Jak naprawić roletę zewnętrzną
|
|
Konstrukcja rolet zewnętrznych – także tych automatycznych – nie jest zbyt skomplikowana. Niestety ich codzienne użytkowanie, nieprawidłowy montaż czy trudne warunki atmosferyczne, mogą spowodować pojawienie się usterek oraz sytuacji, w których np. roleta zewnętrzna elektryczna nie podnosi się. Czy naprawę rolety zewnętrznej w każdym przypadku musi wykonać jedynie fachowiec, czy możemy próbować samodzielnie usunąć niektóre usterki? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika!
Jakie elementy rolety mogą ulec uszkodzeniu? |
Najbardziej narażone na ewentualne uszkodzenia będą oczywiście wszystkie elementy ruchome pracujące w naszej rolecie. Codzienne zasłanianie oraz odsłanianie okien to kilkaset, a nie rzadko nawet kilka tysięcy cykli w ciągu roku, co może prowadzić do naturalnego zużycia wielu akcesoriów. Do tych najbardziej narażonych na zepsucie należą m.in.:
- zwijacz,
- taśma lub linka,
- aretki (boczne wykończenia listew),
- ślizgi pancerza.
Wymiana większości tych elementów jest prosta i można dokonać jej bez wzywania serwisu. Należy jednak pamiętać, by przy zamawianiu odpowiednich elementów upewnić się, czy pasują do posiadanego modelu przesłony. Samodzielna naprawa rolet zewnętrznych w przypadku uszkodzonego zwijacza, ślizgów czy aretki to koszt od kilkunastu do maksymalnie stu złotych.
Elektryczna roleta zewnętrzna nie podnosi się
W przypadku rolet z napędem elektrycznym częstym problemem bywa całkowity lub częściowy brak możliwości ich podniesienia. W takim przypadku konieczne będzie poszukanie przyczyny usterki, gdyż może mieć ona zróżnicowane podłoże. Do częstych powodów unieruchomienia rolety należą:
- awaria silnika
- uszkodzenie kondensatora rozruchowego,
- problem z mechanizmem sterującym.
Spośród tych trzech usterek, najprostszą i zarazem najtańszą do usunięcia we własnym zakresie będzie wymiana kondensatora rozruchowego, dlatego warto zacząć właśnie od tej przyczyny. Sam kondensator to wydatek kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od modelu posiadanej przesłony. Jeśli po wymianie roleta zewnętrzna elektryczna nie podnosi się nadal, może to oznaczać, że uszkodzeniu uległ napęd lub mechanizm sterujący pracą urządzenia. W takich sytuacjach warto poprosić o pomoc wykwalifikowanego serwisanta i niestety – przygotować się na wyższy koszt.
Nieprawidłowy montaż rolety zewnętrznej
Zdarza się, że zarówno elektryczna, jak i ręczna roleta zewnętrzna nie podnoszą się natychmiast po instalacji. Wówczas problemem może być wadliwy montaż całego systemu przesłony. W takiej sytuacji, gdy produkt objęty jest gwarancją, oczywiście nie warto głowić się nad tym, jak naprawić roletę zewnętrzną samodzielnie, tylko wezwać serwis do usunięcia nieprawidłowości. Niestety, na rynku w dalszym ciągu nie brakuje wykonawców, którzy do swojej pracy podchodzą w sposób nieprofesjonalny. Najczęstsze błędy w instalacji, skutkujące nieprawidłową pracą lub całkowitą niesprawnością rolety, to m.in.:
- niedokładnie wykonane pomiary,
- brak zachowania pionów oraz poziomów przy montażu skrzynki lub prowadnic,
- niewłaściwe przymocowanie niektórych elementów, np. skrzynki rolety do muru,
- montaż bezpośrednio do warstwy termoizolacyjnej,
- nieodpowiedni kąt wykonana otworu na linkę lub sznurek.
Przymarznięcie pancerza lub uszkodzenie mechaniczne
Jeśli problem z nieprawidłową pracą rolety pojawia się zimą, przy ujemnych temperaturach, warto sprawdzić, czy poszczególne elementy rolety po prostu nie przymarzły. Nie należy wówczas próbować uruchamiać jej siłą, by nie uszkodzić żadnego elementu. Najlepiej poczekać, aż tworzywo odmarznie lub próbować odmrozić je na własną rękę, np. używając odmrażacza do szyb samochodowych. Przyczyną uszkodzenia pancerza, a nawet silnika rolety może być również jej uderzenie o doniczkę lub inny przedmiot znajdujący się na parapecie. Nie należy więc ustawiać po zewnętrznej stronie elementów, które mogłyby zakłócić prawidłową pracę przesłony okiennej.
Zerwana taśma lub linka zwijacza
Przykładem tego, jak naprawić roletę zewnętrzną bez wzywania fachowca, jest wymiana linki w zwijaczu. Jeśli widać, że uległa ona przetarciu lub zerwaniu, można próbować założyć nową na własną rękę. Dokonując naprawy, najlepiej postępować zgodnie z instrukcją producenta, ponieważ w zależności od modelu rolety i rodzaju zastosowanego zwijacza, sposób nawijania taśmy może być zróżnicowany.
Kiedy warto wezwać serwis?
Nie zawsze naprawa rolet zewnętrznych musi być dokonywana jedynie przez wykwalifikowanego serwisanta. Drobne usterki, jak wymiana taśmy czy wyeksploatowanych elementów można wykonać we własnym zakresie. Z całą pewnością pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i czas. Jeżeli jednak nie czujemy się na siłach lub nie mamy ku temu odpowiedniej wiedzy, lepiej poprosić o pomoc serwis, dysponujący doświadczeniem i niezbędnymi częściami zamiennymi. Również w okresie gwarancyjnym samodzielne podejmowanie napraw może skutkować utratą prawa do darmowej obsługi serwisowej. Jeśli jednak termin gwarancji minął, warto drobne usterki naprawiać samemu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |