Rolety zewnętrzne a wymiana okien
|
|
Na montaż rolet zewnętrznych decyduje się coraz więcej osób. Nie powinno to dziwić. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala zachować poczucie prywatności wewnątrz budynku, a jednocześnie chroni pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem w lecie i przenikaniem chłodu zimą. Dodatkowo są to estetyczne produkty, które uatrakcyjniają wygląd domu. Rolety zewnętrzne rodzaje mają różne. Ich odpowiedni wybór jest bardzo ważny, bo nie wszystkie modele nadają się do montażu w każdym przypadku. |
Rolety zewnętrzne rodzaje
Typ rolet jest niezwykle istotny. Dostępne są warianty, które można zamówić jedynie na etapie tworzenia projektu. Wymagają one bowiem ingerencji w jego elewację. Takich typów nie można zainstalować w obiektach już stojących. Mogą być zatem stosowane jedynie w budynkach nowych, które dopiero powstaną. Są też takie, które umożliwiają montaż, kiedy w grę wchodzi tylko wymiana okien. Osoby, które są zainteresowane prostymi rozwiązaniami, bez konieczności przeprowadzania remontu również znajdą coś dla siebie. Uniwersalne warianty pozwalają na montaż rolet zewnętrznych w dowolnym budynku i momencie.
Można zatem wyróżnić modele:
- elewacyjne – uniwersalne, które można montować w obiektach istniejących oraz takich, które mają dopiero powstać. Nie wymagają żadnej ingerencji w konstrukcję obiektu, ani wymiany okien, bo nie są z nimi zintegrowane,
- podtynkowe oraz nadprożowe – uchodzą za najbardziej eleganckie, bo cały system mocowania jest ukryty. Jednak można się na nie zdecydować tylko na etapie tworzenia projektu domu. Nadają się zatem wyłącznie do nowo powstających obiektów.
- naokienne – przeznaczone do instalacji w nowych budynkach lub tych już stojących, jednak wtedy konieczna jest wymiana okien,
Rolety elewacyjne
Najprościej zakłada się rolety elewacyjne zwane również adaptacyjnymi. Można tego dokonać bez pomocy fachowców. Wynika to z faktu, że przy tym typie nie ingeruje się ani w stolarkę okienną, ani nie ukrywa systemów mocowań pod elewacją. To, co wyróżnia ten typ, to montaż skrzynki na murze. Jest to bardzo proste zadanie, które nie powinno sprawiać trudności osobie dysponującej zaledwie przeciętnymi zdolnościami manualnymi czy niewielkim doświadczeniem majsterkowicza. Skrzynkę można umieścić też we wnęce okna. Należy jednak liczyć się z tym, że będzie ona ingerowała w strumień światła dostający się do pomieszczenia. Warto się zatem zastanowić, czy taki montaż rolet zewnętrznych będzie rozsądnym posunięciem.
Rolety naokienne
Chcąc postawić na ten typ, należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia wymiany okien, a zatem montaż nie jest łatwy i wymaga dysponowania pewnymi umiejętnościami budowlanymi, a przede wszystkim wiedzą z zakresu stolarki okiennej. Amatorzy będą musieli zatem wezwać specjalistów. Montaż rolet naokiennych polega na umieszczeniu skrzynki na oknie, a następnie zamontowaniu jej razem z całą jego konstrukcją we wnęce.
Rolety podtynkowe i nadprożowe
Ten rodzaj jest zdecydowanie najtrudniejszy w instalacji, a co więcej, można ją przeprowadzić jedynie w momencie budowania domu. Z modeli tych nie skorzystają zatem właściciele już stojących obiektów. Podtynkowe i nadprożowe wersje są najmniej widoczne, mają ukryty system mocowania i zapewniają olbrzymią efektywność cieplną. W przypadku pierwszego wariantu skrzynkę montuje się we wnęce w nadprożu, a przy drugim bezpośrednio w nadprożu. W obydwu sytuacjach są one zabudowane i niewidoczne z zewnątrz.
Jak zamontować roletę zewnętrzną?
Instalacja osłon okiennych zazwyczaj wymaga wiedzy oraz specjalnych umiejętności. Nie zawsze jednak jest to konieczne. W przypadku modeli przeznaczonych do starszego budownictwa, w którym nie zamierza się wykonywać żadnych prac remontowych, możliwe jest samodzielne założenie systemu przysłaniającego okna. Jak zatem zamontować roletę zewnętrzną, biorąc pod uwagę jej rodzaj? Wśród dostępnych rolet zewnętrznych znajdują się wersje przeznaczone do starszego budownictwa. Dzielą się one na dwa rodzaje. Pierwsze są najprostsze i nie wymagają żadnych przygotowań ani zmian, a instalacja drugich wiąże się z wymianą okien. Są jeszcze wersje przeznaczone jedynie do nowego budownictwa, czyli obiektów, które dopiero mają powstać. Ich montaż możliwy jest wyłącznie przy wcześniejszym uwzględnieniu ich w projekcie budowlanym.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |