Jak czyścić żaluzje fasadowe
|
|
Zewnętrzne osłony okien w postaci żaluzji fasadowych są niezwykle praktyczne w zastosowaniu. Nie tylko zaciemniają pomieszczenia domów, ale również chronią je przed nadmiernym nagrzewaniem w ciągu lata lub przed wyziębieniem zimą. Niestety, umieszczona na zewnątrz okna żaluzja fasadowa jest w znacznie większym stopniu narażona na zanieczyszczenia. Wiatr oraz opady atmosferyczne osadzają na lamelach kurz i piasek, które z czasem obniżają estetykę żaluzji, a także narażają je na uszkodzenia mechaniczne. |
Dlatego też osoby, którym zależy na eleganckim wyglądzie i niezawodnej pracy żaluzji fasadowych, powinny regularnie dokonywać ich czyszczenia oraz konserwacji.
Dlaczego należy regularnie czyścić żaluzje fasadowe?
Dbanie o czystość żaluzji fasadowych znajduje swoje uzasadnienie nie tylko w estetycznym wyglądzie tej praktycznej dekoracji okiennej. Dzięki regularnemu czyszczeniu żaluzje znajdujące się na zewnątrz budynku są chronione przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Gromadzące się pomiędzy lamelami drobinki piasku oraz kurz mogą rysować pancerz żaluzji podczas zwijania. Nieczyszczone w porę mogą również dostać się do delikatnych mechanizmów żaluzji, z czasem doprowadzając do ich wadliwej pracy lub też poważnego uszkodzenia.
Jakimi środkami powinna być czyszczona żaluzja fasadowa?
Przygotowując się do czyszczenia żaluzji fasadowych, należy wyposażyć się w podstawowe akcesoria: szmatkę albo szczotkę o miękkich włóknach. W ten sposób można skutecznie oczyścić lamele bez ryzyka zarysowania ich pancerza. Co ważne, zdecydowanie rekomendujemy czyszczenie żaluzji fasadowych na sucho. To pozwala właściwie w całości na usunięcie kurzu oraz pozostałych zanieczyszczeń. Wystarczy po kolei przecierać każdą lamelę, a także paski, linki i prowadnice. Wodę z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, na przykład płynu do naczyń, zalecamy używać wyłącznie z profesjonalnymi maszynami myjącymi. Stosując ręczne czyszczenie na mokro, można doprowadzić do powstania nieestetycznych smug na żaluzjach. W efekcie żaluzja jest co prawda czysta, ale wygląda jeszcze gorzej niż przed myciem. Jeśli jednak żaluzja wymaga czyszczenia na mokro i korzystamy z profesjonalnych maszyn myjących, w żadnym przypadku nie należy stosować agresywnych środków myjących, na przykład detergentów do czyszczenia łazienki lub jakichkolwiek rozpuszczalników. Wówczas istnieje bardzo wysokie ryzyko porysowania powierzchni żaluzji, co na stałe obniża jej estetykę lub nawet powodować w przyszłości korozję. Na sam koniec czyszczenia żaluzji fasadowej można – przy całkowitym rozłożeniu – przetrzeć powierzchnię środkiem antystatycznym, który przez jakiś czas ograniczy gromadzenie się zanieczyszczeń na powierzchni lameli.
Jak czyścić żaluzje fasadowe zewnętrzne?
Czyszczenie żaluzji fasadowych warto wykonywać przynajmniej raz do roku – najlepiej podczas wiosennych porządków. Regularne, podstawowe czyszczenie bez problemu można przeprowadzić samodzielnie. Najlepiej wybrać słoneczną pogodę bez opadów deszczu czy nadmiernej wilgotności powietrza. Czyszczenie zewnętrznych żaluzji fasadowych to prosta i nieskomplikowana, choć czasochłonna praca, która wymaga skrupulatności. Aby dokładnie pozbyć się wszystkich zabrudzeń z powierzchni żaluzji fasadowych, należy całkowicie je opuścić. Lamele należy wyczyścić najpierw z jednej, a później z drugiej strony, sterując ich kątem nachylenia. W ten sposób można dotrzeć do wszelkich zakamarków żaluzji, wymiatając z nich zebrany kurz i brud.
Żaluzje zewnętrzne fasadowe – kiedy skorzystać z pomocy fachowca?
Jeśli po wyczyszczeniu żaluzji fasadowych w dalszym ciągu odnosimy wrażenie, że ich mechanizm pracuje nierównomiernie lub słyszymy zgrzytanie podczas podciągania i opuszczania żaluzji, najlepiej wezwać do pomocy fachowca. Specjalista sprawdzi każdy detal żaluzji i w razie potrzeby wymieni uszkodzone komponenty. Może także efektywniej wyczyścić żaluzję, stosując profesjonalny sprzęt do czyszczenia, na przykład sprężarkę powietrza. Wizyta fachowca stanowi również doskonałą okazję do konserwacji żaluzji fasadowych za pomocą specjalnych środków.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |