\czy żaluzje i rolety zabezpieczają przed hałasem
|
|
Odpoczynek stanowi niezmiernie ważny element pomagający w regeneracji organizmu. Średnio każdy z nas przesypia około 1/3 swojego życia. Niestety czasem trudno zadbać o odpowiednią higienę snu. Do jednych z głównych powodów, dla których wiele osób nie potrafi się zrelaksować, należy nadmierny hałas. Aby wyeliminować ten problem, warto zainwestować w rolety akustyczne.
Kiedy postawić na rolety wyciszające? |
Choć tradycyjne osłony okienne tłumią głośne dźwięki, rolety dźwiękoszczelne charakteryzują się znacznie wyższą efektywnością w tym zakresie. Z tego powodu sięga po nie coraz więcej osób. Zakup takich wyrobów poleca się w szczególności mieszkańcom budynków zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic lub terenów narażonych na wzmożony hałas. Rozwiązanie doskonale sprawdza się również w przypadku firm – dodatkowe zabezpieczenie okien pozwala na swobodną i niezakłóconą pracę. Taki wariant wybierają też osoby ceniące spokój i harmonię. Zastosowanie rolet akustycznych pozwala na wyciszenie lokalu nawet o kilkadziesiąt decybeli. Skala ta zależy od konstrukcji produktów. Na rynku dostępne są artykuły ze skrzynką aluminiowa, która pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów akustycznych. Warto dodać, że rolety dźwiękoszczelne mają również inne zalety – stanowią izolację termiczną i zapewniają bardzo dobre zaciemnienie wewnątrz pomieszczeń.
Poziom hałasu a normy prawne
Długotrwała ekspozycja na hałas negatywnie wpływa na zdrowie. Z tego powodu temat ten ma swoje uregulowania prawne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 9.01.2002 (Dz.U. 2002 nr 8, poz. 81) w obszarach zabudowanych poziom hałasu w ciągu dnia nie powinien być wyższy niż 60 dB, natomiast w nocy – 50 dB. Z kolei dla lokali mieszkalnych wartości te są jeszcze niższe i wynoszą odpowiednio – 30 dB w ciągu nocy oraz 40 dB w czasie dnia. Trzeba jednak wiedzieć, że z upływem lat w wielu pomieszczeniach zastosowane izolacje nie działają tak skutecznie jak na początku. Bywa, że skrzydła okienne lub drzwiowe rozszczelniają się, pojawiają się w nich uszczerbki. Wówczas trudno o osiągnięcie wskazanych w ustawie parametrów akustycznych. W takiej sytuacji można zlecić naprawę lub wymianę okien. Warto także zastanowić się nad zastosowaniem innych izolacji – do interesujących opcji zaliczają się rolety zewnętrzne. Tłumienie hałasu w ten sposób odznacza się wysoką efektywnością.
Żaluzje czy rolety dźwiękoszczelne – co wybrać?
Asortyment osłon okiennych charakteryzuje się różnorodnością. Wśród często wybieranych wariantów należy wskazać żaluzje składające się z szerokich lameli pokrytych za warstwą lakieru. Wyróżniają się one lekką konstrukcją. Prezentują się niezwykle nowocześnie, dlatego nadają się do stosowania także na przeszklonych fasadach. Do interesujących rozwiązań zaliczają się też zewnętrzne rolety dźwiękoszczelne. Artykuły dostępne są w wielu kolorach z palety RAL, dzięki czemu można dopasować je do stylu architektonicznego budynku. Wyposażono je w silnik radiowy Somfy oraz Inel (z funkcją detekcji przeszkód).
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |