Chobby uszczęśliwia
Nawet skromne lub niecodzienne hobby potrafi wzbogacić życie człowieka i nadać mu sens. Może być wytchnieniem od codziennych spraw, obowiązków, trosk czy niekończącego się pośpiechu. Pasja, uprawianie sportu, czy choćby praca, którą kochamy i wykonujemy z radością, potrafi uczynić nas bardziej szczęśliwymi ludźmi. Zajęcia wykonywane z zaangażowaniem i wewnętrzną radością dodają energii i wiary w siebie, pokazują, że możemy mieć bogate i interesujące życie. Udowadniają, że idziemy własną drogą, żyjemy po swojemu – tak, jak lubimy, a nie jak trzeba czy wypada.
Człowiek zainteresowany tym, co robi jest bardziej wydajny, kreatywny, szuka nowych rozwiązań. Poczucie spełnienia i zadowolenia motywuje go do stawiania sobie coraz to nowych wyzwań i przyczynia się do osiągania sukcesów na wielu życiowych polach.
Podczas gdy poświęcamy się naszemu hobby w mózgu wyzwalają się hormony szczęścia, czyli endorfiny. Podobnie, jak w stanie zmęczenia czy zakochania – nasz organizm odczuwa silną przyjemność, dzięki oddawaniu się zajęciom, które kochamy. Odczuwamy silne pobudzenie i euforię, czujemy się mądrzejsi i atrakcyjniejsi, wzrasta nasze poczucie własnej wartości i pewność siebie.
Doświadczamy przypływu sił witalnych, mamy poczucie sprawstwa, a także wiary, że poradzimy sobie w życiowymi trudnościami.
Jedni będą odczuwać niezwykłą radość, gdy poświęcą się sztuce, robieniu kolaży czy pisaniu wierszy. Inny wtedy, gdy będą przemierzać górskie szlaki razem z przyjaciółmi czy jeżdżąc na rowerze, a kolejni, dopiero wtedy gdy wypłyną w rejs po Atlantyku.
Wielu z nas oddaje się także pasji gotowania. Hormony szczęścia będą wyzwalać się także podczas konsumowania ulubionego posiłku – najlepiej bogatego w sezonowe, polskie warzywa i owoce, których codzienne spożywanie wpływa na poprawę naszego dobrostanu. Gdy sięgamy po naszą ulubioną potrawę – np. grzanki ze szparagami czy kanapkę z pachnącym chlebem w towarzystwie wiosennych warzyw, wprawia nas to w pozytywny nastrój, uruchamia uczucie radości, błogiego poczucia bezpieczeństwa i sensu.
Niezależnie od wybranej aktywności czy własnego sposobu na dostarczenie sobie przyjemności, uwalniane wtedy endorfiny czynią z nas ludzi pozytywnie patrzących na świat, optymistów, którzy widzą rzeczywistość w jasnych barwach. Badania naukowców z Amerykańskiego Towarzystwa Psychosomatycznego wykazują, że osoby z własnymi zainteresowaniami mają mniej problemów zdrowotnych i dłużej żyją. Wydają się być szczęśliwsi, mniej się stresują i dzięki temu rzadziej zapadają na choroby serca czy depresję, mają prawidłowe ciśnienie, a także lepiej układają sobie relacje z innymi ludźmi.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |