrzostwa świata. Turniej British Open wygrał Jonah Barrington. Mistrzostwo w tych zawodach zdobył również w latach 1968, 1970, 1971, 1972 i 1973.
1973 - Pojawiły się problemy z amatorską odmianą squasha, wskutek czego gra zyskała status profesjonalnej. Zaczęły powstawać stowarzyszenia regionalne, a w 1973 r. powołano do życia Europejską Federację Squasha (European Squash Rackets Federation). Później powstała także federacja azjatycka i inne.
1976 - Powstała Międzynarodowa Federacja Squasha Kobiet (Women's International Squash Rackets Federation). Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Świata Mężczyzn, które odbyły się w Australii, wygrał Geoff Hunt. Pierwsze Otwarte Mistrzostwa Świata Kobiet w Australii wygrała Heather McKay.
1977 - Australijka Heather McKay zdobyła szesnasty raz z rzędu tytuł mistrzyni w turnieju British Open.
1982-1991 - Pakistańczycy zdominowali mistrzostwa wśród mężczyzn, gdyż Jahangir Khan wygrał 10 kolejnych turniejów British Open. Wygrywał on wszystkie organizowane na świecie otwarte mistrzostwa aż do 1995 roku.
1998 - Do turniejów squasha dołączyły Igrzyska Wspólnoty Narodów, które odbyły się w Kuala Lumpur w Malezji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |