Dlaczego warto zdecydować się na rolety zewnętrzne
|
|
Jeszcze do niedawna rolety zewnętrzne kojarzyły się wyłącznie z witrynami sklepowymi. Ich głównym zadaniem była osłona szyby przed wandalizmem, ale także dodatkowa bariera przydatna w przypadku próby włamania. Współcześnie przy budowie domu, remoncie, wymianie okien, można powiedzieć, że już standardowo montuje się rolety zewnętrzne. Dzieję się tak ze względu na niezaprzeczalną i sprawdzoną skuteczność rolet, dla poprawy komfortu cieplnego w budynku (zarówno zimą jak i latem), funkcje osłonową rolet, utrudnienie włamanie do budynku. Nie bez znaczenia są również oszczędności wynikające z dodatkowej ochrony cieplnej w miejscu zamontowania okien, czyli w miejscu najsłabszej izolacyjności cieplnej budynku. |
Zabezpieczenie okna
Rolety to przede wszystkim istotna ochrona okien przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Ramy okienne, szczególnie te wykonane z drewna, mogą zostać poważnie uszkodzone przez grad, zacinający deszcz, śnieg, a nawet wiatr. Z kolei ramy wykonane z PVC są wyjątkowo wrażliwe na zbytnie nagrzewanie oraz zmiany temperatur. Przed tym wszystkim nasze okna skutecznie można chronić roletami zewnętrznymi, jednocześnie znacząco wydłużając żywotność okien.
Izolacja termiczna
Okna i drzwi balkonowe uchodzą za miejsca, w których dochodzi do największej utraty ciepła. Jest to nieuniknione zjawisko nawet w najlepiej ocieplonych budynkach. Opuszczone rolety z powodzeniem ograniczają te straty tworząc szczelną barierę i pomagają regulować temperaturę wewnątrz. Pomiędzy roletą a oknem tworzy się poduszka powietrzna, odpowiadająca za ograniczenie utraty ciepła wpływając jednocześnie na realne obniżenie rachunków za ogrzewanie.
To samo zastosowanie staje się niezwykle przydatne również latem, kiedy zależy nam na schłodzeniu powietrza wewnątrz domu. Rolety zewnętrzne sprawnie pomagają w obniżeniu temperatury w środku.
W cieniu
Rolety efektywnie zaciemniają pomieszczenia. Tę cechę cenią sobie szczególnie ludzie pracujący na nocne zmiany, ponieważ zasłonięte całkowicie okno w ciągu dnia pomaga organizmowi lepiej odpoczywać dając wrażenie nocy. Jednak przyjemny chłód oraz cień mogą docenić wszyscy zmęczeni upałem mieszkańcy szukający ukojenia. Koniecznością wręcz zdaje się planowanie montażu rolet zewnętrznych już na etapie projektu, przede wszystkim na dużych powierzchniach przeszklonych, gdzie możliwe jest powstawanie zbędnego efektu szklarniowego, który wiąże się z podwyższoną temperaturą powietrza, nadmierną wilgotnością oraz słabą cyrkulacją. W okresie letnim częściowe zasunięcie zapewnia półmrok, który w bezpieczny sposób umożliwia wytchnienie dla naszych oczu narażonych na intensywne światło słoneczne.
Dodatkowo, zaciemnienie całkowite lub częściowe jest niebywale praktyczne w pokojach dziennych czy telewizyjnych, kiedy to często na ekran padają promienie słoneczne uniemożliwiając pracę czy oglądanie ulubionego programu.
Jak wiadomo, szkodliwe promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa również na wyposażenie mieszkania, przez co meble, a nawet tapety tracą swój kolor. Co więcej, może dojść do trwałego uszkodzenia lakierów i struktur – również przed takimi nieprzyjemnymi konsekwencjami chronią rolety, które skutecznie blokują ostre promieniowanie UV.
Świeże powietrze
Szeroka gama oferowanych rolet umożliwia również uzyskanie przyjemnego efekty wentylacji pomieszczeń bez konieczności robienia przeciągu, który nie zawsze jest zdrowy i pożądany. Perforacje stosowane w listwach rolety, po jej częściowym zamknięciu ułatwiają wietrzenie mieszkania hamując jednocześnie upał. W dodatku możliwa jest regulacja ilości powietrza dostającego się do środka, poprzez nieznaczne opuszczenie lub podniesienie pancerza.
Ponadto, zintegrowana moskitiera pozwala na wpuszczenie do wnętrza maksymalnej ilości powietrza oraz światła, zatrzymując jednocześnie uciążliwe insekty na zewnątrz, a zwierzęta domowe w środku.
Wyciszenie
Dom dla wielu ludzi jest miejscem spokoju, a często wręcz wyciszenia. Intensywna praca, długie godziny poza domem oraz ogólny hałas miasta sprawiają, że po powrocie do domu oczekujemy odpoczynku. Również w tym przypadku rolety zewnętrzne okazują się niezwykle pomocne. Zasłonięcie okien obniża poziom hałasu przedostającego się do środka o około 7-14 decybeli. Ma to ogromne znaczenie, jeśli mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy, placu zabaw czy szkoły.
Dodatkowo, sama roleta nie powinna być nigdy źródłem uciążliwych dźwięków. Wkładka ślizgowa, uszczelki w prowadnicach, łożyska kulkowe, gumowe wykończenie dolnej krawędzi końcowej listwy, to elementy rolety zaprojektowane tak, aby jej zamykanie oraz otwieranie generowało jak najmniej dźwięków. Zastosowanie silników napędzanych elektrycznie gwarantuje komfort i płynność działania pancerza, dlatego to rozwiązanie jest dużo bardziej popularne wśród ludzi ceniących sobie ciszę i spokój – niestety sterowanie ręczne zawsze będzie wiązało się z dodatkowym hałasem podczas obsługi.
Bezpieczeństwo
Rolety to jednak przede wszystkim estetyczna bariera dla potencjalnych włamywaczy. Wysokiej jakości materiały użyte w produkcji zwiększają bezpieczeństwo, dzięki odporności na uderzenia i wandalizm. Niezaprzeczalnie, zasłonięte rolety dają przy tym poczucie prywatności, tak cenione w dzisiejszych czasach, szczególnie w obliczu popularnej aktualnie gęstej zabudowy terenu.
Komfort i technologia
Różnorodność dostępnych na rynku rolet dotyczy również sterowania nimi. Najbardziej podstawowe rozwiązania posiadają linkę lub pasek, a przy większych powierzchniach mechanizmy korbowe, aby nimi ręcznie sterować. Bardziej zaawansowane metody wyposażone są w napędy elektryczne zapewniające cichą i płynną pracę. W połączeniu ze zdalnym , radiowym sterowaniem otwieranie i zamykanie rolet może być dowolnie zaprogramowane podczas nieobecności mieszkańców domu. Wszechobecna dzisiaj technologia wkroczyła również do świata rolet – dzięki urządzeniom mobilnym możemy sterować roletami siedząc na kanapie w salonie lub na leżaku drugim końcu świata.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |