II wojna światowa
Pakt ten rzeczywiście nazywał się deklaracją polsko-niemiecką o niestosowaniu przemocy i został podpisany 26 stycznia 1934 roku w Berlinie przez Józefa Lipskiego i Konstantina von Neurath. Został podpisany w momencie gdy Józef Piłsudski uznał, że Francja jest coraz słabszym sojusznikiem Polski oraz, że Polska powinna sama uregulować swoje stosunki z Niemcami.
Bezpośrednio potwierdziła to odmowa Francji przyjęcia tajnej propozycji wojny prewencyjnej przeciw Niemcom w obronie postanowień traktatu wersalskiego, wysuniętej przez Józefa Piłsudskiego w 1933 roku. Ze strony Niemiec motywem układu była chęć niedopuszczenia do akcji zbrojnej przeciw Niemcom w czasie, gdy były jeszcze niedozbrojone. Hitler w tym okresie próbował też skłonić Polskę do sojuszu z Niemcami wymierzonego w ZSRS.
Gdy 6 kwietnia 1939 roku minister spraw zagranicznych Józef Beck podpisał porozumienie polsko-brytyjskie o gwarancjach wzajemnej pomocy wojskowej na wypadek agresji niemieckiej, do którego przyłączyła się Francja, Adolf Hitler w wygłoszonym 28 kwietnia przemówieniu w Reichstagu uznał anulowanie przez Polskę deklaracji polsko-niemieckiej. Pakt oficjalnie i prawnie był jednak ważny i został złamany przez napaść na Polskę 1 września 1939 roku.
II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w całej historii świata. Obejmowała swoim zasięgiem prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Przyczyny konfliktu były związane z kryzysem ustroju demokratyczno-liberalnego w państwach europejskich i wzrostem po zakończeniu I wojny światowej tendencji autorytarnych, przeradzających się w ustroje totalitarne: faszyzm we Włoszech, narodowy socjalizm w Niemczech i komunizm w ZSRS.
Niemcy zaczęły wysuwać postulaty rewizji ustaleń traktatu wersalskiego, co stwarzało nieustanne zagrożenie układu pokojowego w Europie. Natomiast wzrost aspiracji terytorialnych ZSRS i Japonii we wschodniej części Azji komplikował sytuację w tamtym regionie. II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę a zakończyła się 2 września 1945 roku. W Europie zakończyła się 8 maja 1945 roku. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi (czyli koalicja III Rzeszy, Włoch i Japonii oraz ich sojusznicy) i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci).
Według różnych szacunków w II wojnie światowej zginęło od 50 do 78 milionów ludzi. Wzięło w niej udział 61 państw. Zmobilizowano ponad 110 mln żołnierzy. Łączne wydatki na prowadzenie wojny osiągnęły sumę 1,166 biliona dolarów.
Atak Niemiec na Polskę, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, nastąpił o godzinie 4:40 1 września 1939 roku, nalotem na Wieluń. Napaść poprzedziły liczne incydenty i prowokacje niemieckie. 1 września wojska niemieckie uderzyły na całej długości granicy polsko-niemieckiej, atak wspomagany był nalotami bombowymi Luftwaffe.
Jednak symbolem ataku i rozpoczęcia wojny stało się uderzenie na polską składnicę wojskową Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku, rozpoczęte o godzinie 4:45 strzałami pancernika Schleswig-Holstein, który z kurtuazyjną wizytą wpłynął do portu w Gdańsku kilka dni wcześniej. 205 polskich żołnierzy placówki Westerplatte, pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt. Franciszka Dąbrowskiego, broniło się przez siedem dni przed siłami liczącymi 3,4 tys. żołnierzy niemieckich.
Ten pierwszy etap wojny nazwany został kampanią wrześniową lub wojną obronną. W chwili wybuchu wojny Polska miała zawarty układ sojuszniczy z Francją z 1921 roku, układ sojuszniczy z Wielką Brytanią z 25 sierpnia 1939 roku oraz sojusz z Rumunią, który obowiązywał jednak tylko w przypadku ataku ze strony ZSRS.
3 września 1939 roku Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom i formalnie wojna nabrała charakteru światowego. Wraz z Wielką Brytanią do wojny przystąpiły Indie i główne państwa Wspólnoty Brytyjskiej: Australia i Nowa Zelandia, Związek Południowej Afryki i Kanada. Do niemieckiego ataku na Polskę przyłączyła się Słowacja, która była wówczas protektoratem Niemiec. 17 września 1939 roku nastąpiła agresja sowiecka na Polskę.
Polska kapitulowała 6 października 1939 roku. Terytorium państwowe Rzeczypospolitej zostało całkowicie okupowane i traktatem z 28 września 1939 roku, wbrew prawu międzynarodowemu, podzielone między Niemcy i ZSRS.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |